
Hiihto ja ampumahiihto
Imatran Urheilijoiden hiihto- ja ampumahiihtojaosto tarjoaa kiinnostuneille mahdollisuuden harrastaa hiihtoa ja ampumahiihtoa tai toimia kyseisten lajien parissa. Järjestämme kilpailuja, valmennamme hiihdon harrastajia ja koulutamme sekä valmentajia että muita seuratoimijoita. Toimintaan mukaan ovat tervetulleita kaikki hiihdosta ja ampumahiihdosta kiinnostuneet.
Ajankohtaista
Elena tuplamestariksi ampumajuoksun SM-kisoissa 💥 Tänään haastavissa olosuhteissa naisten normaalimatkan voitto💪
Anu Koistiselle mestaruus N50-sarjassa 🥇🔥 @anumaijajohanna 💪
Mika Yläharjulle pronssia toistamiseen 💪🥉
Elenalle ampumajuoksun SM-kultaa naisten pikamatkalta🏆 Paljon onnea @elenajyrkinen!
Onnittelut myös Anu Koistinen N50 SM-hopeaa🥈 ja Mika Yläharju M55 SM-pronssia🥉
Kaksi viikkoa Veteraanien rullahiihdon SM-kilpailuihin! Kilpailuohjelma julkaistu nettisivuilla imatranurheilijat.fi
Ilmoittautuminen 31.8. klo 21 mennessä!
Kilpailupäivät 5.-6.9.2026
Kilpailuradat on suunniteltu helpoiksi, käytössä 1km ja 2km pituiset kierrokset (yleisellä sarjalla 3,3km kierros)
Toivottavasti yhtä upea auringonpaiste on seuranamme myös kisaviikonloppuna☀️ @imatrankaupunki
#imatra#kansallisihme
#gosaimaa#lakesaimaa
#ukonrauha
Kilpailussa mukana myös nuorten ja yleiset sarjat
Nähdään kahden viikon päästä Tornator Stadionilla!
@tornameininki
Leireilyä Tignesissä 🇫🇷☀️
Artun, Villen ja Ollin lisäksi treeniseurana mukana Arsi Ruuskanen ja Eero Rantala 💪
Matkassa mukana ⚡
@tornameininki
@imatranseudun.sahko
@imatrankylpyla
@imatrankaupunki
@rakennusliikeevalahtioy
@nonamesport
@rakennustoimisto_propetri
#rakennusvirta
@saimaa_sport
@varisilmaimatra
Veteraanien rullahiihdon SM-kilpailut 5.-6.9.2026 🎯 Radat ja hiihto-ohje päivitetty! Kilpailuissa mukana myös nuorten sarjat ja yleinen sarja.
Lisätietoa imatranurheilijat.fi
@imatrankaupunki@gosaimaa #imatra#kansallisihme#gosaimaa#visitlakesaimaa#ukonrauha
@ensilumenlatu
Imatran Urheilijat järjestää kesän aikana ampumahiihtovalmennusta yli 10v. nuorille. Harjoittelu tapahtuu pääsääntöisesti Ukonniemen ampumahiihtostadionilla alkaen 4.6. ja jatkuu viikoilla 24-27 maanataisin ja torstaisin klo 18.00-19.30. Torstain harjoitukset jatkuvat viikolle 32 saakka.
Aiempaa ampumahiihto- tai hiihtokokemusta ei tarvita. Valmennusmaksu 80€ kattaa opastuksen, aseen käytön ja ratamaksut. Ilmoittautuneille lähetetään maksuohjeet ilmoittautumisen jälkeen.
Ennakkoilmoittautumiset Markku Munteelle, thsmotorsport@gmail.com. Ilmoittautuminen paikan päällä myöhemminkin on mahdollista. Ilmoittautuessa nimi ja yhteystiedot
Tervetuloa!
Rullaluistelu- ja rullahiihtokilpailut (V) 24.5. klo 13:30 Ukonniemessä rullaluistelun superpäivän yhteydessä. Osallistuminen maksutonta. Lisätietoa ilmoittautumisesta, sarjoista ja matkoista:
imatranurheilijat.fi/hiihto-ja-ampumahiihto/kilpailut/
Tervetuloa!
@ensilumenlatu
Miro Karppanen kuninkuusmatkan SM-hopeaa🔥
Miro, Ville ja Remi lunastivat seuralle myös Haku-Veikon Hopeapokaalin (kuvassa). Tämän kiertopalkinnon saa vuosittain haltuunsa seura, jonka kolmen parhaan kilpailijan yhteisaika on paras SM 50km kilpailussa💪
Seuran hiihtäjien sijoitukset:
2. Miro Karppanen
5. Ville Ahonen
17. Remi Lindholm
68. Saku Miettinen - uran ensimmäinen 50km, josta seura palkitsee Sisupuukolla, onnea Saku👏
Ville sijoittui kolmanneksi Suomen Cupin kokonaiskilpailussa ja Imatran Urheilijat viidenneksi viesticupissa ⚡🔥
Ville Ahonen SM-pronssia 10km P 💪⚡
"Raskas kisa oli tänään. Sukset pelasivat tosi hyvin ja vauhdinjako onnistui nappiin."
@v_ahonen
Matkassa mukana ⚡
@tornameininki
@imatranseudun.sahko
@imatrankylpyla
@imatrankaupunki
@rakennusliikeevalahtioy
@nonamesport
@rakennustoimisto_propetri
#rakennusvirta
@saimaa_sport
@varisilmaimatra













