SM 19-22 KISOISTA 4 MITALIA IMATRALLE

SM 19-22 kisattiin viikonlopun aikana Kemissä. Imatran Urheilijoiden nuoret kunnostautuivat 3 mitalistin voimin.

Otto Pulkkinen         M19 pituus 1. (7.31)

Eero Virtanen           M19 kuula 1. (17.21) + kiekko 3. (53.23)

Otso Mikkilä             M19 korkeus 2. (188) + pituus 4. (667)

 

Onnittelut urheilijoille ja valmentajille!

Senni Salminen on pituushypyn Suomen Mestari

Senni Salminen voitti Suomen Mestaruuden pituushypyssä, eilen käydyssä

Kalevan Kisojen finaalissa Turussa! Pisin hyppy kantoi ennätykseen 6.56 PB,

joka on myös Suomen kärkitulos tänä kesänä.

 

Paljon onnea Senni ja valmentaja Matti Mononen!

 

Sennin hyppy nähtävissä facebook sivuillamme, jonne pääset tästä.

Loppukesän harjoitusajat

Koulujen alettua aamuharjoitukset jäivät pois, mutta iltaharjoitukset jatkuvat syyskuun puoleen väliin saakka.

 

HARJOITUSAJAT OVAT SEURAAVAT:

Urheilukoulu 5-8-vuotiaat:

TIistaisin klo 17-18

Urheilukoulu 9-11-vuotiaat:

Tiistaisin klo 18-19.30

Torstaisin klo 17-18.30

Nuorisovalmennusryhmä 12-15-vuotiaat:

Tiistaisin klo 18-19.30

Torstaisin klo 17-18.30

Sunnuntaisin klo 15-16.30

 

TIISTAINA 25.8. aloitetaan Seuranmestaruuskisat, joihin kaikki uudet sekä kokeneemmat kisaajat ovat tervetulleita!
Kisoissa on lajit myös pienimmille urheilukoululaisille, joten kaikki mukaan! Kisailtoina ei ole harjoituksia.

9.7. INKERI kisojen tulokset

INKERI kisojen tulokset löytyvät tilastopajasta, johon pääset alla olevasta linkistä.

https://www.tilastopaja.eu/fi/db/tulokset.php?CID=76809

 

Lajipäiväkisat 25.6. tulokset

Lajipäiväkisojen tulokset löytyvät Tilastopajasta, johon pääset alla olevasta linkistä.

https://www.tilastopaja.eu/fi/db/tulokset.php?CID=76330

 

Ti 16.6. Viikkokisan tulokset

Tiistain Lakritsikisojen nimeä kantava viikkokisa käytiin aurinkoisella Ukonniemen urheilukentällä tiistaina 16.6.2020.

 

M17 800 m

1        Mika Karkkonen           ImU               2.25,32

 

P15 100 m

Tuuli: + 0.2

1        Erik Lipsanen                                      ImU               13,39

2        Ville Häkämies                                    YlämPy          13,55

3        Eeli Valtonen                                      ImU               14,37

4        Akseli Kinnunen                                  YlämPy          15,14

5        Vilho Ojalainen                                  ImU               15,51

 

P15 800 m

1        Valtteri Kinnunen                               YlämPy          2.15,90

2        Niilo Kotiranta                                    YlämPy          2.39,00

 

P15 Korkeus

1        Erik Lipsanen                                      ImU               1,60

1,34/O    1,38/O   1,42/O   1,45/O   1,48/O   1,50/O   1,56/O    1,60/XXO

2        Eeli Valtonen                                      ImU               1,30

1,14/O    1,18/O    1,22/O    1,26/O    1,30/O   1,34/XXX

3        Vilho Ojalainen                                   ImU               1,26

1,14/O    1,18/O    1,22/O    1,26/O    1,30/XXX

 

P13 60 m

Tuuli: -0.6

1        Vini Aarnikko                                      ImU               9,12

2        Miska Anttonen                                  ImU               9,82

 

P13 1000 m

1        Miska Anttonen                                  ImU               3.56,01

 

P13 Korkeus

1           Vini Aarnikko                                     ImU               1,26

1,05/O    1,10/O   1,14/O    1,18/O    1,22/XO    1,26/O    1,29/XXX

2           Miska Anttonen                                 ImU               1,26

1,05/O    1,10/O    1,14/O    1,18/O     1,22/O     1,26/XO    1,29/XXX

 

P11 60m

1 Aki Korhonen                   ImU               9,12

 

P11 1000m

1 Aki Korhonen                   Imu                7.24,50

 

P11 Korkeus

1 Aki Korhonen                   Imu                0,80

0,80/O   0,85/XXX

 

N17 800m

1        Salla Ahonen                 ImU               2.38,45

 

T15 100m

Tuuli: -0.5

1        Anna Kullberg               ImU               15,35

2        Senja Ojalalainen         ImU               16,44

3        Veera Vallin                  ImU               16,52

 

T15 800m

1        Anna Kullberg               ImU               3.00,28

2        Sofia Sund                     ImU               3.04,50

3        Veera Vallin                  ImU               3.26,65

4        Senja Ojalainen            ImU               3.32,92

 

T15 Korkeus

1        Senja Ojalainen            ImU               1,42

1,26/O   1,30/O    1,34/O    1,38/XO    1,42/XXO   1,45/XXX

2        Anna Kullberg               ImU               1,30

1,10/O    1,14/O    1,18/O    1,22/XO    1,26/XO    1,30/XO    1,34/XXX

3        Veera Vallin                  ImU               1,18

1,10/O    1,14/O     1,18/O    1,22/XXX

 

T13 60 m

Tuuli: -0,3

1        Kiira Karttunen             ImU               9,01

2        Emma Könönen            ImU               9,13

3        Erika Pellinen                ImU               9,36

4        Venla Puhakka              ImU               9,50

5        Moona Tamminen        ImU               9,97

 

T13 1000m

1        Isabella Laverty            ImU               3.50,56

2        Venla Puhakka              ImU               3.59,78

3        Kiira Karttunen             ImU               4.07,34

4        Emma Könönen            ImU               4.26,08

5        Julia Montonen             ImU               4.57,13

 

T13 Korkeus

1        Erika Pellinen                ImU               1,46

1,22/O   1,26/O   1,29/O   1,32/O   1,35/O    1,38/O   1,41/XO    1,44/XO   1,46/O   1,48/XXX

2        Venla Puhakka              ImU               1,38

1,10/O   1,14/O   1,18/O    1,22/O    1,26/O   1,29/O    1,32/O   1,35/XO   1,38/XXO   1,41/XXX

3        Kiira Karttunen             ImU               1,35

1,10/O   1,14/O    1,18/O    1,22/O    1,26/O    1,29/O    1,32/XXO   1,35/XO   1,38/XXX

4        Emma Könönen            ImU               1,26

1,00/O   1,05/O    1,10/O     1,14/O    1,18/XO    1,22/XO    1,26/XXO    1,29/XXX

5        Julia Montonen             ImU               1,18

1,00/O    1,05/O    1,10/XO    1,14/XO    1,18/O   1,22/XXX

 

T11 60 m

1        Laura Jyrkiäinen           ValkKa           9,38

2        Helmi Koivisto               ImU               9,78

3        Rebecca Raijas             ImU               10,23

4        Veera Hermunen          ValkKa           10,48

5        Emilia Pulkkinen           ImU               10,56

6        Minttu Pellinen             ImU               10,78

7        Eevi Aarnikko                ImU               11,21

 

T11 1000m

1        Helmi Koivisto               ImU               3.45,50

2        Rebecca Raijas             ImU               4.05,56

3        Emilia Pulkkinen           ImU               4.27,53

 

T11 Pituus (1m ponnistusalue)

1        Laura Jyrkiäinen           ValkKa           4,01

3,78     3,99     4,01    3,98

2        Helmi Koivisto               ImU               3,83

3,83     3,79      3,80     3,70

3        Veera Hermunen          ValkKa           3,37

3,37      3,33     3,28     3,26

4        Rebacca Raijas             ImU               3,36

3,36      3,18      3,11     3,15

5        Minttu Pellinen             ImU               3,28

3,25       3,21     3,28      3,23

6        Emilia Pulkkinen           ImU               3,15

3,07       2,86     3,15      3,08

7        Eevi Aarnikko                ImU               3,03

3,03       2,96     3,02      2,79

8        Aada Rosu                     ImU               2,93

2,63      2,91      2,93      2,48

ukp Moona Tamminen         ImU               3,15

2,93      2,97       3,09      3,15

 

T9 60 m

1        Roosa Koivisto              ImU               10,82

2        Minea Roiha                 ImU               11,29

3        Alisa Sund                     ImU               11,55

 

T9 1000m

1        Roosa Koivisto              ImU               4.11,34

2        Alisa Sund                     ImU               4.43,41

 

T9 Pituus (1m ponnistusalue)

1        Roosa Koivisto              ImU               3,09

3,09    2,66    2,83     3,06

2        Minea Roiha                 ImU               2,86

x     2,84     2,76     2,86

3        Alisa Sund                     ImU               2,62

x     2,46     2,62     2,44

 

 

P8 60 m

1                    MATIAS HAAPALA               10,39

2                    MIRKO RAIJAS                     11,39

3                    AIMO OJALAINEN               11,60

4                    MIIKO RUUSKA                   12,67

 

P8 Pituus

1                    AIMO OJALAINEN               2,37

2                    MIRKO RAIJAS                     3,04

3                    MIIKO RUUSKA                   2,88

4                    MATIAS HAAPALA               2,81

 

P7 60 m

1                    JESSE SARÈN                       12,80

2                    EMIL KALJUNEN                  13,16

 

P7 Pituus

1                    EMIL KALJUNEN                  2,12

2                    JESSE SARÈN                       2,06

 

P6 60 m

1                    NIKO VASARAINEN             13,82

2                    TUUKKA PÖYHÖNEN          13,83

3                    PAULI NURMI                     14,13

4                    ANTTI VALMI                      20,64

 

P6 Pituus

1                    NIKO VASARAINEN             2,04

2                    PAULI NURMI                     1,85

3                    TUUKKO PÖYHÖNEN          1,46

4                    AKSELI KUITTINEN              1,38

5                    ANTTI VALMI                      1,27

 

P5 TAI NUOR. 60 m

1                    EINO RUUSKA                     13,48

2                    LUKA HAAPALA                   13,99

3                    PEETU PUTTO                     14,74

4                    LEEVI PUTTO                       14,83

 

P5 TAI NUOR. Pituus

1                    PEETU PUTTO                     1,66

2                    EINO RUUSKA                     1,64

3                    LEEVI PUTTO                       1,63

4                    LUKA HAAPALA                   1,43

 

T8 60 m

1                    VENLA RÄIKKÖNEN             12,08

 

T8 Pituus

1                    VENLA RÄIKKÖNEN             2,32

 

T7 60 m

1                    EEVI INKINEN                      11,94

2                    SARA RÄSÄNEN                   12,64

 

T7 Pituus

1                    EEVI INKINEN                      2,34

2                    SARA RÄSÄNEN                   2,10

 

T6 60 m

1                    JADE KENTTÄMAA              13,41

2                    ERIKA HALME                     14,16

3                    JOANNA VIRTANEN            15,03

4                    HELMI HÄRKÖNEN             15,66

5                    MILA SILMÄRI                     16,20

6                    NEA PASANEN                     16,72

 

T6 Pituus

1                    JADE KENTTÄMAA              2,05

2                    MILA SILMÄRI                     1,92

3                    ERIKA HALME                     1,84

4                    JOANNA VIRTANEN            1,66

5                    NEA PASANEN                     1,50

6                    HELMI HÄRKÖNEN             1,45

 

T5 TAI NUOR. 60 m

1                    VILMA SAVOLAINEN           13,17

2                    VEERA SAVOLAINEN           13,54

3                    ALMA RASIMUS                  14,24

4                    ENNI RÄIKKÖNEN               15,70

5                    EDITH KALJUNEN                16,34

6                    ALISA SUVANTO                  16,52

7                    METTE KARPPINEN             17,65

8                    VENLA VALMI                     17,81

9                    RONJA RÄSÄNEN                18,32

 

T5 TAI NUOR. Pituus

1                    ALMA RASIMUS                  2,15

2                    VILMA SAVOLAINEN           2,00

3                    VEERA SAVOLAINEN           1,70

4                    ENNI RÄIKKÖNEN               1,67

5                    ALISA SUVANTO                  1,55

6                    EDITH KALJUNEN                1,38

7                    VENLA VALMI                     1,27

8                    METTE KARPPINEN             1,25

9                    RONJA RÄSÄNEN                1,23

Yleisurheilun Kyky- ja piirileiri Tanhuvaarassa 22.-24.11.

Lähde yleisurheilun Kyky- ja piirileirille Tanhuvaaraan 22-24.11.2019!

Kykyleiri 8-11v.
Nuoremmat eli 8-11 sarjan edustajat pääsevät urheilemaan Kykyleirillä, jossa tutustutaan monipuolisesti yleisurheilun saloihin yhtenä ryhmänä. Leiri sisältää paljon ikävaiheen kannalta tarpeellista ja monipuolista liikkumista yleisurheilupainotteisesti kuitenkaan erilaisia pelejä, leikkejä ja voimistelua unohtamatta.

Piirileiri 12-15v.
Lajiryhmät ovat pikajuoksut, kestävyysjuoksut, hypyt, heitot ja ottelu. Leiriläisten toivotaan olevan samassa lajiryhmässä kaikilla leireillä, mutta mikäli haluaa vaihtaa ryhmää kesken talven leirityksen, tulee siitä ilmoittaa pääkouluttajalle vähintään kaksi viikkoa ennen seuraavaa leiriä.

Aikuisurheilu
Tanhuvaaran leirille ovat myös vanhemmat erittäin tervetulleita viettämään virkistävää sporttiviikonloppua samalla hinnalla. Käytössä ovat kaikki Tanhuvaaran palvelut ja mikäli haluaa niin voi myös osallistua kestävyysjuoksuryhmän harjoituksiin ja testeihin. Mahdollisuus on osallistua myös vain osaan harjoituksista. Tanhuvaaran kaikki palvelut löytyvät heidän verkkosivuiltaan osoitteesta http://www.tanhuvaara.fi/

Kouluttajina leireillä toimivat:
Pika- ja aitajuoksut: Kati Minkkinen
Hypyt: Annika Luukkainen
Kestävyysjuoksu: Joni Homanen (Ryhmän ohjelman mukaan voivat treenata myös aikuisurheilijat)
Heitot: Osmo Hulkkonen
Kykyleiri: Esa Räsänen

Bussikuljetus Tanhuvaaraan
Lähtö perjantaina 22.11.19 Imatran keskusliikenneasemalta klo 15.50

Paluukyyti sunnuntaina. Lähtö n. klo 13 leirin päätyttyä.

Leirin hinta pe-su 145e sisältäen täysihoidon ja ohjauksen. Maksu IU:n yleisurheilun tilille FI0510383000319788 viimeistään 21.11. Käytä maksaessa viitenumeroa 40316.

Ilmoittautuminen leirille päättyy tiistaina 12.11.2019!

Ilmoittautuminen harjoituksissa ohjaajille tai sähköpostilla Satu Ruuskaselle satu.ruu@gmail.com
Lisätiedot: Satu Ruuskanen puh. 0504431736

Ilmoittautumiseen yhteydessä ilmoita huonekaveritoive, huoltajan yhteystiedot (puhelinnumero ja sähköpostiosoite), ruoka-aine allergiat / eritysruokavalio, osallistutko bussikuljetukseen vai tuletko omalla autolla.

 

Leirin pääkouluttajana toimii Joni Homanen
j.homanen91@gmail.com
puh: 0503088256