Seuranmestaruuskisojen 4. osa tulokset

Tiistaina 8.9. kisattiin seuranmestaruuskisojen 4. osa, jossa vauhtiin päästettiin seuran kestävyysihmeet. Vipinää riitti myös heitto- ja hyppypaikoilla, tulokset alla.

TULOKSET, Avoimet seuranmestaruuskilpailut osa 4, Imatra 8.9.2020

 

Miehet 9v -> yleinen

M 800m
1                    Kalle Lipiäinen                   ImU               2.19.79
2                    Mika Karkkonen                 ImU               2,33,92

M Pituus
1                    Vili Valtonen                       ImU               592                (tuuli +0,7 m/s)

M Kuula
1                    Vili Valtonen                       ImU               10,04

P15 Pituus
1                    Vilho Ojalainen                  ImU               412                (+0,0)
2                    Eeli Valtonen                      ImU               377                (+0,0)

P15 Kuula
1                    Eeli Valtonen                      ImU               8,28
2                    Vilho Ojalainen                  ImU               6,48

P13 Pituus
1                    Vini Aarnikko                      ImU               399                (+0,5)
2                    Miska Anttonen                 ImU               355                (+0,0)

P13 Kuula
1                    Vini Aarnikko                      ImU               8,97
2                    Miska Anttonen                  ImU               5,69

P11 600m
1                    Severi Purhonen                ImU               2,33,83
2                    Aki Korhonen                     ImU               2,56,43

P11 Korkeus
1                    Unto Ojalainen                  ImU               91
2                    Severi Purhonen                ImU               87

P11 Keihäs
1                    Severi Purhonen                ImU               12,40
2                    Unto Ojalainen                  ImU               9,13
3                    Aki  Korhonen                    ImU               8,78

 

Naiset 9v -> yleinen

N Kuula
1                    Kaisa Valtonen                   ImU               6,79

N19 Pituus
1                    Milka Riiali                         ImU               517                (+0,8)

N17 800m
1                    Salla Ahonen                       ImU               2,40,22

N17 Pituus
1                    Milla Uitti                           ImU               481                (+0,6)
2                    Anni Konnu                        ImU               469                (+0,1)

N17 Kuula
1                    Sini Tiussa                          ImU               9,06
2                    Anni Konnu                        ImU               8,03
3                    Anniina Kuukka                  ImU               7,38

T15 800m
1                    Siiri Väyrynen                     ImU               2.58.16
2                    Sofia Sund                          ImU               3.07.35
3                    Veera Vallin                        ImU               3.26.10
4                    Senja Ojalainen                  ImU               3.37.73

T15 Pituus
1                    Siiri Väyrynen                     ImU               416                (+0,9)
2                    Senja Ojalainen                  ImU               379                (+0,5)
3                    Veera Vallin                        ImU               375                (+1,1)
4                    Sofia Sund                          ImU               285                (+0,0)

T15 Kuula
1                    Veera Vallin                        ImU               8,03
2                    Senja Ojalainen                  ImU               7,19
3                    Siiri Väyrynen                     ImU               6,84
4                    Sofia Sund                          ImU               4,70

 

T13 800 m
1                    Venla Puhakka                   ImU               2.58.49
2                    Kiira Karttunen                  ImU               3.02.94
3                    Emma Könönen                 ImU               3.03.51
4                    Matilda Hatakka                ImU               3.03.62
5                    Emma Moilanen                ImU               3.17.55
6                    Erika Pellinen                     ImU               3.37.94

T13 Pituus
1                    Emma Moilanen                ImU               418                (+0,7)
2                    Venla Puhakka                   ImU               407                (+0,9)
3                    Kiira Karttunen                  ImU               407                (+0,9)
4                    Erika Pellinen                     ImU               401                (+0,6)
5                    Emma Könönen                 ImU               396                (+1,8)
6                    Julia Montonen                  ImU               374                (-0,2)
7                    Matilda Hatakka                ImU               347                (+0,0)

T13 Kuula
1                    Julia Montonen                  ImU               7,88
2                    Emma Moilanen                ImU               7,78
3                    Kiira Karttunen                  ImU               7,62
4                    Erika Pellinen                     ImU               7,52
5                    Venla Puhakka                   ImU               7,11
6                    Emma Könönen                 ImU               6,87
7                    Matilda Hatakka                ImU               5,90

T11 600m
1                    Helmi Koivisto                    ImU               1.59.75
2                    Rebecca Raijas                   ImU               2.20.00
3                    Saana Reponen                  ImU               2.21.51
4                    Minttu Pellinen                  ImU               2.31.20
5                    Emma Leppänen                ImU               2.32.58
6                    Eevi Aarnikko                     ImU               2.46.10
7                    Minja Honkaniemi             ImU               2.47.54

T11 Korkeus
1                    Minttu Pellinen                  ImU               107
2                    Rebecca Raijas                   ImU               99
2                    Helmi Koivisto                    ImU               99
4                    Saana Reponen                  ImU               99
5                    Eevi Aarnikko                     ImU               95
6                    Minja Honkaniemi             ImU               87
7                    Emma Leppänen                ImU               87

T11 Keihäs
1                    Rebecca Raijas                   ImU               12,66
2                    Saana Reponen                  ImU               10,81
3                    Eevi Aarnikko                     ImU               9,81
4                    Minttu Pellinen                  ImU               8,41
5                    Helmi Koivisto                    ImU               6,41
6                    Minja Honkaniemi             ImU               6,15
7                    Emma Leppänen                ImU               3,54

T9 600m
1                    Aino Bohm                         ImU               2.29.95
2                    Alisa Sund                          ImU               2.33.20
3                    Selma Kotimäki                  ImU               2.36.56
4                    Minea Roiha                       ImU               2.52.14

T9 Korkeus
1                    Selma Kotimäki                  ImU               99
2                    Aino Bohm                         ImU               95
3                    Alisa Sund                          ImU               83
4                    Minea Roiha                       ImU               79

T9 Keihäs
1                    Alisa Sund                          ImU               10,41
2                    Selma Kotimäki                  ImU               9,41
3                    Minea Roiha                       ImU               8,65
4                    Aino Bohm                         ImU               7,84
5                    Roosa Koivisto                   ImU               7,05

 

5-8 vuotiaat

P8 400m
1                    Matias Haapala                  ImU               1.24.17
2                    Santtu Nieminen                ImU               1.24.58
3                    Aimo Ojalainen                  ImU               1.31.17
4                    Mirko Raijas                       ImU               1.34.36
5                    Miiko Ruuska                     ImU               1.51.06

P8 Pituus
1                    Matias Haapala                  ImU               309
2                    Mirko Raijas                       ImU               286
3                    Aimo Ojalainen                  ImU               283
4                    Santtu Nieminen                ImU               272
5                    Miiko Ruuska                     ImU               256

P7 400m
1                    Emil Kaljunen                     ImU               1.45.70
2                    Jesse Sarén                         ImU               1.48.23
3                    Martti Uosukainen            ImU               2.01.89

P7 Pituus
1                    Jesse Sarén                         ImU               247
2                    Martti Uosukainen            ImU               220
3                    Emil Kaljunen                    ImU               203

P6 400m
1                    Eino Ruuska                       ImU               1.56.06
2                    Tuukka Pöyhönen              ImU               1.57,28
3                    Pauli Nurmi                        ImU               2.13.46
4                    Antti Valmi                         ImU               2.55.27
5                    Akseli Kuittinen                  ImU               3.21.57

P6 Pituus
1                    Pauli Nurmi                        ImU               199
2                    Tuukka Pöyhönen              ImU               197
3                    Eino Ruuska                       ImU               180
4                    Antti Valmi                         ImU               170
5                    Akseli Kuittinen                  ImU               150

P5 ja nuoremmat 400m
1                    Luka Haapala                      ImU               1.59.98
2                    Peetu Putto                        ImU               2.02.26
3                    Leevi Putto                         ImU               2.08.57
4                    Toivo Peltonen                   ImU               2.30.35

P5 ja nuoremmat Pituus
1                    Luka Haapala                      ImU               171
2                    Peetu Putto                        ImU               168
3                    Leevi Putto                         ImU               166
4                    Toivo Peltonen                   ImU               122

T8 400m
1                    Venla Räikkönen                ImU               1.51.59
2                    Emilia Lankinen                  ImU               2.02.93
3                    Aini Tiainen                        ImU               2.22.93

T8 Pituus
1                    Venla Räikkönen                ImU               2,28
2                    Emilia Lankinen                  ImU               209
3                    Aini Tiainen                        ImU               207

T6 400m
1                    Leona Rautio                      ImU               1.53.32
2                    Jade Kenttämaa                 ImU               2.04.19
3                    Joanna Virtanen                 ImU               2.17.51
4                    Erika Halme                        ImU               2.21.33

T6 Pituus
1                    Leona Rautio                      ImU               210
2                    Jade Kenttämaa                 ImU               209
3                    Joanna Virtanen                 ImU               188
4                    Erika Halme                        ImU               187

T5 ja nuoremmat 400m
1                    Vilma Savolainen               ImU               2.05.38
2                    Veera Savolainen               ImU               2.09.45
3                    Emilia Partanen                 ImU               2.15.51
4                    Enni Räikkönen                  ImU               2.17.08
5                    Alisa Suvanto                     ImU               2.24.45

T5 ja nuoremmat Pituus
1                    Veera Savolainen               ImU               187
2                    Emilia Partanen                 ImU               183
3                    Vilma Savolainen               ImU               179
4                    Alisa Suvanto                     ImU               169
5                    Enni Räikkönen                  ImU               163

 

Seuranmestaruuskisojen 3. osa tulokset

Imatran Urheilijoiden seuranmestaruuskisat jatkuivat tiistaina 1.9. Lämmin keli houkutteli pikamatkoille sekä heittoihin ja hyppyihin taas lisää väkeä, tulokset alla.

TULOKSET, Avoimet seuranmestaruuskilpailut osa 3, Imatra 1.9.2020

 

Miehet 9v -> yleinen

M 200m, Tuuli: -0.5 m/s
1                    Kalle Lipiäinen                   ImU               26,70

Keihäs
1                    Jarkko Uosukainen            ImU               47,81

M17 200m, Tuuli: -0.5
1                    Sisu Mikkilä                        ImU               24,65

M17 Keihäs
1                    Sisu Mikkilä                        ImU               38,18

P15 200m, Tuuli: -0.5
1                    Erik Lipsanen                      ImU               28,26
2                    Eeli Valtonen                      ImU               28,61
3                    Vilho Ojalainen                  ImU               30,93

P15 3-loikka
1                    Vilho Ojalainen                  ImU               8,32 (+1,6)

P15 Keihäs
1                    Teemu Sinkkonen              ImU               42,56
2                    Eeli Valtonen                      ImU               31,98
3                    Vilho Ojalainen                  ImU               21,35

 

P13 200m, Tuuli: -0.5
1                    Vini Aarnikko                      ImU               30,54

P13 Keihäs
1                    Vini Aarnikko                      ImU               33,72
2                    Mikael Venäläinen             ImU               27,62

P11 150m
1                    Lauri Kesalahti                   ImU               25,15
2                    Severi Purhonen                ImU               30,18
3                    Unto Ojalainen                  ImU               34,24

P11 Kiekko
1                    Lauri Kesälahti                   ImU               10,73
2                    Severi Purhonen                ImU               9,53
3                    Unto Ojalainen                  ImU               8,59

 

Naiset 9v -> yleinen

N Keihäs
1                    Sini Tiussa                           ImU               33,61
2                    Kaisa Valtonen                   ImU               21,04

N19 200m, Tuuli: +0.1
1                    Milka Riiali                         ImU               27,95

N19 3-loikka, Tuuli: +1,1
1                    Milka Riiali                         ImU               11,15

N17 200m, Tuuli: +0.1
1                    Anniina Kuukka                  ImU               30,22

N17 3-loikka
1                    Milla Uitti                           ImU               10,42 (+1,3)

N17 Keihäs
1                    Sini Tiussa                          ImU               32,71
2                    Anni Konnu                        ImU               20,01
3                    Milla Uitti                           ImU               19,43

 

T15 200m, Tuuli: +0.1
1                    Meeri Riiali                         ImU               27,09
2                    Saana Laihanen                  ImU               29,58
3                    Siiri Väyrynen                     ImU               30,10
4                    Sofia Sund                          ImU               34,32
5                    Veera Vallin                        ImU               34,37

T15 3-loikka
1                    Siiri Väyrynen                     ImU               10,28 (+0,0)
2                    Saana Laihanen                  ImU               9,03 (+1,2)
3                    Veera Vallin                        ImU               8,68 (+0,5)
4                    Senja Ojalainen                  ImU               8,66 (+0,8)
5                    Sofia Sund                          ImU               5,80 (+0,5)

T15 Keihäs
1                    Senja Ojalainen                  ImU               23,88
2                    Siiri Väyrynen                     ImU               20,84
3                    Veera Vallin                        ImU               17,02
4                    Saana Laihanen                  ImU               11,82
5                    Sofia Sund                          ImU               8,24

 

T13 200 m, Tuuli: -0,7
1                    Kiira Karttunen                  ImU               29,83
2                    Emma Könönen                 ImU               30,16
3                    Emma Moilanen                ImU               30,71
4                    Venla Puhakka                   ImU               32,26
5                    Matilda Hatakka                ImU               32,40
6                    Erika Pellinen                     ImU               32,71
7                    Julia Montonen                  ImU               36,11

 

T13 Korkeus
1                    Erika Pellinen                     ImU               142
2                    Venla Puhakka                   ImU               136
3                    Kiira Karttunen                  ImU               136
4                    Emma Könönen                 ImU               127
5                    Emma Moilanen                ImU               121
6                    Julia Montonen                  ImU               121
Matilda Hatakka                ImU               NH

 

T13 Keihäs
1                    Julia Montonen                  ImU               24,83
2                    Kiira Karttunen                  ImU               16,73
3                    Emma Moilanen                ImU               14,58
4                    Venla Puhakka                   ImU               13,97
5                    Emma Könönen                 ImU               12,25
6                    Erika Pellinen                     ImU               11,42
7                    Matilda Hatakka                ImU               11,30

T11 150m
1                    Helmi Koivisto                    ImU               24,83
2                    Vieno Väistö                       ImU               25,22
3                    Saana Reponen                  ImU               25,37
4                    Rebecca Raijas                   ImU               25,47
5                    Minttu Pellinen                  ImU               27,43
6                    Eevi Aarnikko                     ImU               28,99
7                    Emma Leppänen                ImU               29,91
8                    Minja Honkaniemi             ImU               30,21

T11 Kiekko
1                    Vieno Väistö                       ImU               14,40
2                    Eevi Aarnikko                     ImU               12,39
3                    Rebecca Raijas                   ImU               11,07
4                    Helmi Koivisto                    ImU               9,98
5                    Saana Reponen                  ImU               9,86
6                    Minttu Pellinen                  ImU               9,27
7                    Minja Honkaniemi             ImU               7,53
8                    Emma Leppänen                ImU               5,15

T9 150m
1                    Roosa Koivisto                   ImU               26,89
2                    Aino Bohm                         ImU               27,27
3                    Selma Kotimäki                  ImU               27,68
4                    Alisa Sund                          ImU               28,27
5                    Minea Roiha                       ImU               28,48

T9 Kiekko
1                    Alisa Sund                          ImU               10,41
2                    Selma Kotimäki                  ImU               9,41
3                    Minea Roiha                       ImU               8,65
4                    Aino Bohm                         ImU               7,84
5                    Roosa Koivisto                   ImU               7,05

 

5-8 vuotiaat

P8 150m
1                    Matias Haapala                  ImU               24,99
2                    Santtu Nieminen                ImU               27,93
3                    Mirko Raijas                       ImU               28,03
4                    Aimo Ojalainen                  ImU               28,91
5                    Miiko Ruuska                     ImU               31,88

 

P8 Ketteryysrata
1                    Aimo Ojalainen                  ImU               17,48
2                    Santtu Nieminen                ImU               18,60
3                    Mirko Raijas                       ImU               18,65
4                    Miiko Ruuska                     ImU               19,11
5                    Matias Haapala                  ImU               20,03

P7 150m
1                    Jesse Sarén                         ImU               32,58
2                    Martti Uosukainen            ImU               38,68

P7 ketteryysrata
1                    Jesse Sarén                         ImU               20,54
2                    Martti Uosukainen            ImU               26,92

P6 150m
1                    Eino Ruuska                       ImU               34,68
2                    Tuukka Pöyhönen              ImU               35,34
3                    Niko Vasarainen                ImU               35,43
4                    Pauli Nurmi                        ImU               36,57
5                    Akseli Kuittinen                  ImU               47,13
6                    Antti Valmi                         ImU               48,98

P6 Ketteryysrata
1                    Eino Ruuska                       ImU               22,96
2                    Niko Vasarainen                ImU               25,97
3                    Pauli Nurmi                        ImU               26,77
4                    Tuukka Pöyhönen              ImU               27,61
5                    Akseli Kuittinen                  ImU               33,64
6                    Antti Valmi                         ImU               34,99

P5 ja nuoremmat 150m
1                    Luka Haapala                      ImU               35,97
2                    Peetu Putto                        ImU               37,88
3                    Leevi Putto                         ImU               38,54
4                    Toivo Peltonen                   ImU               42,66

P5 ja nuoremmat Ketteryysrata
1                    Peetu Putto                        ImU               23,96
2                    Leevi Putto                         ImU               26,04
3                    Luka Haapala                      ImU               35,77
4                    Toivo Peltonen                   ImU               49,68

T8 150m
1                    Venla Räikkönen                ImU               31,38
2                    Emilia Lankinen                  ImU               32,70
3                    Aini Tiainen                        ImU               33,37

T8 Ketteryysrata
1                    Venla Räikkönen                ImU               21,07
2                    Aini Tiainen                        ImU               22,91
3                    Emilia Lankinen                  ImU               25,97

T7 150m
1                    Eevi Inkinen                       ImU               32,60

T7 Ketteryysrata
1                    Eevi Inkinen                       ImU               23,62

T6 150m
1                    Leona Rautio                      ImU               35,29
2                    Helmi Härkönen                 ImU               36,15
3                    Nea Pasanen                      ImU               38,25
4                    Jade Kenttämaa                 ImU               40,52
4                    Joanna Virtanen                 ImU               40,52

T6 Ketteryysrata
1                    Nea Pasanen                      ImU               24,82
2                    Jade Kenttämaa                 ImU               25,80
3                    Leona Rautio                      ImU               27,30
4                    Joanna Virtanen                 ImU               28,33
5                    Helmi Härkönen                 ImU               31,29

T5 150m
1                    Enni Räikkönen                  ImU               39,17
2                    Emilia Partanen                 ImU               39,19
3                    Alisa Suvanto                     ImU               42,31
4                    Aya Khrissi                          ImU               42,42

T5 Ketteryysrata
1                    Enni Räikkönen                  ImU               27,81
2                    Emilia Partanen                 ImU               35,49
3                    Aya Khrissi                          ImU               42,42
4                    Alisa Suvanto                     ImU               1.06.38

 

Seuranmestaruuskisojen 2. osa tulokset

To 27.8. kilpailtiin Seuranmestaruuskisojen toinen osakilpailu, tulokset alla. Tällä kertaa keskityttiin hieman vaativampiin lajeihin – moukarinheitosta ja estejuoksusta tuli taas roppakaupalla lisää kokemusta koko porukalle!

 

TULOKSET, Avoimet seuranmestaruuskilpailut osa 2, Imatra 27.8.2020

 

Miehet 9v -> yleinen

P15 Moukari
1                    Teemu Sinkkonen              26,32
2                    Erik Lipsanen                      16,27
3                    Vilho Ojalainen                  12,50

P13 Moukari
1                    Vini Aarnikko                      18,94
2                    Miska Anttonen                 9,79

M19 800 m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Mika Karkkonen                 3.00

P15 400 m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Erik Lipsanen                      1.20
2                    Vilho Ojalainen                  1.31

P13 400 m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Vini Aarnikko                      1.25
2                    Miska Anttonen                 1.33

P11 400 m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Lauri Kesälahti                   1.45
2                    Severi Purhonen                1.54
3                    Aki Korhonen                     2.55

 

Naiset 9v -> yleinen

 

N Moukari
1                    Kaisa Valtonen                   18,81
2                    Anna Kontunen                  17,27
3                    Vilma Moilanen                 16,37

N17 moukari
1                    Anni Konnu                        17,17

T15 Moukari
1                    Veera Vallin                        23,86
2                    Anna Kullberg                    20,98
3                    Senja Ojalainen                  19,23
4                    Saana Laihanen                  16,56
5                    Siiri Väyrynen                     16,15
6                    Miisa Reponen                   15,40
7                    Alisa Nerman                      8,70
8                    Sofia Sund                          7,93

T13 Moukari
1                    Julia Montonen                  17,50
2                    Erika Pellinen                     13,77

T15 400m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Saana Laihanen                  1.43
2                    Veera Vallin                        1.44
3                    Senja Ojalainen                  1.44

T15 800m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Anna Kullberg                    3.23
2                    Siiri Väyrynen                     3.24

T11 400m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Helmi Koivisto                    1.19
2                    Fanni Pesonen                   1.40
3                    Rebekka Raijas                   1.41
4                    Minttu Pellinen                  1.43
5                    Emma Leppänen                1.52
6                    Minja Honkaniemi             2.14

T9 400m estejuoksu (käsiajanotto)
1                    Selma Kotimäki                  1.40
2                    Roosa Koivisto                   1.42
2                    Alisa Sund                          1.42
4                    Aino Bohm                         1.50
5                    Katariina Kupiainen           3.01

 

Seuranmestaruuskisojen 1. osa tulokset

Ti 25.8. Karhumäellä kilpailtiin Seuranmestaruuskisojen ensimmäinen osakilpailu, tulokset alla.

 

TULOKSET, Avoimet seuranmestaruuskilpailut osa 1, Imatra 25.8.2020

 

Miehet 9v -> yleinen

M 100m (Tuuli: +0.0 m/s)
1                    Vili Valtonen                      ImU               12,15

M Korkeus
1                    Vili Valtonen                      ImU               170

M Kiekko
1                    Vili Valtonen                      ImU               29,72

M19 Kiekko
1                    Eero Virtanen                     ImU               51,70

2                    Otso Mikkilä                       ImU               27,30

M17 100m (Tuuli: 0.0)
1                    Sisu Mikkilä                        ImU               11,99

M17 Korkeus
1                    Sisu Mikkilä                        ImU               155

M17 Kiekko
1                    Sisu Mikkilä                        ImU               19,75

P15 Korkeus
1                    Vilho Ojalainen                  ImU               135

P15 Kiekko

1                    Vilho Ojalainen                  ImU               16,46

P13 60m (Tuuli: -0.5)
1                    Vini Aarnikko                      ImU               9,09
2                    Miska Anttonen                 ImU               9,78

P13 3-loikka
1                    Miska Anttonen                 ImU               8,19
2                    Vini Aarnikko                      ImU               7,71

P13 Kiekko
1                    Vini Aarnikko                      ImU               20,40
2                    Miska Anttonen                 ImU               16,73

P11 60m
1                    Lauri Kesalahti                   ImU               9,88
2                    Santtu Pellinen                  ImU               10,15
3                    Aki Korhonen                     ImU               11,54
4                    Severi Purhonen                ImU               11,57
5                    Unto Ojalainen                  ImU               12,92

P11 Pituus
1                    Lauri Kesälahti                   ImU               3,50
2                    Santtu Pellinen                  ImU               3,26
3                    Severi Purhonen                ImU               2,73
4                    Aki Korhonen                     ImU               2,64
5                    Unto Ojalainen                  ImU               2,16

P11 Kuula
1                    Santtu Pellinen                  ImU               5,24
2                    Severi Purhonen                ImU               5,21
3                    Lauri Kesälahti                   ImU               5,12
4                    Unto Ojalainen                  ImU               4,59
5                    Aki Korhonen                     ImU               3,89

 

Naiset 9v -> yleinen

 

N Kiekko
1                    Senni Salminen                  ImU               23,59
2                    Anna Kontunen                  ImU               21,10
3                    Kaisa Valtonen                   ImU               20,42
4                    Vilma Moilanen                 ImU               18,76

N17 100m (Tuuli: -0.2)
1                    Milla Uitti                           ImU               13,86
2                    Anniina Kuukka                  ImU               14,25
3                    Anni Konnu                        ImU               14,34

N17 Korkeus
1                    Anni Konnu                        ImU               150
2                    Anniina Kuukka                  ImU               135
3                    Sini Tiussa                          ImU               130
4                    Milla Uitti                           ImU               130

N17 Kiekko
1                    Sini Tiussa                          ImU               27,42
2                    Anni Konnu                        ImU               23,71
3                    Milla Uitti                           ImU               17,28

T15 100m (Tuuli: -0.3)
1                    Saana Laihanen                  ImU               14,42
2                    Siiri Väyrynen                     ImU               14,46
3                    Anna Kullberg                    ImU               15,90
4                    Veera Vallin                        ImU               16,41
5                    Sofia Sund                          ImU               16,54

T15 Korkeus
1                    Senja Ojalainen                  ImU               135
2                    Anna Kullberg                    ImU               125
3                    Siiri Väyrynen                     ImU               125
4                    Saana Laihanen                  ImU               120
5                    Veera Vallin                        ImU               115
6                    Sofia Sund                          ImU               100

 

T15 Kiekko
1                    Veera Vallin                        ImU               18,84
2                    Senja Ojalainen                  ImU               18,30
3                    Siiri Väyrynen                     ImU               17,52
4                    Anna Kullberg                    ImU               14,36
5                    Sofia Sund                          ImU               11,60
6                    Saana Laihanen                  ImU               11,48

 

T13 60 m (Tuuli: -0,2)
1                    Kiira Karttunen                  ImU               8,77
2                    Emma Könönen                 ImU               9,06
3                    Erika Pellinen                     ImU               9,58
4                    Matilda Hatakka                ImU               9,70
5                    Julia Montonen                  ImU               9,99

 

T13 3-loikka
1                    Erika Pellinen                     ImU               8,97
2                    Kiira Karttunen                  ImU               8,45
3                    Emma Könönen                 ImU               8,17
4                    Matilda Hatakka                ImU               8,15
5                    Julia Montonen                  ImU               7,61

 

T13 Kiekko
1                    Julia Montonen                  ImU               19,20
2                    Emma Könönen                 ImU               16,67
3                    Kiira Karttunen                  ImU               15,73
4                    Matilda Hatakka                ImU               13,44
5                    Erika Pellinen                     ImU               10,96

T11 60m
1                    Vieno Väistö                       ImU               10,14
2                    Fanni Pesonen                   ImU               10,17
3                    Rebecca Raijas                   ImU               10,29
4                    Saana Reponen                  ImU               10,35
5                    Helmi Koivisto                    ImU               10,56
6                    Minttu Pellinen                  ImU               10,75
7                    Eevi Aarnikko                     ImU               11,20
8                    Minja Honkaniemi             ImU               11,36
9                    Emma Leppänen                ImU               11,64

T11 Pituus
1                    Helmi Koivisto                    ImU               3,58
2                    Vieno Väistö                       ImU               3,41
3                    Fanni Pesonen                   ImU               3,20
4                    Rebecca Raijas                   ImU               3,13
5                    Saana Reponen                  ImU               3,13
6                    Minttu Pellinen                  ImU               3,08
7                    Eevi Aarnikko                     ImU               3,02
8                    Minja Honkaniemi             ImU               2,46
9                    Emma Leppänen                ImU               2,00

T11 Kuula
1                    Fanni Pesonen                   ImU               6,24
2                    Vieno Väistö                       ImU               6,12
3                    Eevi Aarnikko                     ImU               5,98
4                    Minttu Pellinen                  ImU               5,46
5                    Rebecca Raijas                   ImU               5,31
6                    Saana Reponen                  ImU               4,56
7                    Minja Honkaniemi             ImU               3,85
8                    Helmi Koivisto                    ImU               3,35
9                    Emma Leppänen                ImU               2,95

T9 60m
1                    Selma Kotimäki                  ImU               10,76
2                    Aino Bohm                         ImU               10,95
3                    Roosa Koivisto                   ImU               11,12
4                    Alisa Sund                          ImU               11,13
5                    Minea Roiha                       ImU               11,24                                                                                                                                                6                    Amanda Leppänen            ImU               11,40
7                    Katariina Kupiainen           ImU               12,02

T9 Pituus
1                    Alisa Sund                          ImU               3,00
2                    Selma Kotimäki                  ImU               2,95
3                    Roosa Koivisto                   ImU               2,84
4                    Aino Bohm                         ImU               2,80
5                    Minea Roiha                       ImU               2,65                                                                                                                                                   6                    Amanda Leppänen            ImU               2,42
7                    Katariina Kupiainen           ImU               2,39

T9 Kuula
1                    Aino Bohm                         ImU               4,95
2                    Selma Kotimäki                  ImU               4,79
3                    Alisa Sund                          ImU               4,43
4                    Katariina Kupiainen           ImU               3,23
5                    Roosa Koivisto                   ImU               3,22
6                    Amanda Leppänen            ImU               2,94
7                    Minea Roiha                       ImU               2,61

 

5-8 vuotiaat

 

P8 60m
1                    Matias Haapala                  ImU               10,18
2                    Mirko Raijas                       ImU               11,21
3                    Santtu Nieminen                ImU               11,23
4                    Aimo Ojalainen                  ImU               11,41
5                    Miiko Ruuska                     ImU               12,58

P8 Pallo
1                    Mirko Raijas                       ImU               25,12
2                    Miiko Ruuska                     ImU               22,20
3                    Santtu Nieminen                ImU               17,96
4                    Matias Haapala                  ImU               17,89
5                    Aimo Ojalainen                  ImU               17,38

P7 60m
1                    Martti Uosukainen            ImU               12,78
2                    Emil Kaljunen                     ImU               13,30

P7 Pallo
1                    Martti Uosukainen            ImU               19,90
2                    Emil Kaljunen                     ImU               14,44

P6 60m
1                    Niko Vasarainen                ImU               12,30
2                    Tuukka Pöyhönen              ImU               13,76
3                    Pauli Nurmi                        ImU               14,70
4                    Akseli Kuittinen                  ImU               18,82
5                    Antti Valmi                         ImU               18,91

P6 Pallo
1                    Tuukka Pöyhönen              ImU               15,81
2                    Niko Vasarainen                ImU               15,09
3                    Pauli Nurmi                        ImU               11,09
4                    Akseli Kuittinen                  ImU               9,12
5                    Antti Valmi                         ImU               7,72

P5 ja nuoremmat 60m
1                    Peetu Putto                        ImU               13,56
2                    Luka Haapala                      ImU               13,94
3                    Leevi Putto                         ImU               14,28

P5 ja nuoremmat Pallo
1                    Leevi Putto                         ImU               12,34
2                    Luka Haapala                      ImU               8,64
3                    Peetu Putto                        ImU               6,51

T8 60m
1                    Venla Räikkönen                ImU               12,42
2                   Emilia Lankinen                  ImU               12,45

3                    Aini Tiainen                        ImU               12,64

T8 Pallo
1                    Aini Tiainen                        ImU               12,17

2                    Venla Räikkönen                ImU               11,86
3                    Emilia Lankinen                ImU                10,90

T7 60m
1                    Eevi Inkinen                       ImU               12,40

T7 Pallo
1                    Eevi Inkinen                       ImU               10,86

T6 60m
1                    Helmi Härkönen                 ImU               12,96
2                    Jade Kenttämaa                 ImU               13,68
3                    Nea Pasanen                      ImU               13,87
4                    Liia Hintsanen                    ImU               14,46
5                    Joanna Virtanen                 ImU               14,59

T6 Pallo
1                    Nea Pasanen                      ImU               10,33
2                    Liia Hintsanen                    ImU               9,14
3                    Jade Kenttämaa                 ImU               8,58
4                    Joanna Virtanen                 ImU               7,45
5                    Helmi Härkönen                 ImU               7,33

T5 60m
1                    Enni Räikkönen                  ImU               14,72
2                    Emilia Partanen                 ImU               14,75
3                    Alisa Suvanto                     ImU               15,69
4                    Edith Kaljunen                   ImU               16,38

T5 Pallo
1                    Enni Räikkönen                  ImU               8,19
2                    Alisa Suvanto                     ImU               7,20
3                    Emilia Partanen                 ImU               6,02
4                    Edith Kaljunen                   ImU               5,40

 

 

Senni hallimaaotteluvoittoon!

Senni Salminen otti ykkössijan haltuunsa kauden kotimaisella kärkituloksella pohjoismaisessa hallimaaottelussa Helsingissä sunnuntaina. Sennin voitokkaat kuudennen kierroksen loikat kantoivat 13,83 metriä, joka on samalla hänen uusi halliennätyksensä sekä kaikkien aikojen 4. paras tulos Suomessa! Maaotteluloikan kaksoisvoiton Suomelle varmisti Emma Pullola. Sekä miesten että naisten sarjoissa koko maaottelun voitti puolestaan Ruotsi, Suomen sijoittuessa hopealle.

Tulokset:

https://www.tilastopaja.eu/fi/db/tulokset.php?CID=75337

https://www.tilastopaja.eu/fi/db/tulokset.php?CID=75349

Eero heitti SM-kultaa!

Eero Virtanen heitti itsensä kultamitalille kiekonheiton halli-suomenmestaruuskisoissa Porissa. Eeron tulos 54,17 on samalla 19-vuotiaiden kaikkien aikojen 8. paras hallissa M19-sarjassa. Imatran Urheilijat ja kaikki tukijoukot onnittelevat Eeroa sekä valmentaja Osmo Hulkkosta!

Tulokset: https://www.tilastopaja.eu/fi/db/tulokset.php?CID=75309

IU:n talven arvokisaputkea jatkaa huomenna 9.2 Senni Salminen pohjoismaisessa maaottelussa Helsingissä. Maaottelun videostreamia voi seurata osoitteesta: https://kaupunkikanava.fi/kaupunki-tv/

Imatran hallikisat 11.1. tulokset

Imatran urheilutalo pääsi näkemään halliyleisurheilukilpailut vielä viidennelläkin eri vuosikymmenluvulla, kun IU järjesti 11.1.2020 perinteiset yleisurheilun hallikilpailut. Pituushypyn ja kolmiloikan lisäksi kilpailtiin myös 50 metrin juoksussa, joissa kaikissa tehtailtiin kauden kotimaisia kärkituloksia. Kiitos osallistujille!

 

M 50m
Loppukilpailu
1) Markus Rautio ImU 6,34
2) Samu Summanen ImU 6,58
Otto Pulkkinen ImU DNS

Alkuerät erä 1
1) Otto Pulkkinen ImU 6,33q
2) Samu Summanen ImU 6,50q

Alkuerät erä 2
1) Markus Rautio ImU 6,25q kk

N 50m
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 7,23

M Pituus
Loppukilpailu
1) Otto Pulkkinen ImU 6,37
6,36 6,37 x x – x

N Pituus
Loppukilpailu
1) Neea Käyhkö SavR 5,85 kk
5,54 5,81 x x x 5,85

2) Milka Riiali ImU 5,34
5,24 5,22 5,20 5,34 – 5,21

N Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Riikka Pitkänen SavR 11,56 kk
11,33 11,56 11,55 x x 11,14

2) Anniina Kuukka ImU 9,55
x x x 9,55 x x

P13 50m
Loppukilpailu
1) Vini Aarnikko ImU 7,76
2) Miska Anttonen ImU 8,24

T13 50m
1) Emma Moilanen ImU 7,85
2) Erika Pellinen ImU 7,93
3) Josefina Holopainen ImU 7,96
4) Matilda Hatakka ImU 8,22

Loppukilpailu erä 1
1) Erika Pellinen ImU 7,93
2) Josefina Holopainen ImU 7,96

Loppukilpailu erä 2
1) Emma Moilanen ImU 7,85
2) Matilda Hatakka ImU 8,22

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Vini Aarnikko ImU 3,89
3,89 x 3,87 x

2) Miska Anttonen ImU 3,50
3,48 3,50 x x

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 4,14
3,99 3,98 4,14 4,08

2) Emma Moilanen ImU 3,97
3,58 3,37 3,52 3,97

3) Josefina Holopainen ImU 3,77
3,62 3,75 3,08 3,77

4) Matilda Hatakka ImU 3,08
x x x 3,08

T15 50m
Loppukilpailu
1) Meeri Riiali ImU 7,04 kk
2) Suvi Vehomäki SU41 7,21
3) Saana Laihanen ImU 7,40

Alkuerät erä 1
1) Meeri Riiali ImU 7,08q
2) Suvi Vehomäki SU41 7,20q
3) Saana Laihanen ImU 7,39q

Alkuerät erä 2
1) Emmi Karttunen ImU 7,70
2) Siiri Väyrynen ImU 7,89

Alkuerät erä 3
1) Miisa Reponen ImU 7,79
2) Senja Ojalainen ImU 8,44

P15 50m
Loppukilpailu
1) Eeli Valtonen ImU 7,47
2) Vilho Ojalainen ImU 8,10

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Meeri Riiali ImU 5,06
x x 5,03 5,06

2) Emmi Karttunen ImU 4,40
4,20 4,40 4,33 4,19

3) Saana Laihanen ImU 4,28
4,26 4,28 x x

4) Suvi Vehomäki SU41 4,24
4,24 3,95 3,25 3,65

5) Senja Ojalainen ImU 3,90
3,31 3,89 3,89 3,90

6) Miisa Reponen ImU 3,80
x 3,80 x x

7) Siiri Väyrynen ImU 3,48
3,48 x x x

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Eeli Valtonen ImU 4,14
3,60 x 4,14 x

2) Vilho Ojalainen ImU 3,62
3,52 x 3,62 3,17

M17 50m
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 6,52

N17 50m
Loppukilpailu
1) Saara Himanen JuvU 7,48
2) Anni Konnu ImU 7,51
3) Siiri Pirinen JuvU 7,62 kilp.ulkop.
Milla Uitti ImU DNS

Alkuerät erä 1
1) Saara Himanen JuvU 7,40q
2) Anni Konnu ImU 7,45q

Alkuerät erä 2
1) Milla Uitti ImU 7,38q
2) Siiri Pirinen JuvU 7,53

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 5,91
x x x x 5,91 5,89

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Milla Uitti ImU 4,67
4,61 4,67 x 4,52 – 4,51

2) Anni Konnu ImU 4,58
4,58 x 4,46 – 4,47 x

3) Saara Himanen JuvU 4,57
4,48 4,57 – 4,31 – 4,34

4) Anniina Kuukka ImU 4,46
x x x 4,46 – x

M17 Kolmiloikka
Alkuerät
1) Lauri Honkanen ImU 12,34
12,23 12,34 x – – –

Imatran Urheilijat kiittää Seuracup-finaalista!

Seuracupin B-sarjan finaali saatiin onnellisesti päätökseen lauantaina. Aurinkoisessa säässä kisatun finaalin voiton vei Lempäälän kisa pisteillä 323. Toiseksi tuli Savonlinnan Riento, joka keräsi 301,5 pistettä. Kolmas sija selvisi vasta jännittävässä sukkulaviestissä, kun Imatran Urheilijat ja Naantalin Löyly taistelivat ratkaisevista pisteistä. Pronssi meni Naantalille, joka keräsi yhteensä 298,5 pistettä ja voitti IU:n neljän pisteen turvin.

Mitalin menetys harmitti IU:n urheilijoita, mutta joukkue teki kuitenkin upean suorituksen. Tilastotulosten perusteella ennuste oli, että joukkue tulisi kuudenneksi. Kilpailijat venyivät suorituksissaan kuitenkin niin, että 18 urheilijaa teki finaalissa oman ennätyksensä. Lisäksi moni urheilija yksi kolmen parhaan joukkoon, ja Joonatan Venäläinen vei voiton 13-vuotiaiden poikien 1000 metrillä.

Seuracup-finaalin tulokset löytyvät LIVE-tulospalvelusta ja Tilastopajasta.

Imatran Urheilijat kiittää kaikkia B-sarjan finaalijoukkueita tiukasta ja kovatasoisesta kisasta! Mukava että olitte vierainamme Imatralle.
Paljon kiitoksia myös kaikille IU:n urheilijoille, varamiehille, huoltajille ja talkooväelle!
Imatran kaupungille, SUL:ille ja muille yhteistyökumppaneille suuri kiitos tuesta tapahtuman järjestämisessä!

Joukkueet valmiina avajaisiin ja kisaan.

 

Joukkueet valmiina avajaisiin ja kisaan.

 

Imatran menestyneimmät yleisurheilijat avajaistunnelmissa.

 

Ossi Karttunen, Marjo Venäläinen ja Senni Salminen vihkivät Ukonniemen urheilukenttää käyttöön Imatran kaupunginjohtajan Kai Roskalan kanssa.

 

Tsempparipalkinnon saaneet urheilijat iloitsevat kisan jälkeen. IU:n tsempparipalkinnon sai Joonatan Vallin hienosta 2000 metrin juoksustaan pojat 15-sarjassa.

 

Imatran Urheilijoiden joukkue kiittää kanssakilpailijoita. Ensi vuonna taas uudestaan!

Senni loikki komean ennätyksen!

Senni Salminen sijoittui hienosti toiseksi ja paransi kolmiloikkaennätystään kovatasoisessa kisassa Jämsän kestävyysjuoksu- ja hyppykarnevaaleilla. Uusi ennätys syntyi jännittävän kilpailun viimeisellä kierroksella ja kirjataan nyt luvuin 13,44 (+0,7 m/s). Sennin suoritus on samalla Suomen kaikkien aikojen 14. paras tulos. Kilpailun tulokset alla. Imatran Urheilijat onnittelee!

 

http://live.time4results.com/yu/2019/jamsa/18-1-r.html

 

16.7 INKERI-kisat, tulokset

Imatran yleisurheilukesää jatkoi kovatasoiset Inkeri-kisat 16.7. Kisat olivat samalla ensimmäiset uudelleennimetyllä Ukonniemen urheilukentällä. Alla tulokset!

 

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Mouctar Diallo SavonlRie 11,48
2) Kaarle Muurikoski Vark Kv 11,66
3) Antti Raskinen KouvU 12,15
4) Henri Hoskonen LappUM 12,31

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Juulia Kokko ImU 12,71
2) Essi Vehmaa LappUM 12,72
3) Sani Rantalainen LappUM 13,04
4) Elina Rönkkö SavonlRie 13,09
5) Aliisa Luukkainen SavonlRie 13,12
6) Hanna Siiskonen JoensKa 13,22
7) Mette Ukkonen SavonlRie 13,52
8) Roosa Rissanen SavonlRie 14,38

M 800m
Loppukilpailu
1) Samu Heikkonen LappUM 1.56,06
2) Eelis Uitto ViipU 1.56,78
3) Konsta Hämäläinen SulkU 1.58,10
4) Kristian Backman ImU 1.58,22
5) Jesse Loisa LappUM 2.07,93
6) Jani Huovinen JoensKa 2.10,76

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 163
149 157 160 163 166
o o o o xxx

2) Anni Konnu ImU 160
144 149 157 160 163
o xxo xxo xo xxx

3) Hilla Mikkilä ImU 149
134 144 149 153 163
o o ox xx xxx

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavitU 206
190 195 200 203 206 209
o o xo o xxo xxx

M Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuomas Outinen LappUM 490
360 460 480 490 500
– xxo o xo xxx

2) Martti Hyvärinen LappUM 400
360 380 400 412
o o o xxx

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Elina Peltola LappUM 320
310 320 330
xxo xo xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Arttu Tyystjärvi LappUM 7,06 -0,3
6,85 7,06 x 6,86 6,81 7,06
-0,1 +1,3 +1,0 +0,0 -0,3

2) Otto Pulkkinen ImU 6,57 -0,1
6,40 6,57 6,54 6,49 x 6,45
+0,3 -0,1 +0,4 -0,2 -0,9

3) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,49 +0,5
x 6,20 x x 6,19 6,49
+0,4 +0,0 +0,5

4) Miguel Hulsman 6,13 +1,1
6,13 5,87 6,12 6,04 x 5,72
+1,1 +2,5 +0,9 +1,0 +0,0

N Pituus
Loppukilpailu
1) Senni Salminen ImU 5,95 +0,2
5,95 5,87 5,92 x x 5,80
+0,2 +0,0 +0,9 +0,8 +2,1 +0,2

2) Neea Käyhkö SavonlRie 5,78 +0,8
5,52 5,57 x 5,60 5,78 5,62
+1,0 -0,3 +0,2 +0,0 +0,8 -0,3

3) Jaana Sieviläinen JoensKa 5,56 +1,3
5,56 5,43 5,48 5,48 5,49 5,37
+1,3 +2,1 +0,0 +0,0 +1,0 +1,1

4) Aliisa Luukkainen SavonlRie 5,39 +1,3
x 5,39 5,34 5,32 – x
+0,1 +1,3 +0,7 +0,2

5) Riina Heikkonen LappUM 5,17 +0,7
5,06 5,17 5,02 4,94 5,00 x
+0,3 +0,7 +0,0 +1,0 -0,2

6) Minttu Mattinen LappUM 5,16 -1,0
5,12 5,16 x – – –
+2,3 -1,0 +0,0

7) Mette Ukkonen SavonlRie 4,68 +2,6 4,67 +0,0
4,68 4,60 4,63 4,67 – –
+2,6 +1,5 +2,7 +0,0

8) Elina Rönkkö SavonlRie 4,58 -1,1
4,58 4,43 4,18 4,37 – –
-1,1 +1,5 -0,6 +0,8

9) Roosa Rissanen SavonlRie 4,29 +1,5
3,98 4,29 4,28
-0,3 +1,5 +0,0

M Keihäs
Loppukilpailu
1) Vili Valtonen ImU 63,85
x 59,87 62,38 x x 63,85

2) Miguel Hulsman 46,68
43,84 45,40 46,68 44,37 46,60 46,20

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Meri Rautamies LappUM 49,45
x 49,45 44,53 x x x

2) Venla Peltola LappUM 44,98
43,51 44,98 42,08 x x x

3) Sanni Nokelainen JyväskKU 40,22
34,97 37,08 36,96 x 40,22 x

4) Moona Makkonen KerimU 39,93
39,18 37,49 37,84 39,93 x x

5) Venla Pirinen ParikkU 34,58
32,98 34,58 32,92 31,33 34,06 32,83

6) Satu Ruuskanen SavonlRie 32,30
27,66 29,38 29,65 32,30 29,32 27,96

7) Minttu Mattinen LappUM 32,00
30,97 x 31,03 32,00 30,18 x

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.32,34
2) Johannes Kääriö SulkU 3.35,86
3) Nico Ikäheimonen SavonlRie 3.43,17
4) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.57,04
5) Miska Anttonen ImU 3.58,91
6) Juuso Laine UudKK 4.02,21
7) Artjem Kovin Sveto 4.04,58

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Helmi Koivisto ImU 3.51,80
2) Matilda Hatakka ImU 3.57,33
3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.05,23
4) Kiira Karttunen ImU 4.06,60
5) Olga Salnikova Sveto 4.10,49
6) Emma Laine UudKK 4.17,78

T11 60m aidat
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Matilda Hatakka ImU 12,46
5) Emma Könönen ImU 12,60
6) Julia Montonen ImU 13,41
7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1) Matilda Hatakka ImU 12,46
2) Julia Montonen ImU 13,41

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,5
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Emma Könönen ImU 12,60
5) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Milja Vakkila LappUM 4,13
3,99 4,13 3,94 3,98

2) Jade Hänninen LappUM 4,10
4,02 4,10 3,90 3,97

3) Kiira Karttunen ImU 4,07
4,03 3,96 4,07 4,05

4) Saga Kallioinen MikkKV 4,01
4,01 3,97 3,94 3,90

5) Emma Könönen ImU 3,73
3,73 3,60 3,49 3,72

6) Julia Montonen ImU 3,48
3,48 3,40 3,03 –

7) Neela Hänninen LappUM 3,34
3,28 3,22 3,26 3,34

8) Vieno Väistö ImU 3,33
3,33 3,22 3,29 3,30

9) Helmi Koivisto ImU 3,27
3,25 3,27 3,25 –

10) Mette-Maria Kotilainen LappUM 3,10
3,10 2,93 2,85 2,99

11) Eevi Aarnikko ImU 3,09
3,09 2,76 2,80 3,02

12) Lumikki Ahvo ImU 2,66
2,58 2,66 2,63 2,46

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Mikael Venäläinen ImU 6,79
6,43 6,67 6,79 6,62

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 6,23
5,77 6,23 6,20 5,96

P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Juho Venäläinen ImU 8,19
2) Aleksi Hilska LappUM 8,29
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 9,20
4) Vini Aarnikko ImU 9,29
5) Nikita Aleksandrov Sveto 9,65
6) Vilho Ojalainen ImU 10,12

T13 60m
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Venla Virrantuomi HKV 9,15
3) Siiri Väyrynen ImU 9,30
4) Emma Moilanen ImU 9,34
5) Nella Tuominen TaipKi 9,52
5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52
7) Ella Repo ParikkU 9,70
8) Isabella Laverty ImU 9,89
9) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Ella Repo ParikkU 9,70
3) Isabella Laverty ImU 9,89
4) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1) Venla Virrantuomi HKV 9,15
2) Siiri Väyrynen ImU 9,30
3) Emma Moilanen ImU 9,34
4) Nella Tuominen TaipKi 9,52
4) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Venäläinen ImU 3.01,27
2) Joonatan Hämäläinen SulkU 3.07,18
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 3.30,21
4) Danila Fedotov Sveto 3.39,98

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Saimi Kivelä LappUM 3.33,62
2) Isabella Laverty ImU 3.49,16
3) Eevi Laatikainen ImU 4.12,25

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Aleksi Hilska LappUM 166
136 139 150 154 158 162 166 170
o o o o o xo o xxx

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 136
119 123 127 130 133 136 139
o o o xo o xxo xxx

2) Siiri Väyrynen ImU 127
107 111 115 119 123 127 130
xo o o o xo o xxx

3) Jemina Nurmela LuumPo 123
111 115 119 123 127
o o xo o xxx

4) Emma Moilanen ImU 119
111 115 119 123
o o xo xxx

5) Isabella Laverty ImU 111
107 111 115
o o xxx

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 11,79
9,98 11,79 11,30 x

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,38
9,38 8,69 9,16 9,16

3) Aarni Ikäheimo EspTa 7,31
6,55 7,25 6,95 7,31

4) Vini Aarnikko ImU 6,92
6,71 x 6,46 6,92

5) Vilho Ojalainen ImU 6,55
6,31 6,33 6,28 6,55

6) Nikita Aleksandrov Sveto 5,54
5,31 4,52 5,54 4,95

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Aino Ikäheimo EspTa 9,29
9,29 9,21 x 9,20

2) Iida Suvanto ImU 8,08
7,65 7,25 8,08 7,98

3) Janette Kaplas LappUM 6,89
6,53 x 6,89 6,48

4) Ella Repo ParikkU 6,65
6,65 6,51 6,28 6,65

T15 300m
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Venla Virrantuomi HKV 45,28
4) Minttu Ahvo ImU 45,90
5) Anni Berg LappUM 46,15
6) Essi Niinimäki LappUM 47,02
7) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 1
1) Venla Virrantuomi HKV 45,28
2) Minttu Ahvo ImU 45,90
3) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 2
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Anni Berg LappUM 46,15
4) Essi Niinimäki LappUM 47,02

P15 300m
Loppukilpailu
1) Rasmus Vehmaa LappUM 41,04

P15 800m
Loppukilpailu
1) Valtteri Kinnunen YlämPy 2.26,55
2) Daniil Afanasiev Sveto 2.40,75
3) Jami Rinta-Jaskari JoutsKu 2.42,83

T15 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Yläharju PuumVi 2.28,14
2) Salla Ahonen ImU 2.34,89
3) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 2.38,09
4) Sofia Sund ImU 3.15,00

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Sisu Mikkilä ImU 6,34 +0,7
6,28 x 6,18 6,34 6,24 6,29
+0,4 +1,6 +1,0 +0,7 +0,9 +0,0

2) Kasperi Vehmaa LappUM 5,02 +2,5
5,02 – – – – –
+2,5

3) Ville Häkämies YlämPy 4,45 -0,6
3,88 3,83 4,45 4,27 4,12 4,07
+1,7 +2,4 -0,6 +0,8 +0,9 +0,8

4) Roope Kuparinen LappUM 4,36 +0,9
4,17 4,22 x 4,06 4,24 4,36
-1,0 +1,0 +1,2 +0,2 +2,0 +0,9

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Iines Peltonen LappUM 4,58 +2,8 4,39 +0,0
4,58 4,26 4,31 4,39 x x
+2,8 +0,0 +0,7 +0,0 +0,6 +1,0

2) Rosa Valkendorff LappUM 4,58 +1,1
x x 4,19 x 4,58 4,27
+1,1 +0,7 -0,8 +0,0 +1,1 +0,0

3) Anne-Karin Kilkki LappUM 4,57 +0,6
4,48 4,57 4,32 4,47 4,46 x
+0,8 +0,6 -0,1 +0,8 +0,4 +0,0

4) Anni Konnu ImU 4,34 +2,4 4,21 +0,9
4,21 4,34 3,92 4,01 – –
+0,9 +2,4 +0,3 +1,2

5) Essi Niinimäki LappUM 4,24 +0,6
4,14 4,24 3,69 3,87 3,72 4,08
+0,8 +0,6 +0,5 +0,4 +0,0 +0,0

6) Silja Häkämies YlämPy 4,01 +0,4
x 3,75 3,72 4,01 3,60 3,69
-0,3 +1,5 +0,0 +0,4 +0,0 +0,4

7) Senja Ojalainen ImU 3,96 +0,6
x 3,80 3,91 3,96 3,87 x
+1,4 +0,2 +1,1 +0,6 +0,6 +0,3

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Nina Suonamo KarhKa 9,60
8,63 9,05 x 9,23 9,60 9,01

2) Miia Hottinen ImU 8,96
8,79 x x x x 8,96

3) Erika Lankinen ImU 8,55
8,30 x 8,55 x x 8,33

4) Miisa Huuhtanen ImU 8,52
x 8,52 x x 7,93 x

5) Essi Niinimäki LappUM 8,48
8,48 8,06 x 8,03 x x

6) Senja Ojalainen ImU 7,04
7,04 6,59 6,15 6,69 x 6,52

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Ville Häkämies YlämPy 6,63
6,63 6,55 x x – –

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1) Patrick Haga ValkKa 11,87
2) Mika Karkkonen ImU 12,82

N17 100m
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74
7) Heini Käyhty LappUM 13,96
8) Milla Uitti ImU 14,04
8) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
10) Venla Roimola VehkVei 14,25
11) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
12) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,1
1) Heini Käyhty LappUM 13,96
2) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
2) Milla Uitti ImU 14,04
4) Venla Roimola VehkVei 14,25
5) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
6) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74

M17 800m
Loppukilpailu
1) Saku Miettinen JoutsKu 2.08,41
2) Onni Huovinen JoensKa 2.09,30
3) Dmitri Golubjev Sveto 2.27,46
4) Mika Karkkonen ImU 2.30,64

N17 800m
Loppukilpailu
1) Heidi Tyrväinen SavonlRie 2.47,10
2) Darja Fedotova Sveto 3.06,31

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 5,80 +1,3
5,57 5,80 5,61 x x x
+0,5 +1,3 -0,3

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sani Rantalainen LappUM 5,32 +1,2
5,01 5,24 x 5,15 5,15 5,32
+0,0 +0,0 -0,5 +0,0 +0,0 +1,2

2) Noora Tiainen LappUM 5,27 +1,7
4,97 5,19 5,27 x 5,10 5,15
+1,4 +1,3 +1,7 +0,0 +0,7 +1,2

3) Essi Vehmaa LappUM 5,17 +0,9
4,80 4,89 5,02 5,07 5,03 5,17
+0,2 +1,2 +0,4 +0,8 +0,0 +0,9

4) Milla Uitti ImU 5,01 +1,1
4,57 4,58 x 4,82 5,01 4,78
+0,3 +1,3 +0,4 +0,0 +1,1 +0,0

5) Hilla Mikkilä ImU 4,75 +1,1
x 4,75 4,36 4,62 4,32 x
+1,1 +1,1 +2,5 +0,0 +0,0 +1,3

6) Anniina Kuukka ImU 4,54 +0,8
4,03 x x x x 4,54
+1,3 +0,7 +1,1 +1,4 +1,3 +0,8

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Joonas Pulkkinen RistU 14,97
14,66 x x x 14,97 14,84

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Emilia Peltoheimo KarhKa 38,88
37,35 38,48 38,34 36,36 35,68 38,88

2) Sini Tiussa ImU 34,52
31,45 31,44 x x 34,52 x

3) Henna Pirinen ParikkU 34,22
34,22 31,78 32,27 30,06 33,12 x

4) Darja Fedotova Sveto 19,12
18,71 18,47 15,50 19,12 12,82 –

5) Hilla Mikkilä ImU 17,47
15,25 16,04 17,47 x – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 13,56
12,63 13,15 13,56 x x x