Imatran Urheilijat kiittää Seuracup-finaalista!

Seuracupin B-sarjan finaali saatiin onnellisesti päätökseen lauantaina. Aurinkoisessa säässä kisatun finaalin voiton vei Lempäälän kisa pisteillä 323. Toiseksi tuli Savonlinnan Riento, joka keräsi 301,5 pistettä. Kolmas sija selvisi vasta jännittävässä sukkulaviestissä, kun Imatran Urheilijat ja Naantalin Löyly taistelivat ratkaisevista pisteistä. Pronssi meni Naantalille, joka keräsi yhteensä 298,5 pistettä ja voitti IU:n neljän pisteen turvin.

Mitalin menetys harmitti IU:n urheilijoita, mutta joukkue teki kuitenkin upean suorituksen. Tilastotulosten perusteella ennuste oli, että joukkue tulisi kuudenneksi. Kilpailijat venyivät suorituksissaan kuitenkin niin, että 18 urheilijaa teki finaalissa oman ennätyksensä. Lisäksi moni urheilija yksi kolmen parhaan joukkoon, ja Joonatan Venäläinen vei voiton 13-vuotiaiden poikien 1000 metrillä.

Seuracup-finaalin tulokset löytyvät LIVE-tulospalvelusta ja Tilastopajasta.

Imatran Urheilijat kiittää kaikkia B-sarjan finaalijoukkueita tiukasta ja kovatasoisesta kisasta! Mukava että olitte vierainamme Imatralle.
Paljon kiitoksia myös kaikille IU:n urheilijoille, varamiehille, huoltajille ja talkooväelle!
Imatran kaupungille, SUL:ille ja muille yhteistyökumppaneille suuri kiitos tuesta tapahtuman järjestämisessä!

Joukkueet valmiina avajaisiin ja kisaan.

 

Joukkueet valmiina avajaisiin ja kisaan.

 

Imatran menestyneimmät yleisurheilijat avajaistunnelmissa.

 

Ossi Karttunen, Marjo Venäläinen ja Senni Salminen vihkivät Ukonniemen urheilukenttää käyttöön Imatran kaupunginjohtajan Kai Roskalan kanssa.

 

Tsempparipalkinnon saaneet urheilijat iloitsevat kisan jälkeen. IU:n tsempparipalkinnon sai Joonatan Vallin hienosta 2000 metrin juoksustaan pojat 15-sarjassa.

 

Imatran Urheilijoiden joukkue kiittää kanssakilpailijoita. Ensi vuonna taas uudestaan!

Senni loikki komean ennätyksen!

Senni Salminen sijoittui hienosti toiseksi ja paransi kolmiloikkaennätystään kovatasoisessa kisassa Jämsän kestävyysjuoksu- ja hyppykarnevaaleilla. Uusi ennätys syntyi jännittävän kilpailun viimeisellä kierroksella ja kirjataan nyt luvuin 13,44 (+0,7 m/s). Sennin suoritus on samalla Suomen kaikkien aikojen 14. paras tulos. Kilpailun tulokset alla. Imatran Urheilijat onnittelee!

 

http://live.time4results.com/yu/2019/jamsa/18-1-r.html

 

16.7 INKERI-kisat, tulokset

Imatran yleisurheilukesää jatkoi kovatasoiset Inkeri-kisat 16.7. Kisat olivat samalla ensimmäiset uudelleennimetyllä Ukonniemen urheilukentällä. Alla tulokset!

 

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Mouctar Diallo SavonlRie 11,48
2) Kaarle Muurikoski Vark Kv 11,66
3) Antti Raskinen KouvU 12,15
4) Henri Hoskonen LappUM 12,31

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Juulia Kokko ImU 12,71
2) Essi Vehmaa LappUM 12,72
3) Sani Rantalainen LappUM 13,04
4) Elina Rönkkö SavonlRie 13,09
5) Aliisa Luukkainen SavonlRie 13,12
6) Hanna Siiskonen JoensKa 13,22
7) Mette Ukkonen SavonlRie 13,52
8) Roosa Rissanen SavonlRie 14,38

M 800m
Loppukilpailu
1) Samu Heikkonen LappUM 1.56,06
2) Eelis Uitto ViipU 1.56,78
3) Konsta Hämäläinen SulkU 1.58,10
4) Kristian Backman ImU 1.58,22
5) Jesse Loisa LappUM 2.07,93
6) Jani Huovinen JoensKa 2.10,76

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 163
149 157 160 163 166
o o o o xxx

2) Anni Konnu ImU 160
144 149 157 160 163
o xxo xxo xo xxx

3) Hilla Mikkilä ImU 149
134 144 149 153 163
o o ox xx xxx

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavitU 206
190 195 200 203 206 209
o o xo o xxo xxx

M Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuomas Outinen LappUM 490
360 460 480 490 500
– xxo o xo xxx

2) Martti Hyvärinen LappUM 400
360 380 400 412
o o o xxx

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Elina Peltola LappUM 320
310 320 330
xxo xo xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Arttu Tyystjärvi LappUM 7,06 -0,3
6,85 7,06 x 6,86 6,81 7,06
-0,1 +1,3 +1,0 +0,0 -0,3

2) Otto Pulkkinen ImU 6,57 -0,1
6,40 6,57 6,54 6,49 x 6,45
+0,3 -0,1 +0,4 -0,2 -0,9

3) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,49 +0,5
x 6,20 x x 6,19 6,49
+0,4 +0,0 +0,5

4) Miguel Hulsman 6,13 +1,1
6,13 5,87 6,12 6,04 x 5,72
+1,1 +2,5 +0,9 +1,0 +0,0

N Pituus
Loppukilpailu
1) Senni Salminen ImU 5,95 +0,2
5,95 5,87 5,92 x x 5,80
+0,2 +0,0 +0,9 +0,8 +2,1 +0,2

2) Neea Käyhkö SavonlRie 5,78 +0,8
5,52 5,57 x 5,60 5,78 5,62
+1,0 -0,3 +0,2 +0,0 +0,8 -0,3

3) Jaana Sieviläinen JoensKa 5,56 +1,3
5,56 5,43 5,48 5,48 5,49 5,37
+1,3 +2,1 +0,0 +0,0 +1,0 +1,1

4) Aliisa Luukkainen SavonlRie 5,39 +1,3
x 5,39 5,34 5,32 – x
+0,1 +1,3 +0,7 +0,2

5) Riina Heikkonen LappUM 5,17 +0,7
5,06 5,17 5,02 4,94 5,00 x
+0,3 +0,7 +0,0 +1,0 -0,2

6) Minttu Mattinen LappUM 5,16 -1,0
5,12 5,16 x – – –
+2,3 -1,0 +0,0

7) Mette Ukkonen SavonlRie 4,68 +2,6 4,67 +0,0
4,68 4,60 4,63 4,67 – –
+2,6 +1,5 +2,7 +0,0

8) Elina Rönkkö SavonlRie 4,58 -1,1
4,58 4,43 4,18 4,37 – –
-1,1 +1,5 -0,6 +0,8

9) Roosa Rissanen SavonlRie 4,29 +1,5
3,98 4,29 4,28
-0,3 +1,5 +0,0

M Keihäs
Loppukilpailu
1) Vili Valtonen ImU 63,85
x 59,87 62,38 x x 63,85

2) Miguel Hulsman 46,68
43,84 45,40 46,68 44,37 46,60 46,20

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Meri Rautamies LappUM 49,45
x 49,45 44,53 x x x

2) Venla Peltola LappUM 44,98
43,51 44,98 42,08 x x x

3) Sanni Nokelainen JyväskKU 40,22
34,97 37,08 36,96 x 40,22 x

4) Moona Makkonen KerimU 39,93
39,18 37,49 37,84 39,93 x x

5) Venla Pirinen ParikkU 34,58
32,98 34,58 32,92 31,33 34,06 32,83

6) Satu Ruuskanen SavonlRie 32,30
27,66 29,38 29,65 32,30 29,32 27,96

7) Minttu Mattinen LappUM 32,00
30,97 x 31,03 32,00 30,18 x

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.32,34
2) Johannes Kääriö SulkU 3.35,86
3) Nico Ikäheimonen SavonlRie 3.43,17
4) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.57,04
5) Miska Anttonen ImU 3.58,91
6) Juuso Laine UudKK 4.02,21
7) Artjem Kovin Sveto 4.04,58

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Helmi Koivisto ImU 3.51,80
2) Matilda Hatakka ImU 3.57,33
3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.05,23
4) Kiira Karttunen ImU 4.06,60
5) Olga Salnikova Sveto 4.10,49
6) Emma Laine UudKK 4.17,78

T11 60m aidat
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Matilda Hatakka ImU 12,46
5) Emma Könönen ImU 12,60
6) Julia Montonen ImU 13,41
7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1) Matilda Hatakka ImU 12,46
2) Julia Montonen ImU 13,41

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,5
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Emma Könönen ImU 12,60
5) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Milja Vakkila LappUM 4,13
3,99 4,13 3,94 3,98

2) Jade Hänninen LappUM 4,10
4,02 4,10 3,90 3,97

3) Kiira Karttunen ImU 4,07
4,03 3,96 4,07 4,05

4) Saga Kallioinen MikkKV 4,01
4,01 3,97 3,94 3,90

5) Emma Könönen ImU 3,73
3,73 3,60 3,49 3,72

6) Julia Montonen ImU 3,48
3,48 3,40 3,03 –

7) Neela Hänninen LappUM 3,34
3,28 3,22 3,26 3,34

8) Vieno Väistö ImU 3,33
3,33 3,22 3,29 3,30

9) Helmi Koivisto ImU 3,27
3,25 3,27 3,25 –

10) Mette-Maria Kotilainen LappUM 3,10
3,10 2,93 2,85 2,99

11) Eevi Aarnikko ImU 3,09
3,09 2,76 2,80 3,02

12) Lumikki Ahvo ImU 2,66
2,58 2,66 2,63 2,46

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Mikael Venäläinen ImU 6,79
6,43 6,67 6,79 6,62

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 6,23
5,77 6,23 6,20 5,96

P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Juho Venäläinen ImU 8,19
2) Aleksi Hilska LappUM 8,29
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 9,20
4) Vini Aarnikko ImU 9,29
5) Nikita Aleksandrov Sveto 9,65
6) Vilho Ojalainen ImU 10,12

T13 60m
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Venla Virrantuomi HKV 9,15
3) Siiri Väyrynen ImU 9,30
4) Emma Moilanen ImU 9,34
5) Nella Tuominen TaipKi 9,52
5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52
7) Ella Repo ParikkU 9,70
8) Isabella Laverty ImU 9,89
9) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Ella Repo ParikkU 9,70
3) Isabella Laverty ImU 9,89
4) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1) Venla Virrantuomi HKV 9,15
2) Siiri Väyrynen ImU 9,30
3) Emma Moilanen ImU 9,34
4) Nella Tuominen TaipKi 9,52
4) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Venäläinen ImU 3.01,27
2) Joonatan Hämäläinen SulkU 3.07,18
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 3.30,21
4) Danila Fedotov Sveto 3.39,98

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Saimi Kivelä LappUM 3.33,62
2) Isabella Laverty ImU 3.49,16
3) Eevi Laatikainen ImU 4.12,25

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Aleksi Hilska LappUM 166
136 139 150 154 158 162 166 170
o o o o o xo o xxx

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 136
119 123 127 130 133 136 139
o o o xo o xxo xxx

2) Siiri Väyrynen ImU 127
107 111 115 119 123 127 130
xo o o o xo o xxx

3) Jemina Nurmela LuumPo 123
111 115 119 123 127
o o xo o xxx

4) Emma Moilanen ImU 119
111 115 119 123
o o xo xxx

5) Isabella Laverty ImU 111
107 111 115
o o xxx

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 11,79
9,98 11,79 11,30 x

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,38
9,38 8,69 9,16 9,16

3) Aarni Ikäheimo EspTa 7,31
6,55 7,25 6,95 7,31

4) Vini Aarnikko ImU 6,92
6,71 x 6,46 6,92

5) Vilho Ojalainen ImU 6,55
6,31 6,33 6,28 6,55

6) Nikita Aleksandrov Sveto 5,54
5,31 4,52 5,54 4,95

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Aino Ikäheimo EspTa 9,29
9,29 9,21 x 9,20

2) Iida Suvanto ImU 8,08
7,65 7,25 8,08 7,98

3) Janette Kaplas LappUM 6,89
6,53 x 6,89 6,48

4) Ella Repo ParikkU 6,65
6,65 6,51 6,28 6,65

T15 300m
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Venla Virrantuomi HKV 45,28
4) Minttu Ahvo ImU 45,90
5) Anni Berg LappUM 46,15
6) Essi Niinimäki LappUM 47,02
7) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 1
1) Venla Virrantuomi HKV 45,28
2) Minttu Ahvo ImU 45,90
3) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 2
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Anni Berg LappUM 46,15
4) Essi Niinimäki LappUM 47,02

P15 300m
Loppukilpailu
1) Rasmus Vehmaa LappUM 41,04

P15 800m
Loppukilpailu
1) Valtteri Kinnunen YlämPy 2.26,55
2) Daniil Afanasiev Sveto 2.40,75
3) Jami Rinta-Jaskari JoutsKu 2.42,83

T15 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Yläharju PuumVi 2.28,14
2) Salla Ahonen ImU 2.34,89
3) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 2.38,09
4) Sofia Sund ImU 3.15,00

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Sisu Mikkilä ImU 6,34 +0,7
6,28 x 6,18 6,34 6,24 6,29
+0,4 +1,6 +1,0 +0,7 +0,9 +0,0

2) Kasperi Vehmaa LappUM 5,02 +2,5
5,02 – – – – –
+2,5

3) Ville Häkämies YlämPy 4,45 -0,6
3,88 3,83 4,45 4,27 4,12 4,07
+1,7 +2,4 -0,6 +0,8 +0,9 +0,8

4) Roope Kuparinen LappUM 4,36 +0,9
4,17 4,22 x 4,06 4,24 4,36
-1,0 +1,0 +1,2 +0,2 +2,0 +0,9

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Iines Peltonen LappUM 4,58 +2,8 4,39 +0,0
4,58 4,26 4,31 4,39 x x
+2,8 +0,0 +0,7 +0,0 +0,6 +1,0

2) Rosa Valkendorff LappUM 4,58 +1,1
x x 4,19 x 4,58 4,27
+1,1 +0,7 -0,8 +0,0 +1,1 +0,0

3) Anne-Karin Kilkki LappUM 4,57 +0,6
4,48 4,57 4,32 4,47 4,46 x
+0,8 +0,6 -0,1 +0,8 +0,4 +0,0

4) Anni Konnu ImU 4,34 +2,4 4,21 +0,9
4,21 4,34 3,92 4,01 – –
+0,9 +2,4 +0,3 +1,2

5) Essi Niinimäki LappUM 4,24 +0,6
4,14 4,24 3,69 3,87 3,72 4,08
+0,8 +0,6 +0,5 +0,4 +0,0 +0,0

6) Silja Häkämies YlämPy 4,01 +0,4
x 3,75 3,72 4,01 3,60 3,69
-0,3 +1,5 +0,0 +0,4 +0,0 +0,4

7) Senja Ojalainen ImU 3,96 +0,6
x 3,80 3,91 3,96 3,87 x
+1,4 +0,2 +1,1 +0,6 +0,6 +0,3

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Nina Suonamo KarhKa 9,60
8,63 9,05 x 9,23 9,60 9,01

2) Miia Hottinen ImU 8,96
8,79 x x x x 8,96

3) Erika Lankinen ImU 8,55
8,30 x 8,55 x x 8,33

4) Miisa Huuhtanen ImU 8,52
x 8,52 x x 7,93 x

5) Essi Niinimäki LappUM 8,48
8,48 8,06 x 8,03 x x

6) Senja Ojalainen ImU 7,04
7,04 6,59 6,15 6,69 x 6,52

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Ville Häkämies YlämPy 6,63
6,63 6,55 x x – –

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1) Patrick Haga ValkKa 11,87
2) Mika Karkkonen ImU 12,82

N17 100m
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74
7) Heini Käyhty LappUM 13,96
8) Milla Uitti ImU 14,04
8) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
10) Venla Roimola VehkVei 14,25
11) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
12) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,1
1) Heini Käyhty LappUM 13,96
2) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
2) Milla Uitti ImU 14,04
4) Venla Roimola VehkVei 14,25
5) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
6) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74

M17 800m
Loppukilpailu
1) Saku Miettinen JoutsKu 2.08,41
2) Onni Huovinen JoensKa 2.09,30
3) Dmitri Golubjev Sveto 2.27,46
4) Mika Karkkonen ImU 2.30,64

N17 800m
Loppukilpailu
1) Heidi Tyrväinen SavonlRie 2.47,10
2) Darja Fedotova Sveto 3.06,31

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 5,80 +1,3
5,57 5,80 5,61 x x x
+0,5 +1,3 -0,3

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sani Rantalainen LappUM 5,32 +1,2
5,01 5,24 x 5,15 5,15 5,32
+0,0 +0,0 -0,5 +0,0 +0,0 +1,2

2) Noora Tiainen LappUM 5,27 +1,7
4,97 5,19 5,27 x 5,10 5,15
+1,4 +1,3 +1,7 +0,0 +0,7 +1,2

3) Essi Vehmaa LappUM 5,17 +0,9
4,80 4,89 5,02 5,07 5,03 5,17
+0,2 +1,2 +0,4 +0,8 +0,0 +0,9

4) Milla Uitti ImU 5,01 +1,1
4,57 4,58 x 4,82 5,01 4,78
+0,3 +1,3 +0,4 +0,0 +1,1 +0,0

5) Hilla Mikkilä ImU 4,75 +1,1
x 4,75 4,36 4,62 4,32 x
+1,1 +1,1 +2,5 +0,0 +0,0 +1,3

6) Anniina Kuukka ImU 4,54 +0,8
4,03 x x x x 4,54
+1,3 +0,7 +1,1 +1,4 +1,3 +0,8

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Joonas Pulkkinen RistU 14,97
14,66 x x x 14,97 14,84

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Emilia Peltoheimo KarhKa 38,88
37,35 38,48 38,34 36,36 35,68 38,88

2) Sini Tiussa ImU 34,52
31,45 31,44 x x 34,52 x

3) Henna Pirinen ParikkU 34,22
34,22 31,78 32,27 30,06 33,12 x

4) Darja Fedotova Sveto 19,12
18,71 18,47 15,50 19,12 12,82 –

5) Hilla Mikkilä ImU 17,47
15,25 16,04 17,47 x – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 13,56
12,63 13,15 13,56 x x x

 

25.6 Piirinmestaruuskilpailut 9-17 v osa 1, tulokset

Karhumäellä kisailtiin 25.6 nuorten 9-17v piirinmestaruuskilpailuiden 1. osa, jossa tehtiin uusia omia ennätyksiä roppakaupalla lajissa kuin lajissa. Ohessa tulokset!

 

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Santtu Piitulainen JoensKa 4.05,21
2) Sisu Perälä LappUM 4.12,63
3) Topias Jauho JoutsKu 4.13,97
4) Pavel Karpov Sveto 4.16,56
5) Tuomas Pokkinen LappUM 4.16,63
6) Joona Lippojoki JoutsKu 5.06,74

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.09,01
2) Ava Tukiainen LappUM 4.17,41
3) Rita Chuchavina Sveto 5.30,00

T9 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Salla Tarkiainen LappUM 13,19
2) Neela Hänninen LappUM 13,96
3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 14,22
4) Elsa Napari LappUM 14,41
5) Juliette Kaplas LappUM 15,89

P9 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Lenni Ruti LappUM 12,01
2) Sisu Perälä LappUM 12,18
3) Joona Lippojoki JoutsKu 15,21

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Lenni Ruti LappUM 3,72
3,72 3,48 3,51 x

2) Sisu Perälä LappUM 3,60
3,54 3,44 3,60 3,51

3) Santtu Piitulainen JoensKa 2,84
2,79 2,77 2,62 2,84

4) Pavel Karpov Sveto 2,79
2,62 2,78 2,79 2,70

5) Tuomas Pokkinen LappUM 2,77
2,77 2,32 2,71 2,29

6) Aleksi Hafdallah ImU 2,70
2,11 x 2,60 2,70

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Salla Tarkiainen LappUM 3,33
3,20 3,27 3,33 x

2) Neela Hänninen LappUM 3,21
3,13 3,15 3,21 3,12

3) Elsa Napari LappUM 3,17
2,92 2,99 3,17 2,76

4) Ronja Seppälä JoutsKu 2,99
2,99 2,63 2,71 2,01

5) Lola Hänninen LappUM 2,87
2,86 2,87 2,87 2,79

6) Ava Tukiainen LappUM 2,86
2,86 2,85 2,68 2,79

7) Valpuri Kinnunen YlämPy 2,70
2,63 2,70 2,67 2,70

8) Juliette Kaplas LappUM 2,59
2,59 x 2,53 2,55

9) Rita Chuchavina Sveto 2,49
2,44 2,49 2,12 2,34

10) Lela Hänninen LappUM 2,48
2,29 2,48 2,44 2,38

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lenni Ruti LappUM 17,36
17,36 9,95 10,43 10,00

2) Joona Lippojoki JoutsKu 14,67
14,67 14,06 12,46 12,40

3) Tuomas Pokkinen LappUM 8,33
8,33 6,73 7,00 6,53

Petja Piironen KuortKu 9,35
8,26 9,35 9,31 7,13

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Elsa Napari LappUM 7,73
7,73 5,25 5,20 4,90

2) Juliette Kaplas LappUM 7,35
4,87 3,83 7,35 4,42

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.37,11
2) Santeri Löppönen LappUM 3.45,32
3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.47,21
4) Eelis Jauho JoutsKu 3.47,92
5) Mikael Venäläinen ImU 3.49,65
6) Simi Liukka LappUM 3.52,38
7) Miska Anttonen ImU 3.53,17
8) Perttu Sipari LappUM 3.58,17
9) Jesper Vallin ImU 4.02,56
10) Artiem Kovin Sveto 4.09,27

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 4.02,14
2) Kiira Karttunen ImU 4.11,32
3) Olga Salnikova Sveto 4.12,66
4) Matilda Hatakka ImU 4.14,03
5) Helmi Koivisto ImU 4.17,88
6) Diana Ivanova Sveto 4.29,64
7) Elizaveta Burchina LappUM 4.38,34

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Santeri Löppönen LappUM 12,48

T11 60m aidat
1) Ksenia Danilenko RUS 11,19
2) Jade Hänninen LappUM 11,55
3) Milja Vakkila LappUM 11,72
4) Kiira Karttunen ImU 12,13
5) Teresa Toivanen LappUM 12,41
6) Emma Könönen ImU 12,93
7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36
8) Elizaveta Burchina LappUM 13,37
9) Aino Koho ImU 13,93
10) Olga Salnikova Sveto 14,67
11) Helmi Koivisto ImU 15,62
12) Linnea Ruti LappUM 15,63
13) Noora Pietilä JoutsKu 15,71

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,4
1) Teresa Toivanen LappUM 12,41
2) Olga Salnikova Sveto 14,67
3) Helmi Koivisto ImU 15,62

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1) Ksenia Danilenko RUS 11,19
2) Jade Hänninen LappUM 11,55
3) Milja Vakkila LappUM 11,72
4) Kiira Karttunen ImU 12,13
5) Aino Koho ImU 13,93
6) Noora Pietilä JoutsKu 15,71

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,4
1) Emma Könönen ImU 12,93
2) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36
3) Elizaveta Burchina LappUM 13,37
4) Linnea Ruti LappUM 15,63

P11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Egor Ionov RUS 7,30 +0,4
7,30 x x x
+0,4

2) Artiem Kovin Sveto 7,03 +0,3
x 6,98 7,03 x
-0,1 +0,3

T11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jade Hänninen LappUM 8,88 +1,7
8,88 8,52 8,43 8,31
+1,7 +0,5 +1,1 -0,7

2) Iida Karhunen LappUM 8,85 +1,1
8,82 x 8,85 8,68
-0,1 +1,1 +0,1

3) Kiira Karttunen ImU 8,38 +0,4
8,36 8,36 8,38 8,29
+1,8 +1,4 +0,4 -0,5

4) Matilda Hatakka ImU 7,61 +0,8
x 7,61 7,44 7,46
+0,8 -0,3 +0,5

5) Emma Könönen ImU 7,48 -0,2
x 7,11 x 7,48
+0,1 -0,2

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 7,05 -0,1
6,62 6,53 6,58 7,05
+0,6 +0,9 +0,7 -0,1

7) Vieno Väistö ImU 6,87 +0,3
x 6,72 6,87 x
+1,0 +0,3

8) Linnea Ruti LappUM 6,56 +0,2
6,25 6,18 6,16 6,56
+1,0 +1,0 +0,5 +0,2

9) Diana Ivanova Sveto 6,11 +0,8
6,01 6,11 5,98 5,82
+0,6 +0,8 -0,5 +0,2

P11 Moukari
Loppukilpailu
1) Eino Sainio LappUM 19,39
19,39 18,70 x 19,21

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 14,16
13,03 x x 14,16

T11 Moukari
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 15,13
x 15,13 12,66 13,43

Elli Minkkinen LappUM

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eino Sainio LappUM 28,23
25,90 24,17 27,79 28,23

2) Mikael Venäläinen ImU 23,84
19,76 20,98 23,84 23,04

3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 21,09
14,08 15,65 17,99 21,09

4) Jesper Vallin ImU 17,32
15,98 16,46 17,32 16,08

5) Miska Anttonen ImU 14,78
14,20 12,72 12,54 14,78

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 19,54
18,06 19,54 19,42 16,28

2) Elizaveta Burchina LappUM 12,55
11,31 12,55 8,40 8,34

3) Aino Koho ImU 12,21
12,21 11,39 9,96 8,97

4) Teresa Toivanen LappUM 11,54
10,00 9,98 11,50 11,54

5) Linnea Ruti LappUM 11,18
x 11,18 10,89 11,15

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 8,08
6,67 6,07 8,08 7,72

P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1) Juho Venäläinen ImU 27,00
2) Aleksi Hilska LappUM 27,57
3) Joonatan Venäläinen ImU 28,33
4) Erik Lipsanen ImU 28,34
5) Aatu Pohjonen LappUM 31,27
6) Danila Fedotov Sveto 32,24
7) Nikita Aleksandrov Sveto 32,35

T13 200m
1) Katja Honkanen LappUM 29,47
2) Sara Kyllönen LappUM 29,86
3) Aino Hannikainen LappUM 30,69
4) Emma Moilanen ImU 31,68
5) Anna Kullberg ImU 32,94
6) Isabella Laverty ImU 33,27
Ksenia Danilenko RUS 31,91

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,2
1) Aino Hannikainen LappUM 30,69
2) Anna Kullberg ImU 32,94
3) Isabella Laverty ImU 33,27
Ksenia Danilenko RUS 31,91

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8
1) Katja Honkanen LappUM 29,47
2) Sara Kyllönen LappUM 29,86
3) Emma Moilanen ImU 31,68

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Venäläinen ImU 2.58,69
2) Akseli Kinnunen YlämPy 3.28,90
3) Vsevolod Lukianenkov Sveto 3.29,48
4) Danila Fedotov Sveto 3.47,81
5) Tiitus Qvintus LappUM 3.56,69
Valtteri Mäkelä JoensKa 3.04,82

T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1) Isabella Laverty ImU 3.54,51
2) Eevi Laatikainen ImU 4.02,93
Aada Rautiainen KiihtU 3.30,57

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Aleksi Hilska LappUM 9,61
2) Erik Lipsanen ImU 9,80
3) Aatu Pohjonen LappUM 11,64

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1) Sara Kyllönen LappUM 10,37
2) Katja Honkanen LappUM 10,77
3) Siiri Väyrynen ImU 11,17
4) Aino Hannikainen LappUM 11,86
5) Peppi Pyyhtiä LappUM 14,72

T13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Emma Moilanen ImU 175
135 145 155 165 175 185
o o o o o xxx

2) Siiri Väyrynen ImU 165
135 145 155 165 175
o o o o xxx

3) Isabella Laverty ImU 135
135 145
o xxx

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Veikka Neuvonen ParikkU 10,40 +0,5
10,10 9,76 10,40 x
+0,1 +1,3 +0,5

2) Erik Lipsanen ImU 10,19 +0,8
9,55 – 10,10 10,19
+1,2 +1,1 +0,8

3) Vini Aarnikko ImU 8,40 +1,1
x 7,78 8,05 8,40
+1,3 +0,5 +1,1

4) Vilho Ojalainen ImU 7,92 +0,4
7,92 7,59 7,11 7,80
+0,4 +1,3 +1,0 -0,1

5) Vsevolod Lukianenkov Sveto 7,84 +0,9
7,21 7,66 7,74 7,84
+0,0 +2,1 +0,2 +0,9

6) Tiitus Qvintus LappUM 7,56 +0,8
7,56 7,54 7,34 7,46
+0,8 +1,3 -0,1 +0,4

7) Nikita Aleksandrov Sveto 7,09 -0,3
6,82 – 7,09 x
+0,4 -0,3

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Hanna Sedig LappUM 9,82 +0,7
9,82 9,51 9,46 9,51
+0,7 -0,4 +0,9 +1,2

2) Emma Moilanen ImU 8,37 -0,1
8,22 8,10 8,37 8,37
+0,6 -0,5 +0,1 -0,1

3) Veera Vallin ImU 8,01 +0,8
7,86 x 8,01 7,73
+0,5 +0,8 +0,6

4) Ella Repo ParikkU 7,49 +0,4
7,49 7,27 – –
+0,4 +0,3

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 11,07
9,61 10,07 10,29 11,07

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,84
9,84 x x 9,49

3) Vini Aarnikko ImU 6,63
6,63 6,56 x 6,32

4) Vilho Ojalainen ImU 6,44
5,98 6,01 6,12 6,44

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Vallin ImU 7,81
7,44 7,20 7,81 x

2) Ella Repo ParikkU 6,63
6,13 6,41 6,63 6,31

Janette Kaplas LappUM 7,43
6,85 7,43 6,89 7,31

P13 Moukari
Loppukilpailu
1) Akseli Kinnunen YlämPy 33,49
27,76 x 32,94 33,49

P15 300m
1) Konsta Rutonen LappUM 37,12
2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77
3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14
4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82
5) Saku Koukku LappUM 41,06
6) Joonatan Vallin ImU 41,74
7) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93
8) Ville Häkämies YlämPy 46,82
9) Roope Kuparinen LappUM 46,93
10) Yrii Omutov Sveto 58,24

Loppukilpailu erä 1
1) Saku Koukku LappUM 41,06
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93
3) Roope Kuparinen LappUM 46,93

Loppukilpailu erä 2
1) Konsta Rutonen LappUM 37,12
2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77
3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14
4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82
5) Joonatan Vallin ImU 41,74
6) Ville Häkämies YlämPy 46,82
7) Yrii Omutov Sveto 58,24

T15 300m
1) Aino Venäläinen ImU 42,39
2) Nelli Anttonen ImU 43,61
3) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28
4) Elisa Hilska LappUM 45,73
5) Rosa Valkendorff LappUM 46,69
6) Sara Vainikka LappUM 46,96
7) Victoriia Kalaida Sveto 47,18
8) Salla Ahonen ImU 47,78
9) Essi Niinimäki LappUM 48,24
10) Venla Savolainen ImU 48,39

Loppukilpailu erä 1
1) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28
2) Rosa Valkendorff LappUM 46,69
3) Victoriia Kalaida Sveto 47,18
4) Salla Ahonen ImU 47,78
5) Venla Savolainen ImU 48,39

Loppukilpailu erä 2
1) Aino Venäläinen ImU 42,39
2) Nelli Anttonen ImU 43,61
3) Elisa Hilska LappUM 45,73
4) Sara Vainikka LappUM 46,96
5) Essi Niinimäki LappUM 48,24

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Milja Mahlavuori LappUM 12,40
2) Elisa Hilska LappUM 12,75
3) Anne-Karin Kilkki LappUM 12,94
4) Pinja Tahvanainen LappUM 12,96
5) Anni Konnu ImU 13,37
6) Rosa Valkendorff LappUM 13,40
7) Silja Häkämies YlämPy 14,83

P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,5
1) Konsta Rutonen LappUM 13,27
2) Kasperi Vehmaa LappUM 13,97
3) Martti Hyvärinen LappUM 14,58
Rasmus Vehmaa LappUM DNF

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Anni Konnu ImU 156
139 144 148 152 156 160
– o o xxo xo xxx

2) Tytti Repo LappUM 152
139 144 148 152 156
– o xxo xxo xxx

3) Essi Niinimäki LappUM 139
139 144
o xxx

P15 Seiväs
Loppukilpailu
1) Martti Hyvärinen LappUM 401
360 370 385 401
o o o xo

P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Ville Häkämies YlämPy 9,69 -0,1
9,69 8,99 8,96 8,37 – –
-0,1 +0,5 +0,3 +0,7

2) Yrii Omutov Sveto 6,65 +0,2
x 6,58 x 6,51 x 6,65
+0,1 -0,1 +0,2

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Milja Mahlavuori LappUM 10,11 +0,7
9,94 10,11 10,06 9,96 10,06 10,11
-0,1 +0,8 +1,0 -0,1 +1,1 +0,7

2) Pinja Tahvanainen LappUM 9,96 +0,3
9,96 9,94 9,46 9,78 9,55 9,47
+0,3 +0,4 +0,5 +0,6 +1,1 +0,5

3) Rosa Valkendorff LappUM 9,68 +0,8
9,68 x 9,54 9,64 9,54 9,54
+0,8 +0,3 +0,4 +1,1 +0,1

4) Sara Vainikka LappUM 9,34 +0,4
8,91 9,34 9,17 9,20 9,19 8,99
+0,5 +0,4 +0,4 +0,3 +1,3 +0,4

5) Silja Häkämies YlämPy 8,69 +1,0
8,68 8,68 x 8,41 8,69 x
+1,1 +0,9 +0,3 +1,0

6) Emmi Karttunen ImU 8,69 -0,1
8,69 8,49 8,53 8,32 8,61 8,61
-0,1 +1,0 +0,3 +0,2 +0,9 +0,4

7) Victoriia Kalaida Sveto 8,68 +0,6
8,09 x x 8,55 8,68 8,53
+0,2 +0,5 +0,6 +0,5

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Oliver Jaatinen ParikkU 11,55
x 10,56 x x 11,55 x

2) Aaro Turkia YlämPy 7,81
x x 7,52 7,81 7,25 7,40

3) Ville Häkämies YlämPy 6,65
6,65 6,55 – – – –

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Miia Hottinen ImU 8,63
7,94 x 8,63 x x x

2) Erika Lankinen ImU 8,53
8,53 7,93 x x x x

3) Miisa Huuhtanen ImU 8,02
7,80 x x 8,02 7,63 x

4) Anna Hietaranta LappUM 7,84
7,84 7,41 7,22 7,18 x 7,26

5) Essi Niinimäki LappUM 7,70
7,41 7,52 7,70 7,05 7,36 x

6) Senja Ojalainen ImU 6,89
x 6,43 6,88 6,30 6,37 6,89

7) Emmi Karttunen ImU 6,80
6,68 6,43 6,80 6,21 6,21 –

P15 Moukari
Loppukilpailu
1) Aaro Turkia YlämPy 34,67
33,82 x x x 31,09 34,67

2) Valtteri Kinnunen YlämPy 27,66
21,37 x 23,88 25,39 26,97 27,66

3) Jere Ronkanen YlämPy 21,82
x 20,17 20,44 21,82 20,34 20,29

T15 Moukari
Loppukilpailu
1) Miia Hottinen ImU 21,08
x x 18,31 20,65 20,20 21,08

Sini Tiussa ImU 44,11
38,72 44,11 38,77 40,15 40,17 x

M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1) Akseli Eskelinen LappUM 24,77
2) Lauri Honkanen ImU 24,93
3) Mika Karkkonen ImU 25,66
4) Dmitrii Golubev Sveto 26,97
Jonathan Lindroos EspTa 24,98

N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Iines Peltonen LappUM 29,25
2) Maiju Nousiainen LappUM 30,10
Tytti Repo LappUM 28,50

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 193
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184 187 190 193 196
– – – – – – – – o – o xxo o o o xxx

2) Mika Karkkonen ImU 148
144 148 152
o o xxx

Jesse Huttunen SavitU 203
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184 187 190 193 196 200 203 206
– – – – – – – – – – – – – xo o o o o xxx

Jonathan Lindroos EspTa 172
144 148 152 160 163 166 169 172 175
– – – o o o xo xo xxx

Miguel Hulsman ESP 181
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184
– – – – – – o o o o xo xxx

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 160
139 144 148 152 156 160 163
– – – o o o xxx

2) Hilla Mikkilä ImU 139
139 144
o xxx

M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 11,86 +0,3
11,86 11,65 – – – –
+0,3 +0,4

2) Dmitrii Golubev Sveto 9,75 +0,8
x 8,69 9,24 9,75 – –
+0,7 +0,7 +0,8

N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Noora Tiainen LappUM 11,05 +0,8
10,37 10,67 11,05 10,93 10,92 –
+1,4 +1,4 +0,8 +0,3 +0,8

2) Milla Uitti ImU 10,15 +0,9
x 9,59 10,15 9,96 – –
+1,1 +0,9 +1,1

3) Hilla Mikkilä ImU 9,24 +0,1
x 9,24 – – – –
+0,1

4) Daria Fedotova Sveto 6,84 +0,2
6,84 6,36 x 6,45 – –
+0,2 +0,7 +0,8

Emmi Neuvonen ParikkU NM
x x x – – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 14,71
x x 14,71 x x x

Lajipäiväkisat 30.5 Karhumäellä, tulokset

Helatorstaina Karhumäellä kisattiin aurinkoisessa ja lupaavan myötätuulisessa säässä Lajipäiväkilpailu. Tulokset alla!

 

M 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1) Mikko Ryhänen LappUM 23,31
2) Teemu Taipale LappUM 24,05
3) Kristian Backman ImU 24,09
4) Samu Summanen ImU 24,25
5) Eetu Pohjonen LappUM 24,74

N 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1) Aino Venäläinen ImU 26,43
2) Nelli Anttonen ImU 27,08
3) Hanna Siiskonen JoensKa 27,39
4) Minttu Mattinen LappUM 27,59
5) Venla Savolainen ImU 28,99

M 10000m
Loppukilpailu
1) Samu Heikkonen LappUM 32.27,82
2) Arttu Soininen EspTa 36.26,49
3) Tomi Immonen RunClub 37.20,42
4) Atte Nokka OripVe 37.59,32

N 10000m
Loppukilpailu
1) Emma Jyrkinen LappUM 41.06,41
2) Heidi Horttanainen ImU 41.10,42
3) Elena Jyrkinen LappUM 41.42,17
Satu Kähkönen SiilPo DNF

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavitU 200
188 191 196 200 203
o o xxo o xxx

2) Miguel Hulsman ESP 184
168 172 176 180 184 188
o o o o o xxx

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Minttu Mattinen LappUM 152
142 147 152 156
o xo xxo xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Otto Pulkkinen ImU 6,47 +0,0
6,02 5,96 x 6,34 x 6,47
+0,5 -0,8 +1,4 +0,0

2) Miguel Hulsman ESP 6,46 +1,4
6,25 6,46 6,01 6,25 6,38 x
+2,6 +1,4 +1,5 +2,2 +1,9

N Kuula
Loppukilpailu
1) Henna Sallinen SavonlRie 13,84
x x x 13,30 13,84 13,54

2) Minttu Mattinen LappUM 10,36
– – x x 9,83 10,36

M Kuula
Loppukilpailu
1) Miguel Hulsman ESP 11,38
9,94 11,38 x 11,22 – –

2) Lenni Kääriä YlämPy 11,13
x x 10,88 x 11,13 11,07

P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Valtteri Hartikainen ImU 7,68

T9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Helmi Siitonen RistU 6,89
2) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 7,13
2) Martta Saarnio JoutsKu 7,13
4) Oona Eskelinen JoutsKu 7,43
5) Ronja Seppälä JoutsKu 7,65
6) Eevi Aarnikko ImU 7,74
7) Minja Honkaniemi ImU 7,83

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Semien Makaseev RUS 4.13,75
2) Valtteri Hartikainen ImU 4.37,48

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.14,11

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Valtteri Hartikainen ImU 2,44
1,52 2,44 2,42 2,38

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Helmi Siitonen RistU 3,69
3,29 3,69 3,46 3,31

2) Martta Saarnio JoutsKu 3,16
3,16 2,95 2,88 3,00

3) Oona Eskelinen JoutsKu 3,06
2,94 3,06 2,94 3,06

4) Minja Honkaniemi ImU 2,23
1,89 2,09 2,23 2,07

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.38,77
2) Oskari Kuusisto ImU 3.48,86
3) Artiem Kovin RUS 3.56,78
4) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 4.00,89

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 3.55,17
2) Olga Salinikova RUS 4.10,77
3) Valentina Tropina RUS 4.20,05
4) Helmi Koivisto ImU 4.21,27
5) Diana Ivanova RUS 4.32,18
6) Emma Könönen ImU 4.36,14

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Oskari Kuusisto ImU 12,62
2) Santeri Hartikainen ImU 16,06

T11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Ksenia Danilenko RUS 11,25
2) Emma Könönen ImU 13,27
3) Julia Montonen ImU 13,81
4) Linnea Ruti LappUM 15,72
5) Lumikki Ahvo ImU 18,76

P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Miska Anttonen ImU 112
95 100 104 108 112 116
o o o o xo xxx

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 112
95 100 104 108 112 116
o o o o o xxx

Linnea Ruti LappUM NH
85
xxx

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Oskari Kuusisto ImU 3,99
3,80 3,89 3,78 3,99

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 3,45
3,44 3,43 3,37 3,45

3) Miska Anttonen ImU 3,35
3,31 – 3,27 3,35

4) Santeri Hartikainen ImU 2,54
2,54 2,26 2,13 1,98

5) Janne Lukkarinen ImU 2,26
2,26 2,05 0,00 2,24

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Helmi Koivisto ImU 3,39
2,91 3,08 3,25 3,39

2) Emma Könönen ImU 3,32
3,32 3,17 3,18 3,19

3) Julia Montonen ImU 3,32
– – 3,32 3,19

4) Aino Koho ImU 3,18
3,18 3,09 3,11 3,08

5) Linnea Ruti LappUM 2,80
2,77 2,41 2,60 2,80

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 2,79
2,74 2,79 2,60 2,44

7) Lumikki Ahvo ImU 2,69
2,47 2,69 2,43 2,27

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 7,98
7,98 7,65 7,72 7,60

2) Santeri Hartikainen ImU 5,01
x 5,01 x 4,79

3) Janne Lukkarinen ImU 4,87
4,78 4,17 4,75 4,87

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 8,15
7,70 7,62 7,81 8,15

2) Linnea Ruti LappUM 4,98
4,38 4,31 4,84 4,98

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Vsevolod Lukianenkov RUS 3.30,77
2) Akseli Kinnunen YlämPy 3.33,10
3) Danila Fedotov RUS 3.36,72

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Tiitu Hjerppe LappUM 3.28,05
2) Saimi Kivelä LappUM 3.38,63
3) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3.43,41
4) Isabella Laverty ImU 3.54,54
5) Minttu Redsven JoutsKu 4.02,62
6) Eevi Laatikainen ImU 4.07,50

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Aleksi Hilska LappUM 9,55
2) Erik Lipsanen ImU 9,89
3) Eeli Valtonen ImU 11,72

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Sara Kyllönen LappUM 10,77

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erik Lipsanen ImU 147
124 128 132 136 140 145 147
o o o xxo o xxo xxo

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 132
116 120 124 128 132 136
o o o o o xxx

2) Alisa Nerman ImU 128
116 120 124 128 132
o o xo o xxx

3) Emilia Huittinen ImU 124
124 128 132 136 140
o – xx- – x

4) Minttu Redsven JoutsKu 116
108 112 116 120
o o o x-

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Aleksi Hilska LappUM 4,90 +1,2
– 4,90 4,62 4,79
+1,3 +1,2 +1,5 +1,6

2) Eeli Valtonen ImU 3,96 +1,9
– 3,80 3,96 –
+0,8 +1,9

3) Vini Aarnikko ImU 3,94 +0,6
3,94 1,92 – 3,91
+0,6 +1,1 +2,2

4) Vilho Ojalainen ImU 3,65 -0,7
0,00 3,65 3,53 3,28
-0,7 +1,8 +1,1

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Hanna Sedig LappUM 4,54 +1,3
4,54 4,51 4,24 4,39
+1,3 +1,1 +1,0 +1,7

2) Saimi Kivelä LappUM 4,00 +1,4
4,00 3,87 3,92 x
+1,4 +1,1 +1,4

3) Veera Vallin ImU 3,81 +1,8
3,46 3,32 3,81 3,63
+1,7 +1,7 +1,8 +0,8

4) Lotta Mutikainen ImU 3,42 +0,1
3,25 3,12 3,12 3,42
+2,0 +0,4 +1,6 +0,1

5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3,37 +0,0
3,37 3,27 x 3,36
+0,0 +0,5 +1,3

6) Ada Honkaniemi ImU 2,67 +0,0
2,67 2,67 2,26 2,66
+1,3 +0,0 +2,7 +1,6

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Akseli Kinnunen YlämPy 9,12
8,64 8,41 9,12 x

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Vallin ImU 7,75
7,56 x 7,75 7,71

P15 800m
Loppukilpailu
1) Joonatan Vallin ImU 2.26,18
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 2.41,51
3) Jami Rinta-Jaskari JoutsKu 3.01,50

T15 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Yläharju PuumVi 2.31,43
2) Salla Ahonen ImU 2.33,99
3) Anni Berg LappUM 2.35,51
4) Sara Vainikka LappUM 2.38,88
5) Minttu Ahvo ImU 2.44,54
6) Sofia Sund ImU 3.20,33

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Milja Mahlavuori LappUM 12,57
2) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,00
3) Elisa Hilska LappUM 13,40
4) Anniina Piitulainen LappUM 13,93
5) Rosa Valkendorff LappUM 14,39
6) Silja Häkämies YlämPy 14,98

P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Konsta Rutonen LappUM 13,88
2) Kasperi Vehmaa LappUM 14,18
3) Rasmus Vehmaa LappUM 15,01

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Anni Konnu ImU 160
142 147 152 156 160 164
o – o xxo xo xxx

2) Tytti Repo LappUM 147
137 142 147 152
o o xo xxx

3) Senja Ojalainen ImU 137
126 132 137 142
xo o xo xxx

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Kasperi Vehmaa LappUM 5,58 +1,8
5,58 x 5,35 x 5,50 5,44
+1,8 -0,8 +3,0 +1,7

2) Rasmus Vehmaa LappUM 4,89 +3,3 4,81 -0,4
x 4,27 4,81 x 4,89 4,75
+0,2 -0,4 +3,3 +0,6

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Tytti Repo LappUM 4,82 +1,1
4,69 4,63 4,82 4,50 4,77 4,76
+2,0 +2,1 +1,1 +1,8 +2,7 +2,1

2) Iines Peltonen LappUM 4,58 +0,5
4,44 4,58 4,36 x x 4,29
+0,1 +0,5 +1,0 +2,8

3) Anni Konnu ImU 4,57 +1,7
4,17 4,38 4,57 4,49 4,31 4,27
+1,3 -0,1 +1,7 +2,6 +1,9 +1,7

4) Anne-Karin Kilkki LappUM 4,52 +3,6 4,52 +0,6
4,43 4,35 4,52 4,52 4,51 x
+2,5 +0,8 +0,6 +3,6 +0,8

5) Milja Mahlavuori LappUM 4,45 +1,3
4,18 4,25 4,23 x 4,39 4,45
+1,3 +1,4 +1,0 +0,6 +1,3

6) Elisa Hilska LappUM 4,42 -0,1
4,27 4,26 4,42 4,02 x 4,24
+0,5 +2,4 -0,1 +2,5 +3,1

7) Rosa Valkendorff LappUM 4,11 +1,3
x x 4,11 x x x
+1,3

8) Tuuli Summanen LappUM 4,08 +2,0
x 3,50 3,83 x 3,98 4,08
-0,5 +1,5 +2,6 +2,0

9) Silja Häkämies YlämPy 4,00 +2,2 3,90 +1,5
3,90 3,95 3,87 4,00 x 3,84
+1,5 +2,2 +1,1 +2,2 +1,1

10) Emmi Karttunen ImU 3,91 +0,8
3,86 x 3,91 x x x
+0,2 +0,8

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Aaro Turkia YlämPy 8,07
7,58 8,07 7,99 7,59 7,69 7,79

2) Valtteri Kinnunen YlämPy 7,72
7,28 7,39 x x 7,72 7,40

3) Ville Häkämies YlämPy 6,18
6,18 5,99 x 6,15 6,16 6,14

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Erika Lankinen ImU 8,43
8,43 8,06 8,21 8,04 7,62 7,50

2) Miia Hottinen ImU 8,26
6,97 7,35 7,96 8,26 x 7,59

3) Miisa Huuhtanen ImU 7,53
7,39 x 7,37 7,53 7,14 6,95

4) Siiri Martikainen PuumVi 7,50
7,30 x x x x 7,50

5) Emmi Karttunen ImU 7,45
7,45 7,17 6,57 6,62 7,20 7,05

6) Senja Ojalainen ImU 6,77
6,73 6,77 6,56 6,41 6,23 x

M17 800m
Loppukilpailu
1) Saku Miettinen JoutsKu 2.13,00
2) Mika Karkkonen ImU 2.29,30

N17 800m
Loppukilpailu
1) Essi Urpalainen ImU 2.57,83

N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1) Sofia Lindholm LappUM 13,91
2) Essi Vehmaa LappUM 14,58
3) Sani Rantalainen LappUM 14,77

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 184
168 172 176 180 184 188
o o o o xo xxx

2) Vladislav Volkov RUS 160
152 156 160 164
o xo xo xxx

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Hilla Mikkilä ImU 147
137 142 147 152
o o o xxx

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 6,33 +3,3 6,20 +1,1

5,83 5,86 5,93 6,20 6,33 x
+3,0 -1,0 +1,3 +1,1 +3,3

2) Lauri Honkanen ImU 5,64 +1,3
5,55 5,32 5,64 5,57 5,50 5,59
+2,1 -1,4 +1,3 +2,6 +2,3 -0,1

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sani Rantalainen LappUM 5,14 +2,3 5,11 +1,8
5,14 5,12 x 4,96 5,11 5,07
+2,3 +2,1 +1,7 +1,8 +2,0

2) Noora Tiainen LappUM 5,10 +1,9
x x 5,10 4,94 x x
+1,9 -2,3

3) Essi Vehmaa LappUM 5,05 +3,5 5,04 +0,0
4,94 5,03 4,79 5,05 4,87 5,04
+2,3 +0,7 +2,3 +3,5 +1,7 +0,0

4) Milka Riiali ImU 4,93 +2,8 4,87 +0,6
4,93 4,87 4,80 4,74 4,74 4,87
+2,8 +0,6 +2,1 +1,2 +0,0 -1,0

5) Milla Uitti ImU 4,90 +0,9
x 4,85 4,49 4,36 4,84 4,90
+1,4 +0,8 -0,4 +3,7 +0,9

6) Hilla Mikkilä ImU 4,59 -0,9
4,44 4,16 x 4,59 4,40 x
+1,6 +0,8 -0,9 -0,4

7) Anniina Kuukka ImU 4,51 +0,4
x 4,49 4,51 4,33 x x
+2,0 +0,4 +0,7

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 10,08
9,09 10,08 – – – –

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Sini Tiussa ImU 9,25
9,25 x x 9,03 8,55 9,21

2) Hilla Mikkilä ImU 8,48
8,32 8,31 8,48 – – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Ville Halonen PyhäsU 16,35
15,99 x 16,14 16,35 x x

2) Eero Virtanen ImU 15,35
14,20 14,32 14,60 x 15,35 x

 

 

Tulokset 28.4 PM-maantiejuoksut, Vuoksen lenkki

28.4 kisatun PM-maantiejuoksujen ja Vuoksen lenkin tulokset alla. Imatran Urheilijat kiittää kaikkia toimitsijoita, juoksijoita sekä huoltojoukkoja!

Sija Nimi Seura Loppuaika Ero
Miehet 7.4 km
1. Samu Heikkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 23.54,0 0.00,0
2. Konsta Hämäläinen Sulkavan Urheilijat -41 25.30,0 1.36,0
3. Petri Turpeinen Forrest Guuri 25.47,0 1.53,0
4. Heikki Vento Taipalsaaren Veikot 25.49,0 1.55,0
5. Harri Nissinen Forrest Guuri 26.18,0 2.24,0
6. Kristian Backman Imatran Urheilijat 26.24,0 2.30,0
7. Petteri Pyyhtiä Korven Honka 27.05,0 3.11,0
Naiset 7.4 km
1. Anastasiia Zakharova Svetogorsk 29.16,0 0.00,0
2. Emma Jyrkinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 29.24,0 0.08,0
3. Svetlana Kohonen Taipalsaaren Veikot 34.22,0 5.06,0
Miehet 17 vuotta 7.4 km
1. Elmeri Hämäläinen Sulkavan Urheilijat -41 28.13,0 0.00,0
2. Saku Miettinen Joutsenon Kullervo 28.18,0 0.05,0
3. Rasmus Räikkönen Imatran Urheilijat 28.23,0 0.10,0
4. Mika Karkkonen Imatran Urheilijat 31.49,0 3.36,0
5. Dmitrii Golubev Svetogorsk 33.03,0 4.50,0
Naiset 17 vuotta 7.4 km
1. Emma Hietaranta Lappeenrannan Urheilu-Miehet 28.51,0 0.00,0
2. Elena Jyrkinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 30.04,0 1.13,0
3. Daria Fedotova Svetogorsk 36.06,0 7.15,0
4. Essi Urpalainen Imatran Urheilijat 39.05,0 10.14,0
Pojat 15 vuotta 3 km
1. Martti Majuri Lappeenrannan Urheilu-Miehet 10.41,0 0.00,0
2. Lauri Nokkala Lappeenrannan Urheilu-Miehet 10.44,0 0.03,0
3. Joonatan Vallin Imatran Urheilijat 11.58,0 1.17,0
4. Daniil Afanasiev Svetogorsk 13.03,0 2.22,0
5. Ville Häkämies Ylämaan Pyrkijät 13.07,0 2.26,0
6. Niilo Kotiranta Ylämaan Pyrkijät 13.11,0 2.30,0
7. Jami Rinta-Jaskari Joutsenon Kullervo 14.17,0 3.36,0
Tytöt 15 vuotta 3 km
1. Henna Eineluoto Lappeenrannan Urheilu-Miehet 11.38,0 0.00,0
2. Victoriia Kalaida Svetogorsk 12.38,0 1.00,0
3. Salla Ahonen Imatran Urheilijat 12.39,0 1.01,0
4. Mona Ripatti Joutsenon Kullervo 14.20,0 2.42,0
5. Silja Häkämies Ylämaan Pyrkijät 15.11,0 3.33,0
6. Sofia Sund Imatran Urheilijat 15.14,0 3.36,0
Kesk. Anni Berg Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Pojat 13 vuotta 2 km
1. Joonatan Venäläinen Imatran Urheilijat 7.01,0 0.00,0
2. Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 7.46,0 0.45,0
3. Danila Fedotov Svetogorsk 7.57,0 0.56,0
4. Erik Lipsanen Imatran Urheilijat 8.07,0 1.06,0
5. Leonid Kazakov St. Petersburg 8.09,0 1.08,0
6. Atte Räikkönen Imatran Urheilijat 8.21,0 1.20,0
7. Ivan Zhuikov Svetogorsk 8.33,0 1.32,0
8. Akseli Kinnunen Ylämaan Pyrkijät 8.41,0 1.40,0
Tytöt 13 vuotta 2 km
1. Tiitu Hjerppe Lappeenrannan Urheilu-Miehet 8.04,0 0.00,0
2. Venla Räikkönen Imatran Urheilijat 8.08,0 0.04,0
3. Antonina Sevostianova Svetogorsk 9.08,0 1.04,0
4. Minttu Redsven Joutsenon Kullervo 9.11,0 1.07,0
5. Veera Vallin Imatran Urheilijat 9.37,0 1.33,0
Kesk. Sini Wallenius Joutsenon Kullervo
Pojat 11 vuotta 2 km
1. Kasperi Rinta-Jaskari Joutsenon Kullervo 8.53,0 0.00,0
2. Artiem Kovin Svetogorsk 9.13,0 0.20,0
3. Miska Anttonen Imatran Urheilijat 9.34,0 0.41,0
4. Timur Bozhkov Svetogorsk 9.53,0 1.00,0
Tytöt 11 vuotta 2 km
1. Iida Karhunen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 8.55,0 0.00,0
2. Kiira Karttunen Imatran Urheilijat 9.06,0 0.11,0
3. Eva Shibaeva Svetogorsk 9.30,0 0.35,0
Pojat 10 vuotta 1 km
1. Elmeri Kinnunen Ylämaan Pyrkijät 3.47,0 0.00,0
2. Eelis Jauho Joutsenon Kullervo 3.51,0 0.04,0
3. Jesper Vallin Imatran Urheilijat 4.02,0 0.15,0
4. Kasperi Nieminen Imatran Urheilijat 4.11,0 0.24,0
5. Oliver Siitonen Joutsenon Kullervo 4.24,0 0.37,0
Tytöt 10 vuotta 1 km
1. Sara Hannula Ylämaan Pyrkijät 4.13,0 0.00,0
2. Olga Salnikova Svetogorsk 4.23,0 0.10,0
3. Valentina Tropina Svetogorsk 4.25,0 0.12,0
4. Irina Senchukova Svetogorsk 5.15,0 1.02,0
Pojat  9 vuotta 1 km
1. Semien Makaseev Svetogorsk 4.22,0 0.00,0
2. Topias Jauho Joutsenon Kullervo 4.27,0 0.05,0
3. Tuomas Pokkinen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 4.40,0 0.18,0
4. Egor Dmitriev Svetogorsk 5.19,0 0.57,0
5. Vasilii Kazakov St. Petersburg 8.25,0 4.03,0
Tytöt  9 vuotta 1 km
1. Kristiina Rinta-Jaskari Joutsenon Kullervo 4.14,0 0.00,0
2. Valpuri Kinnunen Ylämaan Pyrkijät 4.34,0 0.20,0
Miehet kuntosarja 7.4 km
1. Jani Kiuru 27.18,0 0.00,0
2. Matti Huttunen Lappeen Riento 28.14,0 0.56,0
3. Ari Martikainen Puumalan Viri 29.30,0 2.12,0
4. Kari-Veli Niemi Lappeen Riento 31.59,0 4.41,0
5. Joonatan Hämäläinen Sulkavan Urheilijat -41 32.41,0 5.23,0
6. Lauri Jaatinen Imatran Urheilijat 34.15,0 6.57,0
7. Mikko Partanen 34.33,0 7.15,0
8. Jaakko Lehtonen Joutsenon Kullervo 38.29,0 11.11,0
9. Eetu Räihä 39.06,0 11.48,0
Naiset kuntosarja 7.4 km
1. Laura Karkkulainen Pyhäselän Urheilijat 27.43,0 0.00,0
2. Marjut Vallin Imatran Urheilijat 39.14,0 11.31,0