Yleisurheilijoiden kisakuntoa mitattiin Ukonniemi-areenalla 26.2.

Keskiviikkona 26.2. Ukonniemi-areenalle käydyissä PM-hallikilpailuissa nähtiin hienoja suorituksia Imatran Urheilijoiden edustajilta.

T15-sarjan kuulantyönnössä Miia Hottinen ja Veera Vallin dominoivat reilusit yli 8 metrin työnnöillään. P15-sarjassa omalla metriluvullaan voitti Teemu Sinkkonen 10,14.

T11-sarjassa kilpailivat ensimmäisissä kisoissaan Rebecca Raijas, Saana Reponen ja Helmi Koivisto. Helmi ja Rebecca taistelivat itsensä hopealle ja pronssille 1000m juoksussa.

Kuvassa T13-sarjan pituushypyssä hienosti hopealle ja pronssille sijoittuneet Erika Pellinen ja Emma Moilanen.

Kaikki tulokset löytyvät kuvan alta.

 

N 60m
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 8,31
2) Mimmi Ahonen PuumVi 8,47
3) Hilla Mikkilä ImU 9,24

M 1000m
Loppukilpailu
1) Mika Karkkonen ImU 3.13,70
2) Dmitrii Golubev Svetogorsk 3.19,13

M Kuula
Loppukilpailu
1) Tommi Viskari LappUM 11,88
11,74 11,88 – 11,74 11,42 –

N Kuula
Loppukilpailu
1) Venla Pirinen ParikkU 9,58
8,83 9,58 – – 9,53 –

2) Hilla Mikkilä ImU 7,97
7,97 7,33 7,94 7,57 7,82 7,60

Henna Sallinen SavonlRie DNS

M Keihäs
Loppukilpailu
1) Vili Valtonen ImU 56,17
54,98 56,17 52,26 55,55 54,27 54,17

2) Markus Rajaniemi LahdA 52,08
49,82 51,00 49,35 51,67 52,08 48,50

3) Timo Riikonen LappUM 40,75
x 40,75 40,23 x 39,93 40,66

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Meri Rautamies LappUM 43,41
40,97 x 42,15 42,07 43,41 x

2) Siiri Elomaa TampPy 41,30
– – 39,25 – – 41,30

3) Meri Elomaa TampPy 37,72
37,72 x 33,58 x 36,39 33,92

4) Venla Pirinen ParikkU 32,77
30,50 32,70 30,74 31,64 x 32,77

Hilla Mikkilä ImU DNS

P11 60m
Loppukilpailu
1) Joona Niinikangas ValkKa 9,54
2) Tatu Valtonen LappUM 9,81
3) Lenni Ruti LappUM 10,01
4) Vladislav Krasilnikov Svetogorsk 10,23

T11 60m
1) Helmi Siitonen RistU 9,21
2) Laura Jyrkiäinen ValkKa 9,27
3) Salla Tarkiainen LappUM 9,59
4) Helmi Koivisto ImU 9,76
5) Neela Hänninen LappUM 9,79
6) Veera Hermunen ValkKa 10,14
7) Rebecca Raijas ImU 10,43
8) Saana Reponen ImU 10,51
9) Vilma Karhu ValkKa 10,62
10) Diana Ivanova Svetogorsk 10,70

Loppukilpailu erä 1
1) Veera Hermunen ValkKa 10,14
2) Saana Reponen ImU 10,51
3) Diana Ivanova Svetogorsk 10,70

Loppukilpailu erä 2
1) Helmi Koivisto ImU 9,76
2) Rebecca Raijas ImU 10,43
3) Vilma Karhu ValkKa 10,62

Loppukilpailu erä 3
1) Helmi Siitonen RistU 9,21
2) Laura Jyrkiäinen ValkKa 9,27
3) Salla Tarkiainen LappUM 9,59
4) Neela Hänninen LappUM 9,79

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.42,53
2) Tatu Valtonen LappUM 3.49,21
3) Lenni Ruti LappUM 3.57,59
4) Romeo Uotila ValkKa 4.00,51
5) Semien Makaseev Svetogorsk 4.07,92
6) Vladislav Krasilnikov Svetogorsk 4.53,63
Pavel Karpov Svetogorsk DNS

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Sonja Lahti KarhKa 3.52,30
2) Helmi Koivisto ImU 4.07,30
3) Rebecca Raijas ImU 4.17,16
4) Diana Ivanova Svetogorsk 4.37,77
Olga Salnikova Svetogorsk DNS
Saana Reponen ImU DNS
Valentina Tropina Svetogorsk DNS

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Joona Niinikangas ValkKa 3,90
3,90 3,61 3,75

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 3,52
x 3,42 3,52

3) Lenni Ruti LappUM 3,50
3,37 3,50 x

4) Vladislav Krasilnikov Svetogorsk 3,17
2,99 3,01 3,17

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Laura Jyrkiäinen ValkKa 3,97
3,95 3,97 3,86

2) Helmi Siitonen RistU 3,77
3,60 3,57 3,77

3) Neela Hänninen LappUM 3,67
3,67 3,58 3,54

4) Salla Tarkiainen LappUM 3,61
3,50 3,43 3,61

5) Veera Hermunen ValkKa 3,55
3,45 3,41 3,55

6) Helmi Koivisto ImU 3,52
3,34 3,48 3,52

7) Vilma Karhu ValkKa 3,30
3,30 3,27 3,21

8) Saana Reponen ImU 3,23
3,12 3,23 3,00

9) Rebecca Raijas ImU 3,09
3,09 3,07 2,97

10) Linnea Ruti LappUM 2,99
2,99 2,89 2,54

Diana Ivanova Svetogorsk DNS

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Juho Hukkanen VehmU 29,18
29,18 27,89 28,35 28,96

2) Romeo Uotila ValkKa 22,52
20,30 19,70 18,90 22,52

3) Justus Mäkinen LappUM 19,18
14,46 19,18 17,01 17,37

4) Lenni Ruti LappUM 18,72
14,90 16,89 18,72 16,79

5) Atte Hukkanen VehmU 14,96
13,52 10,18 13,52 14,96

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sonja Lahti KarhKa 20,82
20,82 19,24 13,24 19,32

2) Linnea Ruti LappUM 15,71
15,22 15,32 13,32 15,71

3) Laura Jyrkiäinen ValkKa 15,71
13,94 15,05 15,71 12,99

P13 60m
1) Vini Aarnikko ImU 9,02
2) Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 9,08
3) Ivan Zhuikov Svetogorsk 9,69
4) Santeri Löppönen LappUM 9,84
5) Topi Kopsa LappUM 10,12
Aleksi Kinnunen SuolU DNS
Miska Anttonen ImU DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 9,08
2) Ivan Zhuikov Svetogorsk 9,69
3) Santeri Löppönen LappUM 9,84
Aleksi Kinnunen SuolU DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Vini Aarnikko ImU 9,02
2) Topi Kopsa LappUM 10,12
Miska Anttonen ImU DNS

T13 60m
1) Iida Heino PyhtY 8,80
2) Sara Kyllönen LappUM 8,86
3) Veera Pöyry MikkKV 8,95
4) Kiira Karttunen ImU 8,99
5) Emma Moilanen ImU 9,15
6) Nele-Liis Mei JuvU 9,21
7) Piitu Tourunen LahdA 9,24
8) Janette Kaplas LappUM 9,32
9) Erika Pellinen ImU 9,38
10) Jade Hänninen LappUM 9,39
11) Veera Heinonen LappUM 9,42
12) Sara Ehrnrooth JuvU 9,44
13) Matilda Karhu ValkKa 9,97
14) Elina Niinikangas ValkKa 10,05
15) Saana Pellinen VehkVei 10,26
Josefina Holopainen ImU DNS
Emma Könönen ImU DNS
Milja Vakkila LappUM DNS

Loppukilpailu erä 1
1) Matilda Karhu ValkKa 9,97
2) Saana Pellinen VehkVei 10,26
Josefina Holopainen ImU DNS

Loppukilpailu erä 2
1) Nele-Liis Mei JuvU 9,21
2) Jade Hänninen LappUM 9,39
3) Elina Niinikangas ValkKa 10,05

Loppukilpailu erä 3
1) Emma Moilanen ImU 9,15
2) Erika Pellinen ImU 9,38
3) Veera Heinonen LappUM 9,42
4) Sara Ehrnrooth JuvU 9,44

Loppukilpailu erä 4
1) Piitu Tourunen LahdA 9,24
2) Janette Kaplas LappUM 9,32
Emma Könönen ImU DNS
Milja Vakkila LappUM DNS

Loppukilpailu erä 5
1) Iida Heino PyhtY 8,80
2) Sara Kyllönen LappUM 8,86
3) Veera Pöyry MikkKV 8,95
4) Kiira Karttunen ImU 8,99

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Vsevolod Lukianenkov Svetogorsk 3.32,43
2) Johannes Kääriö SavonlRie 3.33,03
3) Santeri Löppönen LappUM 3.36,15
4) Ivan Zhuikov Svetogorsk 3.43,67
5) Mihail Fiedorov Svetogorsk 3.46,51
Miska Anttonen ImU DNS

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 3.34,77
2) Alisa Soliankira St.Petersburg 3.46,86
3) Nele-Liis Mei JuvU 3.49,71
4) Antonina Sevostianova Svetogorsk 4.09,79
5) Veera Pöyry MikkKV 4.11,24
6) Anastasiia Zaikina Svetogorsk 4.16,12
Elizaveta Burchina LappUM DNS
Emma Könönen ImU DNS

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Vini Aarnikko ImU 3,87
3,87 x 3,66

2) Santeri Löppönen LappUM 3,31
3,20 3,31 x

Aleksi Kinnunen SuolU DNS
Miska Anttonen ImU DNS

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Iida Heino PyhtY 4,46
4,46 4,27 4,21

2) Erika Pellinen ImU 4,23
x 4,23 4,16

3) Emma Moilanen ImU 4,17
4,17 3,87 4,02

4) Jade Hänninen LappUM 3,97
3,97 3,43 3,54

5) Piitu Tourunen LahdA 3,96
3,73 3,91 3,96

6) Kiira Karttunen ImU 3,86
3,86 3,53 3,65

7) Veera Heinonen LappUM 3,70
3,47 3,68 3,70

8) Sara Ehrnrooth JuvU 3,64
3,43 3,41 3,64

9) Matilda Karhu ValkKa 3,57
3,57 3,49 3,35

10) Elina Niinikangas ValkKa 3,08
x 2,96 3,08

Emma Könönen ImU DNS
Josefina Holopainen ImU DNS
Milja Vakkila LappUM DNS

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Aleksi Kinnunen SuolU 9,28
8,61 9,00 9,28 9,19

2) Tatu Valtonen LappUM 6,53
6,50 6,41 6,10 6,53

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Sara Ehrnrooth JuvU 8,71
7,42 7,64 8,71 8,48

2) Veera Pöyry MikkKV 8,58
8,58 8,51 7,85 8,54

3) Janette Kaplas LappUM 7,65
7,45 7,65 7,32 7,30

4) Sara Kyllönen LappUM 6,75
6,57 6,75 5,53 –

5) Aino Kinnunen SuolU 6,18
6,02 – 6,18 5,41

6) Elizaveta Burchina LappUM 4,50
4,36 4,03 4,50 4,13

Piitu Tourunen LahdA DNS

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Aleksi Kinnunen SuolU 45,33
45,33 43,85 x 41,21

2) Aarni Elomaa TampPy 32,65
x 31,16 31,71 32,65

T13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Veera Pöyry MikkKV 24,90
21,38 24,90 24,90 23,93

2) Saana Pellinen VehkVei 24,32
24,32 22,48 22,57 24,25

3) Piitu Tourunen LahdA 23,76
23,27 23,76 21,47 21,88

4) Helmi Huopalainen ValkKa 22,67
21,51 22,22 22,67 21,93

5) Janette Kaplas LappUM 14,69
14,69 13,29 13,62 13,80

6) Matilda Karhu ValkKa 13,60
13,60 12,61 12,16 11,74

P15 60m
Loppukilpailu
1) Nuutti Ahtola ValkKa 8,18
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 8,59
3) Anton Hagel KarhKa 8,93
4) Nikita Alexsandrov Svetogorsk 9,12

1) Nuutti Ahtola ValkKa 8,18
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 8,59
3) Anton Hagel KarhKa 8,93
4) Nikita Alexsandrov Svetogorsk 9,12

Alkuerät erä 1
1) Nuutti Ahtola ValkKa 8,18q
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 8,53q
3) Nikita Alexsandrov Svetogorsk 9,38q

Alkuerät erä 2
1) Anton Hagel KarhKa 8,95q
2) Nikita Gordeev Svetogorsk 9,40
Eeli Valtonen ImU DNS

T15 60m
Loppukilpailu
1) Monamaria Pyhältö TampPy 8,50
2) Miisa Reponen ImU 8,99
3) Siiri Väyrynen ImU 9,09
4) Silja Häkämies YlämPy 9,13

1) Monamaria Pyhältö TampPy 8,50
2) Miisa Reponen ImU 8,99
3) Siiri Väyrynen ImU 9,09
4) Silja Häkämies YlämPy 9,13

Alkuerät erä 1
1) Miisa Reponen ImU 8,93q
2) Silja Häkämies YlämPy 9,08q
3) Liinu Urpalainen VehkVei 9,64
Hanna Sedig LappUM DNS

Alkuerät erä 2
1) Monamaria Pyhältö TampPy 8,50q
2) Siiri Väyrynen ImU 9,05q
3) Sofia Inkinen LappUM 10,13

P15 1000m
Loppukilpailu
1) Daniil Afanasiev Svetogorsk 3.37,67
2) Danila Fedotov Svetogorsk 3.48,04
3) Nikita Alexsandrov Svetogorsk 3.54,52
4) Daniil Dmitriev Svetogorsk 3.59,45
5) Nikita Gordeev Svetogorsk 4.06,14
Yrii Omutov Svetogorsk DNS

T15 1000m
Loppukilpailu
1) Viktoriia Kalaida Svetogorsk 3.34,67
2) Margarita Ianenko St.Petersburg 3.56,02
3) Siiri Väyrynen ImU 3.56,96
4) Jenna Pellinen VehkVei 4.02,21
5) Matilda Salonen SavonlRie 4.10,67

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Anton Hagel KarhKa 4,00
x 4,00 3,71 x

2) Akseli Kinnunen YlämPy 3,68
3,68 x x –

3) Vilho Ojalainen ImU 3,48
x x x 3,48

Eeli Valtonen ImU DNS

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Monamaria Pyhältö TampPy 4,79
4,79 4,53 4,51 4,69

2) Silja Häkämies YlämPy 4,45
4,27 3,96 4,24 4,45

3) Siiri Väyrynen ImU 4,12
x 4,00 4,12 4,07

4) Miisa Reponen ImU 4,12
x x x 4,12

5) Emilia Huittinen ImU 3,98
3,92 3,08 x 3,98

6) Senja Ojalainen ImU 3,84
3,66 3,82 3,84 3,81

7) Veera Vallin ImU 3,68
3,61 3,68 3,46 3,64

Hanna Sedig LappUM DNS

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 10,14
9,06 9,82 – 9,09 – 10,14

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,71
9,71 – – – 9,40 9,47

3) Valtteri Kinnunen YlämPy 9,32
9,32 9,31 – – – –

4) Ville Häkämies YlämPy 7,85
7,34 7,38 7,69 7,85 7,60 –

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Miia Hottinen ImU 8,60
– 7,26 8,12 8,60 7,67 8,34

2) Veera Vallin ImU 8,39
8,15 7,56 7,96 7,79 8,39 7,84

3) Monamaria Pyhältö TampPy 7,95
7,95 7,78 7,37 7,42 7,44 7,42

4) Berit Mei JuvU 7,82
7,67 7,59 7,80 7,82 7,72 7,63

P15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 38,66
38,48 38,66 x x 35,49 x

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Marlena Nieminen KarhKa 39,34
x 36,43 39,28 39,34 x –

2) Jenna Pellinen VehkVei 26,50
16,94 17,21 21,41 24,03 25,28 26,50

3) Senja Ojalainen ImU 22,65
19,23 x 21,05 22,65 22,52 22,26

N17 60m
Loppukilpailu
1) Marlena Nieminen KarhKa 8,66q
2) Milla Uitti ImU 8,75q
3) Aliisa Lautala ValkKa 8,85q
4) Anni Konnu ImU 8,93q

M17 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Vallin ImU 3.17,83

N17 1000m
Loppukilpailu
1) Daria Fedotova Svetogorsk 3.57,49

N17 Pituus
Loppukilpailu
Anni Konnu ImU DNS
Milla Uitti ImU

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Viktor Zhabin ImU 7,66
– 7,02 7,66 – 7,25 7,64

Lauri Honkanen ImU DNS
Sisu Mikkilä ImU DNS

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Henna Pirinen ParikkU 9,66
9,56 9,66 – – – 9,58

2) Daria Fedotova Svetogorsk 8,05
8,05 7,93 6,94 7,02 7,24 7,26

M17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Hatakka LappUM 44,94
43,39 40,98 x 44,94 41,11 41,42

2) Viktor Zhabin ImU 35,04
35,04 33,38 25,20 32,04 32,26 –

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Vivian Suominen HIFK 50,10
48,68 48,82 44,78 x 45,81 50,10

2) Siiri Elomaa TampPy 47,83
46,29 47,80 46,24 47,83 47,27 46,11

3) Sini Tiussa ImU 34,94
34,94 x 34,38 34,20 32,87 x

4) Henna Pirinen ParikkU 29,60
29,44 28,00 29,60 29,07 27,78 26,69

Elisa Hilska LappUM DNS

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 15,58
14,74 15,58 15,57 15,50 – 15,16

© 2020 – Amptech Oy – Tuloslista 1.1.3.20 – 26.02.2020