16.7 INKERI-kisat, tulokset

Imatran yleisurheilukesää jatkoi kovatasoiset Inkeri-kisat 16.7. Kisat olivat samalla ensimmäiset uudelleennimetyllä Ukonniemen urheilukentällä. Alla tulokset!

 

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Mouctar Diallo SavonlRie 11,48
2) Kaarle Muurikoski Vark Kv 11,66
3) Antti Raskinen KouvU 12,15
4) Henri Hoskonen LappUM 12,31

N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,8
1) Juulia Kokko ImU 12,71
2) Essi Vehmaa LappUM 12,72
3) Sani Rantalainen LappUM 13,04
4) Elina Rönkkö SavonlRie 13,09
5) Aliisa Luukkainen SavonlRie 13,12
6) Hanna Siiskonen JoensKa 13,22
7) Mette Ukkonen SavonlRie 13,52
8) Roosa Rissanen SavonlRie 14,38

M 800m
Loppukilpailu
1) Samu Heikkonen LappUM 1.56,06
2) Eelis Uitto ViipU 1.56,78
3) Konsta Hämäläinen SulkU 1.58,10
4) Kristian Backman ImU 1.58,22
5) Jesse Loisa LappUM 2.07,93
6) Jani Huovinen JoensKa 2.10,76

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 163
149 157 160 163 166
o o o o xxx

2) Anni Konnu ImU 160
144 149 157 160 163
o xxo xxo xo xxx

3) Hilla Mikkilä ImU 149
134 144 149 153 163
o o ox xx xxx

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavitU 206
190 195 200 203 206 209
o o xo o xxo xxx

M Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuomas Outinen LappUM 490
360 460 480 490 500
– xxo o xo xxx

2) Martti Hyvärinen LappUM 400
360 380 400 412
o o o xxx

N Seiväs
Loppukilpailu
1) Elina Peltola LappUM 320
310 320 330
xxo xo xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Arttu Tyystjärvi LappUM 7,06 -0,3
6,85 7,06 x 6,86 6,81 7,06
-0,1 +1,3 +1,0 +0,0 -0,3

2) Otto Pulkkinen ImU 6,57 -0,1
6,40 6,57 6,54 6,49 x 6,45
+0,3 -0,1 +0,4 -0,2 -0,9

3) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,49 +0,5
x 6,20 x x 6,19 6,49
+0,4 +0,0 +0,5

4) Miguel Hulsman 6,13 +1,1
6,13 5,87 6,12 6,04 x 5,72
+1,1 +2,5 +0,9 +1,0 +0,0

N Pituus
Loppukilpailu
1) Senni Salminen ImU 5,95 +0,2
5,95 5,87 5,92 x x 5,80
+0,2 +0,0 +0,9 +0,8 +2,1 +0,2

2) Neea Käyhkö SavonlRie 5,78 +0,8
5,52 5,57 x 5,60 5,78 5,62
+1,0 -0,3 +0,2 +0,0 +0,8 -0,3

3) Jaana Sieviläinen JoensKa 5,56 +1,3
5,56 5,43 5,48 5,48 5,49 5,37
+1,3 +2,1 +0,0 +0,0 +1,0 +1,1

4) Aliisa Luukkainen SavonlRie 5,39 +1,3
x 5,39 5,34 5,32 – x
+0,1 +1,3 +0,7 +0,2

5) Riina Heikkonen LappUM 5,17 +0,7
5,06 5,17 5,02 4,94 5,00 x
+0,3 +0,7 +0,0 +1,0 -0,2

6) Minttu Mattinen LappUM 5,16 -1,0
5,12 5,16 x – – –
+2,3 -1,0 +0,0

7) Mette Ukkonen SavonlRie 4,68 +2,6 4,67 +0,0
4,68 4,60 4,63 4,67 – –
+2,6 +1,5 +2,7 +0,0

8) Elina Rönkkö SavonlRie 4,58 -1,1
4,58 4,43 4,18 4,37 – –
-1,1 +1,5 -0,6 +0,8

9) Roosa Rissanen SavonlRie 4,29 +1,5
3,98 4,29 4,28
-0,3 +1,5 +0,0

M Keihäs
Loppukilpailu
1) Vili Valtonen ImU 63,85
x 59,87 62,38 x x 63,85

2) Miguel Hulsman 46,68
43,84 45,40 46,68 44,37 46,60 46,20

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Meri Rautamies LappUM 49,45
x 49,45 44,53 x x x

2) Venla Peltola LappUM 44,98
43,51 44,98 42,08 x x x

3) Sanni Nokelainen JyväskKU 40,22
34,97 37,08 36,96 x 40,22 x

4) Moona Makkonen KerimU 39,93
39,18 37,49 37,84 39,93 x x

5) Venla Pirinen ParikkU 34,58
32,98 34,58 32,92 31,33 34,06 32,83

6) Satu Ruuskanen SavonlRie 32,30
27,66 29,38 29,65 32,30 29,32 27,96

7) Minttu Mattinen LappUM 32,00
30,97 x 31,03 32,00 30,18 x

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.32,34
2) Johannes Kääriö SulkU 3.35,86
3) Nico Ikäheimonen SavonlRie 3.43,17
4) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.57,04
5) Miska Anttonen ImU 3.58,91
6) Juuso Laine UudKK 4.02,21
7) Artjem Kovin Sveto 4.04,58

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Helmi Koivisto ImU 3.51,80
2) Matilda Hatakka ImU 3.57,33
3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.05,23
4) Kiira Karttunen ImU 4.06,60
5) Olga Salnikova Sveto 4.10,49
6) Emma Laine UudKK 4.17,78

T11 60m aidat
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Matilda Hatakka ImU 12,46
5) Emma Könönen ImU 12,60
6) Julia Montonen ImU 13,41
7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1) Matilda Hatakka ImU 12,46
2) Julia Montonen ImU 13,41

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,5
1) Jade Hänninen LappUM 11,55
2) Kiira Karttunen ImU 11,80
3) Milja Vakkila LappUM 11,85
4) Emma Könönen ImU 12,60
5) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,51

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Milja Vakkila LappUM 4,13
3,99 4,13 3,94 3,98

2) Jade Hänninen LappUM 4,10
4,02 4,10 3,90 3,97

3) Kiira Karttunen ImU 4,07
4,03 3,96 4,07 4,05

4) Saga Kallioinen MikkKV 4,01
4,01 3,97 3,94 3,90

5) Emma Könönen ImU 3,73
3,73 3,60 3,49 3,72

6) Julia Montonen ImU 3,48
3,48 3,40 3,03 –

7) Neela Hänninen LappUM 3,34
3,28 3,22 3,26 3,34

8) Vieno Väistö ImU 3,33
3,33 3,22 3,29 3,30

9) Helmi Koivisto ImU 3,27
3,25 3,27 3,25 –

10) Mette-Maria Kotilainen LappUM 3,10
3,10 2,93 2,85 2,99

11) Eevi Aarnikko ImU 3,09
3,09 2,76 2,80 3,02

12) Lumikki Ahvo ImU 2,66
2,58 2,66 2,63 2,46

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Mikael Venäläinen ImU 6,79
6,43 6,67 6,79 6,62

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 6,23
5,77 6,23 6,20 5,96

P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Juho Venäläinen ImU 8,19
2) Aleksi Hilska LappUM 8,29
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 9,20
4) Vini Aarnikko ImU 9,29
5) Nikita Aleksandrov Sveto 9,65
6) Vilho Ojalainen ImU 10,12

T13 60m
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Venla Virrantuomi HKV 9,15
3) Siiri Väyrynen ImU 9,30
4) Emma Moilanen ImU 9,34
5) Nella Tuominen TaipKi 9,52
5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52
7) Ella Repo ParikkU 9,70
8) Isabella Laverty ImU 9,89
9) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Silja Kallioinen MikkKV 8,98
2) Ella Repo ParikkU 9,70
3) Isabella Laverty ImU 9,89
4) Jemina Nurmela LuumPo 9,92

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -0,9
1) Venla Virrantuomi HKV 9,15
2) Siiri Väyrynen ImU 9,30
3) Emma Moilanen ImU 9,34
4) Nella Tuominen TaipKi 9,52
4) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 9,52

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Venäläinen ImU 3.01,27
2) Joonatan Hämäläinen SulkU 3.07,18
3) Vsevolod Lukjanenkov Sveto 3.30,21
4) Danila Fedotov Sveto 3.39,98

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Saimi Kivelä LappUM 3.33,62
2) Isabella Laverty ImU 3.49,16
3) Eevi Laatikainen ImU 4.12,25

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Aleksi Hilska LappUM 166
136 139 150 154 158 162 166 170
o o o o o xo o xxx

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 136
119 123 127 130 133 136 139
o o o xo o xxo xxx

2) Siiri Väyrynen ImU 127
107 111 115 119 123 127 130
xo o o o xo o xxx

3) Jemina Nurmela LuumPo 123
111 115 119 123 127
o o xo o xxx

4) Emma Moilanen ImU 119
111 115 119 123
o o xo xxx

5) Isabella Laverty ImU 111
107 111 115
o o xxx

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 11,79
9,98 11,79 11,30 x

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,38
9,38 8,69 9,16 9,16

3) Aarni Ikäheimo EspTa 7,31
6,55 7,25 6,95 7,31

4) Vini Aarnikko ImU 6,92
6,71 x 6,46 6,92

5) Vilho Ojalainen ImU 6,55
6,31 6,33 6,28 6,55

6) Nikita Aleksandrov Sveto 5,54
5,31 4,52 5,54 4,95

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Aino Ikäheimo EspTa 9,29
9,29 9,21 x 9,20

2) Iida Suvanto ImU 8,08
7,65 7,25 8,08 7,98

3) Janette Kaplas LappUM 6,89
6,53 x 6,89 6,48

4) Ella Repo ParikkU 6,65
6,65 6,51 6,28 6,65

T15 300m
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Venla Virrantuomi HKV 45,28
4) Minttu Ahvo ImU 45,90
5) Anni Berg LappUM 46,15
6) Essi Niinimäki LappUM 47,02
7) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 1
1) Venla Virrantuomi HKV 45,28
2) Minttu Ahvo ImU 45,90
3) Anna Minkkinen LappUM 49,43

Loppukilpailu erä 2
1) Aino Venäläinen ImU 42,55
2) Rosa Valkendorff LappUM 44,48
3) Anni Berg LappUM 46,15
4) Essi Niinimäki LappUM 47,02

P15 300m
Loppukilpailu
1) Rasmus Vehmaa LappUM 41,04

P15 800m
Loppukilpailu
1) Valtteri Kinnunen YlämPy 2.26,55
2) Daniil Afanasiev Sveto 2.40,75
3) Jami Rinta-Jaskari JoutsKu 2.42,83

T15 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Yläharju PuumVi 2.28,14
2) Salla Ahonen ImU 2.34,89
3) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 2.38,09
4) Sofia Sund ImU 3.15,00

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Sisu Mikkilä ImU 6,34 +0,7
6,28 x 6,18 6,34 6,24 6,29
+0,4 +1,6 +1,0 +0,7 +0,9 +0,0

2) Kasperi Vehmaa LappUM 5,02 +2,5
5,02 – – – – –
+2,5

3) Ville Häkämies YlämPy 4,45 -0,6
3,88 3,83 4,45 4,27 4,12 4,07
+1,7 +2,4 -0,6 +0,8 +0,9 +0,8

4) Roope Kuparinen LappUM 4,36 +0,9
4,17 4,22 x 4,06 4,24 4,36
-1,0 +1,0 +1,2 +0,2 +2,0 +0,9

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Iines Peltonen LappUM 4,58 +2,8 4,39 +0,0
4,58 4,26 4,31 4,39 x x
+2,8 +0,0 +0,7 +0,0 +0,6 +1,0

2) Rosa Valkendorff LappUM 4,58 +1,1
x x 4,19 x 4,58 4,27
+1,1 +0,7 -0,8 +0,0 +1,1 +0,0

3) Anne-Karin Kilkki LappUM 4,57 +0,6
4,48 4,57 4,32 4,47 4,46 x
+0,8 +0,6 -0,1 +0,8 +0,4 +0,0

4) Anni Konnu ImU 4,34 +2,4 4,21 +0,9
4,21 4,34 3,92 4,01 – –
+0,9 +2,4 +0,3 +1,2

5) Essi Niinimäki LappUM 4,24 +0,6
4,14 4,24 3,69 3,87 3,72 4,08
+0,8 +0,6 +0,5 +0,4 +0,0 +0,0

6) Silja Häkämies YlämPy 4,01 +0,4
x 3,75 3,72 4,01 3,60 3,69
-0,3 +1,5 +0,0 +0,4 +0,0 +0,4

7) Senja Ojalainen ImU 3,96 +0,6
x 3,80 3,91 3,96 3,87 x
+1,4 +0,2 +1,1 +0,6 +0,6 +0,3

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Nina Suonamo KarhKa 9,60
8,63 9,05 x 9,23 9,60 9,01

2) Miia Hottinen ImU 8,96
8,79 x x x x 8,96

3) Erika Lankinen ImU 8,55
8,30 x 8,55 x x 8,33

4) Miisa Huuhtanen ImU 8,52
x 8,52 x x 7,93 x

5) Essi Niinimäki LappUM 8,48
8,48 8,06 x 8,03 x x

6) Senja Ojalainen ImU 7,04
7,04 6,59 6,15 6,69 x 6,52

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Ville Häkämies YlämPy 6,63
6,63 6,55 x x – –

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1) Patrick Haga ValkKa 11,87
2) Mika Karkkonen ImU 12,82

N17 100m
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74
7) Heini Käyhty LappUM 13,96
8) Milla Uitti ImU 14,04
8) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
10) Venla Roimola VehkVei 14,25
11) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
12) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,1
1) Heini Käyhty LappUM 13,96
2) Aliisa Lautala ValkKa 14,04
2) Milla Uitti ImU 14,04
4) Venla Roimola VehkVei 14,25
5) Sandra Pahkala ValkKa 14,48
6) Anniina Kuukka ImU 14,65

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,2
1) Nelli Anttonen ImU 13,03
2) Milka Riiali ImU 13,27
3) Meeri Riiali ImU 13,28
4) Venla Savolainen ImU 13,49
5) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,52
6) Tytti Repo LappUM 13,74

M17 800m
Loppukilpailu
1) Saku Miettinen JoutsKu 2.08,41
2) Onni Huovinen JoensKa 2.09,30
3) Dmitri Golubjev Sveto 2.27,46
4) Mika Karkkonen ImU 2.30,64

N17 800m
Loppukilpailu
1) Heidi Tyrväinen SavonlRie 2.47,10
2) Darja Fedotova Sveto 3.06,31

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 5,80 +1,3
5,57 5,80 5,61 x x x
+0,5 +1,3 -0,3

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sani Rantalainen LappUM 5,32 +1,2
5,01 5,24 x 5,15 5,15 5,32
+0,0 +0,0 -0,5 +0,0 +0,0 +1,2

2) Noora Tiainen LappUM 5,27 +1,7
4,97 5,19 5,27 x 5,10 5,15
+1,4 +1,3 +1,7 +0,0 +0,7 +1,2

3) Essi Vehmaa LappUM 5,17 +0,9
4,80 4,89 5,02 5,07 5,03 5,17
+0,2 +1,2 +0,4 +0,8 +0,0 +0,9

4) Milla Uitti ImU 5,01 +1,1
4,57 4,58 x 4,82 5,01 4,78
+0,3 +1,3 +0,4 +0,0 +1,1 +0,0

5) Hilla Mikkilä ImU 4,75 +1,1
x 4,75 4,36 4,62 4,32 x
+1,1 +1,1 +2,5 +0,0 +0,0 +1,3

6) Anniina Kuukka ImU 4,54 +0,8
4,03 x x x x 4,54
+1,3 +0,7 +1,1 +1,4 +1,3 +0,8

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Joonas Pulkkinen RistU 14,97
14,66 x x x 14,97 14,84

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Emilia Peltoheimo KarhKa 38,88
37,35 38,48 38,34 36,36 35,68 38,88

2) Sini Tiussa ImU 34,52
31,45 31,44 x x 34,52 x

3) Henna Pirinen ParikkU 34,22
34,22 31,78 32,27 30,06 33,12 x

4) Darja Fedotova Sveto 19,12
18,71 18,47 15,50 19,12 12,82 –

5) Hilla Mikkilä ImU 17,47
15,25 16,04 17,47 x – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 13,56
12,63 13,15 13,56 x x x