25.6 Piirinmestaruuskilpailut 9-17 v osa 1, tulokset

Karhumäellä kisailtiin 25.6 nuorten 9-17v piirinmestaruuskilpailuiden 1. osa, jossa tehtiin uusia omia ennätyksiä roppakaupalla lajissa kuin lajissa. Ohessa tulokset!

 

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Santtu Piitulainen JoensKa 4.05,21
2) Sisu Perälä LappUM 4.12,63
3) Topias Jauho JoutsKu 4.13,97
4) Pavel Karpov Sveto 4.16,56
5) Tuomas Pokkinen LappUM 4.16,63
6) Joona Lippojoki JoutsKu 5.06,74

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.09,01
2) Ava Tukiainen LappUM 4.17,41
3) Rita Chuchavina Sveto 5.30,00

T9 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Salla Tarkiainen LappUM 13,19
2) Neela Hänninen LappUM 13,96
3) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 14,22
4) Elsa Napari LappUM 14,41
5) Juliette Kaplas LappUM 15,89

P9 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Lenni Ruti LappUM 12,01
2) Sisu Perälä LappUM 12,18
3) Joona Lippojoki JoutsKu 15,21

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Lenni Ruti LappUM 3,72
3,72 3,48 3,51 x

2) Sisu Perälä LappUM 3,60
3,54 3,44 3,60 3,51

3) Santtu Piitulainen JoensKa 2,84
2,79 2,77 2,62 2,84

4) Pavel Karpov Sveto 2,79
2,62 2,78 2,79 2,70

5) Tuomas Pokkinen LappUM 2,77
2,77 2,32 2,71 2,29

6) Aleksi Hafdallah ImU 2,70
2,11 x 2,60 2,70

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Salla Tarkiainen LappUM 3,33
3,20 3,27 3,33 x

2) Neela Hänninen LappUM 3,21
3,13 3,15 3,21 3,12

3) Elsa Napari LappUM 3,17
2,92 2,99 3,17 2,76

4) Ronja Seppälä JoutsKu 2,99
2,99 2,63 2,71 2,01

5) Lola Hänninen LappUM 2,87
2,86 2,87 2,87 2,79

6) Ava Tukiainen LappUM 2,86
2,86 2,85 2,68 2,79

7) Valpuri Kinnunen YlämPy 2,70
2,63 2,70 2,67 2,70

8) Juliette Kaplas LappUM 2,59
2,59 x 2,53 2,55

9) Rita Chuchavina Sveto 2,49
2,44 2,49 2,12 2,34

10) Lela Hänninen LappUM 2,48
2,29 2,48 2,44 2,38

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lenni Ruti LappUM 17,36
17,36 9,95 10,43 10,00

2) Joona Lippojoki JoutsKu 14,67
14,67 14,06 12,46 12,40

3) Tuomas Pokkinen LappUM 8,33
8,33 6,73 7,00 6,53

Petja Piironen KuortKu 9,35
8,26 9,35 9,31 7,13

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Elsa Napari LappUM 7,73
7,73 5,25 5,20 4,90

2) Juliette Kaplas LappUM 7,35
4,87 3,83 7,35 4,42

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.37,11
2) Santeri Löppönen LappUM 3.45,32
3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 3.47,21
4) Eelis Jauho JoutsKu 3.47,92
5) Mikael Venäläinen ImU 3.49,65
6) Simi Liukka LappUM 3.52,38
7) Miska Anttonen ImU 3.53,17
8) Perttu Sipari LappUM 3.58,17
9) Jesper Vallin ImU 4.02,56
10) Artiem Kovin Sveto 4.09,27

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 4.02,14
2) Kiira Karttunen ImU 4.11,32
3) Olga Salnikova Sveto 4.12,66
4) Matilda Hatakka ImU 4.14,03
5) Helmi Koivisto ImU 4.17,88
6) Diana Ivanova Sveto 4.29,64
7) Elizaveta Burchina LappUM 4.38,34

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Santeri Löppönen LappUM 12,48

T11 60m aidat
1) Ksenia Danilenko RUS 11,19
2) Jade Hänninen LappUM 11,55
3) Milja Vakkila LappUM 11,72
4) Kiira Karttunen ImU 12,13
5) Teresa Toivanen LappUM 12,41
6) Emma Könönen ImU 12,93
7) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36
8) Elizaveta Burchina LappUM 13,37
9) Aino Koho ImU 13,93
10) Olga Salnikova Sveto 14,67
11) Helmi Koivisto ImU 15,62
12) Linnea Ruti LappUM 15,63
13) Noora Pietilä JoutsKu 15,71

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,4
1) Teresa Toivanen LappUM 12,41
2) Olga Salnikova Sveto 14,67
3) Helmi Koivisto ImU 15,62

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +1,0
1) Ksenia Danilenko RUS 11,19
2) Jade Hänninen LappUM 11,55
3) Milja Vakkila LappUM 11,72
4) Kiira Karttunen ImU 12,13
5) Aino Koho ImU 13,93
6) Noora Pietilä JoutsKu 15,71

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: +0,4
1) Emma Könönen ImU 12,93
2) Mette-Maria Kotilainen LappUM 13,36
3) Elizaveta Burchina LappUM 13,37
4) Linnea Ruti LappUM 15,63

P11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Egor Ionov RUS 7,30 +0,4
7,30 x x x
+0,4

2) Artiem Kovin Sveto 7,03 +0,3
x 6,98 7,03 x
-0,1 +0,3

T11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Jade Hänninen LappUM 8,88 +1,7
8,88 8,52 8,43 8,31
+1,7 +0,5 +1,1 -0,7

2) Iida Karhunen LappUM 8,85 +1,1
8,82 x 8,85 8,68
-0,1 +1,1 +0,1

3) Kiira Karttunen ImU 8,38 +0,4
8,36 8,36 8,38 8,29
+1,8 +1,4 +0,4 -0,5

4) Matilda Hatakka ImU 7,61 +0,8
x 7,61 7,44 7,46
+0,8 -0,3 +0,5

5) Emma Könönen ImU 7,48 -0,2
x 7,11 x 7,48
+0,1 -0,2

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 7,05 -0,1
6,62 6,53 6,58 7,05
+0,6 +0,9 +0,7 -0,1

7) Vieno Väistö ImU 6,87 +0,3
x 6,72 6,87 x
+1,0 +0,3

8) Linnea Ruti LappUM 6,56 +0,2
6,25 6,18 6,16 6,56
+1,0 +1,0 +0,5 +0,2

9) Diana Ivanova Sveto 6,11 +0,8
6,01 6,11 5,98 5,82
+0,6 +0,8 -0,5 +0,2

P11 Moukari
Loppukilpailu
1) Eino Sainio LappUM 19,39
19,39 18,70 x 19,21

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 14,16
13,03 x x 14,16

T11 Moukari
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 15,13
x 15,13 12,66 13,43

Elli Minkkinen LappUM

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eino Sainio LappUM 28,23
25,90 24,17 27,79 28,23

2) Mikael Venäläinen ImU 23,84
19,76 20,98 23,84 23,04

3) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 21,09
14,08 15,65 17,99 21,09

4) Jesper Vallin ImU 17,32
15,98 16,46 17,32 16,08

5) Miska Anttonen ImU 14,78
14,20 12,72 12,54 14,78

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 19,54
18,06 19,54 19,42 16,28

2) Elizaveta Burchina LappUM 12,55
11,31 12,55 8,40 8,34

3) Aino Koho ImU 12,21
12,21 11,39 9,96 8,97

4) Teresa Toivanen LappUM 11,54
10,00 9,98 11,50 11,54

5) Linnea Ruti LappUM 11,18
x 11,18 10,89 11,15

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 8,08
6,67 6,07 8,08 7,72

P13 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,2
1) Juho Venäläinen ImU 27,00
2) Aleksi Hilska LappUM 27,57
3) Joonatan Venäläinen ImU 28,33
4) Erik Lipsanen ImU 28,34
5) Aatu Pohjonen LappUM 31,27
6) Danila Fedotov Sveto 32,24
7) Nikita Aleksandrov Sveto 32,35

T13 200m
1) Katja Honkanen LappUM 29,47
2) Sara Kyllönen LappUM 29,86
3) Aino Hannikainen LappUM 30,69
4) Emma Moilanen ImU 31,68
5) Anna Kullberg ImU 32,94
6) Isabella Laverty ImU 33,27
Ksenia Danilenko RUS 31,91

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +1,2
1) Aino Hannikainen LappUM 30,69
2) Anna Kullberg ImU 32,94
3) Isabella Laverty ImU 33,27
Ksenia Danilenko RUS 31,91

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,8
1) Katja Honkanen LappUM 29,47
2) Sara Kyllönen LappUM 29,86
3) Emma Moilanen ImU 31,68

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Joonatan Venäläinen ImU 2.58,69
2) Akseli Kinnunen YlämPy 3.28,90
3) Vsevolod Lukianenkov Sveto 3.29,48
4) Danila Fedotov Sveto 3.47,81
5) Tiitus Qvintus LappUM 3.56,69
Valtteri Mäkelä JoensKa 3.04,82

T13 1000m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,6
1) Isabella Laverty ImU 3.54,51
2) Eevi Laatikainen ImU 4.02,93
Aada Rautiainen KiihtU 3.30,57

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Aleksi Hilska LappUM 9,61
2) Erik Lipsanen ImU 9,80
3) Aatu Pohjonen LappUM 11,64

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,2
1) Sara Kyllönen LappUM 10,37
2) Katja Honkanen LappUM 10,77
3) Siiri Väyrynen ImU 11,17
4) Aino Hannikainen LappUM 11,86
5) Peppi Pyyhtiä LappUM 14,72

T13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Emma Moilanen ImU 175
135 145 155 165 175 185
o o o o o xxx

2) Siiri Väyrynen ImU 165
135 145 155 165 175
o o o o xxx

3) Isabella Laverty ImU 135
135 145
o xxx

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Veikka Neuvonen ParikkU 10,40 +0,5
10,10 9,76 10,40 x
+0,1 +1,3 +0,5

2) Erik Lipsanen ImU 10,19 +0,8
9,55 – 10,10 10,19
+1,2 +1,1 +0,8

3) Vini Aarnikko ImU 8,40 +1,1
x 7,78 8,05 8,40
+1,3 +0,5 +1,1

4) Vilho Ojalainen ImU 7,92 +0,4
7,92 7,59 7,11 7,80
+0,4 +1,3 +1,0 -0,1

5) Vsevolod Lukianenkov Sveto 7,84 +0,9
7,21 7,66 7,74 7,84
+0,0 +2,1 +0,2 +0,9

6) Tiitus Qvintus LappUM 7,56 +0,8
7,56 7,54 7,34 7,46
+0,8 +1,3 -0,1 +0,4

7) Nikita Aleksandrov Sveto 7,09 -0,3
6,82 – 7,09 x
+0,4 -0,3

T13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Hanna Sedig LappUM 9,82 +0,7
9,82 9,51 9,46 9,51
+0,7 -0,4 +0,9 +1,2

2) Emma Moilanen ImU 8,37 -0,1
8,22 8,10 8,37 8,37
+0,6 -0,5 +0,1 -0,1

3) Veera Vallin ImU 8,01 +0,8
7,86 x 8,01 7,73
+0,5 +0,8 +0,6

4) Ella Repo ParikkU 7,49 +0,4
7,49 7,27 – –
+0,4 +0,3

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Teemu Sinkkonen ImU 11,07
9,61 10,07 10,29 11,07

2) Akseli Kinnunen YlämPy 9,84
9,84 x x 9,49

3) Vini Aarnikko ImU 6,63
6,63 6,56 x 6,32

4) Vilho Ojalainen ImU 6,44
5,98 6,01 6,12 6,44

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Vallin ImU 7,81
7,44 7,20 7,81 x

2) Ella Repo ParikkU 6,63
6,13 6,41 6,63 6,31

Janette Kaplas LappUM 7,43
6,85 7,43 6,89 7,31

P13 Moukari
Loppukilpailu
1) Akseli Kinnunen YlämPy 33,49
27,76 x 32,94 33,49

P15 300m
1) Konsta Rutonen LappUM 37,12
2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77
3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14
4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82
5) Saku Koukku LappUM 41,06
6) Joonatan Vallin ImU 41,74
7) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93
8) Ville Häkämies YlämPy 46,82
9) Roope Kuparinen LappUM 46,93
10) Yrii Omutov Sveto 58,24

Loppukilpailu erä 1
1) Saku Koukku LappUM 41,06
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 45,93
3) Roope Kuparinen LappUM 46,93

Loppukilpailu erä 2
1) Konsta Rutonen LappUM 37,12
2) Kasperi Vehmaa LappUM 37,77
3) Eetu Pohjonen LappUM 40,14
4) Martti Hyvärinen LappUM 40,82
5) Joonatan Vallin ImU 41,74
6) Ville Häkämies YlämPy 46,82
7) Yrii Omutov Sveto 58,24

T15 300m
1) Aino Venäläinen ImU 42,39
2) Nelli Anttonen ImU 43,61
3) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28
4) Elisa Hilska LappUM 45,73
5) Rosa Valkendorff LappUM 46,69
6) Sara Vainikka LappUM 46,96
7) Victoriia Kalaida Sveto 47,18
8) Salla Ahonen ImU 47,78
9) Essi Niinimäki LappUM 48,24
10) Venla Savolainen ImU 48,39

Loppukilpailu erä 1
1) Anne-Karin Kilkki LappUM 44,28
2) Rosa Valkendorff LappUM 46,69
3) Victoriia Kalaida Sveto 47,18
4) Salla Ahonen ImU 47,78
5) Venla Savolainen ImU 48,39

Loppukilpailu erä 2
1) Aino Venäläinen ImU 42,39
2) Nelli Anttonen ImU 43,61
3) Elisa Hilska LappUM 45,73
4) Sara Vainikka LappUM 46,96
5) Essi Niinimäki LappUM 48,24

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Milja Mahlavuori LappUM 12,40
2) Elisa Hilska LappUM 12,75
3) Anne-Karin Kilkki LappUM 12,94
4) Pinja Tahvanainen LappUM 12,96
5) Anni Konnu ImU 13,37
6) Rosa Valkendorff LappUM 13,40
7) Silja Häkämies YlämPy 14,83

P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,5
1) Konsta Rutonen LappUM 13,27
2) Kasperi Vehmaa LappUM 13,97
3) Martti Hyvärinen LappUM 14,58
Rasmus Vehmaa LappUM DNF

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Anni Konnu ImU 156
139 144 148 152 156 160
– o o xxo xo xxx

2) Tytti Repo LappUM 152
139 144 148 152 156
– o xxo xxo xxx

3) Essi Niinimäki LappUM 139
139 144
o xxx

P15 Seiväs
Loppukilpailu
1) Martti Hyvärinen LappUM 401
360 370 385 401
o o o xo

P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Ville Häkämies YlämPy 9,69 -0,1
9,69 8,99 8,96 8,37 – –
-0,1 +0,5 +0,3 +0,7

2) Yrii Omutov Sveto 6,65 +0,2
x 6,58 x 6,51 x 6,65
+0,1 -0,1 +0,2

T15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Milja Mahlavuori LappUM 10,11 +0,7
9,94 10,11 10,06 9,96 10,06 10,11
-0,1 +0,8 +1,0 -0,1 +1,1 +0,7

2) Pinja Tahvanainen LappUM 9,96 +0,3
9,96 9,94 9,46 9,78 9,55 9,47
+0,3 +0,4 +0,5 +0,6 +1,1 +0,5

3) Rosa Valkendorff LappUM 9,68 +0,8
9,68 x 9,54 9,64 9,54 9,54
+0,8 +0,3 +0,4 +1,1 +0,1

4) Sara Vainikka LappUM 9,34 +0,4
8,91 9,34 9,17 9,20 9,19 8,99
+0,5 +0,4 +0,4 +0,3 +1,3 +0,4

5) Silja Häkämies YlämPy 8,69 +1,0
8,68 8,68 x 8,41 8,69 x
+1,1 +0,9 +0,3 +1,0

6) Emmi Karttunen ImU 8,69 -0,1
8,69 8,49 8,53 8,32 8,61 8,61
-0,1 +1,0 +0,3 +0,2 +0,9 +0,4

7) Victoriia Kalaida Sveto 8,68 +0,6
8,09 x x 8,55 8,68 8,53
+0,2 +0,5 +0,6 +0,5

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Oliver Jaatinen ParikkU 11,55
x 10,56 x x 11,55 x

2) Aaro Turkia YlämPy 7,81
x x 7,52 7,81 7,25 7,40

3) Ville Häkämies YlämPy 6,65
6,65 6,55 – – – –

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Miia Hottinen ImU 8,63
7,94 x 8,63 x x x

2) Erika Lankinen ImU 8,53
8,53 7,93 x x x x

3) Miisa Huuhtanen ImU 8,02
7,80 x x 8,02 7,63 x

4) Anna Hietaranta LappUM 7,84
7,84 7,41 7,22 7,18 x 7,26

5) Essi Niinimäki LappUM 7,70
7,41 7,52 7,70 7,05 7,36 x

6) Senja Ojalainen ImU 6,89
x 6,43 6,88 6,30 6,37 6,89

7) Emmi Karttunen ImU 6,80
6,68 6,43 6,80 6,21 6,21 –

P15 Moukari
Loppukilpailu
1) Aaro Turkia YlämPy 34,67
33,82 x x x 31,09 34,67

2) Valtteri Kinnunen YlämPy 27,66
21,37 x 23,88 25,39 26,97 27,66

3) Jere Ronkanen YlämPy 21,82
x 20,17 20,44 21,82 20,34 20,29

T15 Moukari
Loppukilpailu
1) Miia Hottinen ImU 21,08
x x 18,31 20,65 20,20 21,08

Sini Tiussa ImU 44,11
38,72 44,11 38,77 40,15 40,17 x

M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1) Akseli Eskelinen LappUM 24,77
2) Lauri Honkanen ImU 24,93
3) Mika Karkkonen ImU 25,66
4) Dmitrii Golubev Sveto 26,97
Jonathan Lindroos EspTa 24,98

N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Iines Peltonen LappUM 29,25
2) Maiju Nousiainen LappUM 30,10
Tytti Repo LappUM 28,50

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 193
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184 187 190 193 196
– – – – – – – – o – o xxo o o o xxx

2) Mika Karkkonen ImU 148
144 148 152
o o xxx

Jesse Huttunen SavitU 203
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184 187 190 193 196 200 203 206
– – – – – – – – – – – – – xo o o o o xxx

Jonathan Lindroos EspTa 172
144 148 152 160 163 166 169 172 175
– – – o o o xo xo xxx

Miguel Hulsman ESP 181
144 148 152 160 163 166 169 172 175 178 181 184
– – – – – – o o o o xo xxx

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Milka Riiali ImU 160
139 144 148 152 156 160 163
– – – o o o xxx

2) Hilla Mikkilä ImU 139
139 144
o xxx

M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 11,86 +0,3
11,86 11,65 – – – –
+0,3 +0,4

2) Dmitrii Golubev Sveto 9,75 +0,8
x 8,69 9,24 9,75 – –
+0,7 +0,7 +0,8

N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Noora Tiainen LappUM 11,05 +0,8
10,37 10,67 11,05 10,93 10,92 –
+1,4 +1,4 +0,8 +0,3 +0,8

2) Milla Uitti ImU 10,15 +0,9
x 9,59 10,15 9,96 – –
+1,1 +0,9 +1,1

3) Hilla Mikkilä ImU 9,24 +0,1
x 9,24 – – – –
+0,1

4) Daria Fedotova Sveto 6,84 +0,2
6,84 6,36 x 6,45 – –
+0,2 +0,7 +0,8

Emmi Neuvonen ParikkU NM
x x x – – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Eero Virtanen ImU 14,71
x x 14,71 x x x