Lajipäiväkisat 30.5 Karhumäellä, tulokset

Helatorstaina Karhumäellä kisattiin aurinkoisessa ja lupaavan myötätuulisessa säässä Lajipäiväkilpailu. Tulokset alla!

 

M 200m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,1
1) Mikko Ryhänen LappUM 23,31
2) Teemu Taipale LappUM 24,05
3) Kristian Backman ImU 24,09
4) Samu Summanen ImU 24,25
5) Eetu Pohjonen LappUM 24,74

N 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,6
1) Aino Venäläinen ImU 26,43
2) Nelli Anttonen ImU 27,08
3) Hanna Siiskonen JoensKa 27,39
4) Minttu Mattinen LappUM 27,59
5) Venla Savolainen ImU 28,99

M 10000m
Loppukilpailu
1) Samu Heikkonen LappUM 32.27,82
2) Arttu Soininen EspTa 36.26,49
3) Tomi Immonen RunClub 37.20,42
4) Atte Nokka OripVe 37.59,32

N 10000m
Loppukilpailu
1) Emma Jyrkinen LappUM 41.06,41
2) Heidi Horttanainen ImU 41.10,42
3) Elena Jyrkinen LappUM 41.42,17
Satu Kähkönen SiilPo DNF

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Jesse Huttunen SavitU 200
188 191 196 200 203
o o xxo o xxx

2) Miguel Hulsman ESP 184
168 172 176 180 184 188
o o o o o xxx

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Minttu Mattinen LappUM 152
142 147 152 156
o xo xxo xxx

M Pituus
Loppukilpailu
1) Otto Pulkkinen ImU 6,47 +0,0
6,02 5,96 x 6,34 x 6,47
+0,5 -0,8 +1,4 +0,0

2) Miguel Hulsman ESP 6,46 +1,4
6,25 6,46 6,01 6,25 6,38 x
+2,6 +1,4 +1,5 +2,2 +1,9

N Kuula
Loppukilpailu
1) Henna Sallinen SavonlRie 13,84
x x x 13,30 13,84 13,54

2) Minttu Mattinen LappUM 10,36
– – x x 9,83 10,36

M Kuula
Loppukilpailu
1) Miguel Hulsman ESP 11,38
9,94 11,38 x 11,22 – –

2) Lenni Kääriä YlämPy 11,13
x x 10,88 x 11,13 11,07

P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Valtteri Hartikainen ImU 7,68

T9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Helmi Siitonen RistU 6,89
2) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 7,13
2) Martta Saarnio JoutsKu 7,13
4) Oona Eskelinen JoutsKu 7,43
5) Ronja Seppälä JoutsKu 7,65
6) Eevi Aarnikko ImU 7,74
7) Minja Honkaniemi ImU 7,83

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Semien Makaseev RUS 4.13,75
2) Valtteri Hartikainen ImU 4.37,48

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Kristiina Rinta-Jaskari JoutsKu 4.14,11

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Valtteri Hartikainen ImU 2,44
1,52 2,44 2,42 2,38

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Helmi Siitonen RistU 3,69
3,29 3,69 3,46 3,31

2) Martta Saarnio JoutsKu 3,16
3,16 2,95 2,88 3,00

3) Oona Eskelinen JoutsKu 3,06
2,94 3,06 2,94 3,06

4) Minja Honkaniemi ImU 2,23
1,89 2,09 2,23 2,07

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Elmeri Kinnunen YlämPy 3.38,77
2) Oskari Kuusisto ImU 3.48,86
3) Artiem Kovin RUS 3.56,78
4) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 4.00,89

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 3.55,17
2) Olga Salinikova RUS 4.10,77
3) Valentina Tropina RUS 4.20,05
4) Helmi Koivisto ImU 4.21,27
5) Diana Ivanova RUS 4.32,18
6) Emma Könönen ImU 4.36,14

P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Oskari Kuusisto ImU 12,62
2) Santeri Hartikainen ImU 16,06

T11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Ksenia Danilenko RUS 11,25
2) Emma Könönen ImU 13,27
3) Julia Montonen ImU 13,81
4) Linnea Ruti LappUM 15,72
5) Lumikki Ahvo ImU 18,76

P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Miska Anttonen ImU 112
95 100 104 108 112 116
o o o o xo xxx

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Iida Karhunen LappUM 112
95 100 104 108 112 116
o o o o o xxx

Linnea Ruti LappUM NH
85
xxx

P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Oskari Kuusisto ImU 3,99
3,80 3,89 3,78 3,99

2) Elmeri Kinnunen YlämPy 3,45
3,44 3,43 3,37 3,45

3) Miska Anttonen ImU 3,35
3,31 – 3,27 3,35

4) Santeri Hartikainen ImU 2,54
2,54 2,26 2,13 1,98

5) Janne Lukkarinen ImU 2,26
2,26 2,05 0,00 2,24

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Helmi Koivisto ImU 3,39
2,91 3,08 3,25 3,39

2) Emma Könönen ImU 3,32
3,32 3,17 3,18 3,19

3) Julia Montonen ImU 3,32
– – 3,32 3,19

4) Aino Koho ImU 3,18
3,18 3,09 3,11 3,08

5) Linnea Ruti LappUM 2,80
2,77 2,41 2,60 2,80

6) Mette-Maria Kotilainen LappUM 2,79
2,74 2,79 2,60 2,44

7) Lumikki Ahvo ImU 2,69
2,47 2,69 2,43 2,27

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Kasperi Rinta-Jaskari JoutsKu 7,98
7,98 7,65 7,72 7,60

2) Santeri Hartikainen ImU 5,01
x 5,01 x 4,79

3) Janne Lukkarinen ImU 4,87
4,78 4,17 4,75 4,87

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Janette Kaplas LappUM 8,15
7,70 7,62 7,81 8,15

2) Linnea Ruti LappUM 4,98
4,38 4,31 4,84 4,98

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Vsevolod Lukianenkov RUS 3.30,77
2) Akseli Kinnunen YlämPy 3.33,10
3) Danila Fedotov RUS 3.36,72

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Tiitu Hjerppe LappUM 3.28,05
2) Saimi Kivelä LappUM 3.38,63
3) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3.43,41
4) Isabella Laverty ImU 3.54,54
5) Minttu Redsven JoutsKu 4.02,62
6) Eevi Laatikainen ImU 4.07,50

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Aleksi Hilska LappUM 9,55
2) Erik Lipsanen ImU 9,89
3) Eeli Valtonen ImU 11,72

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,5
1) Sara Kyllönen LappUM 10,77

P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erik Lipsanen ImU 147
124 128 132 136 140 145 147
o o o xxo o xxo xxo

T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Erika Pellinen ImU 132
116 120 124 128 132 136
o o o o o xxx

2) Alisa Nerman ImU 128
116 120 124 128 132
o o xo o xxx

3) Emilia Huittinen ImU 124
124 128 132 136 140
o – xx- – x

4) Minttu Redsven JoutsKu 116
108 112 116 120
o o o x-

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Aleksi Hilska LappUM 4,90 +1,2
– 4,90 4,62 4,79
+1,3 +1,2 +1,5 +1,6

2) Eeli Valtonen ImU 3,96 +1,9
– 3,80 3,96 –
+0,8 +1,9

3) Vini Aarnikko ImU 3,94 +0,6
3,94 1,92 – 3,91
+0,6 +1,1 +2,2

4) Vilho Ojalainen ImU 3,65 -0,7
0,00 3,65 3,53 3,28
-0,7 +1,8 +1,1

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Hanna Sedig LappUM 4,54 +1,3
4,54 4,51 4,24 4,39
+1,3 +1,1 +1,0 +1,7

2) Saimi Kivelä LappUM 4,00 +1,4
4,00 3,87 3,92 x
+1,4 +1,1 +1,4

3) Veera Vallin ImU 3,81 +1,8
3,46 3,32 3,81 3,63
+1,7 +1,7 +1,8 +0,8

4) Lotta Mutikainen ImU 3,42 +0,1
3,25 3,12 3,12 3,42
+2,0 +0,4 +1,6 +0,1

5) Peppi-Lotta Kotilainen LappUM 3,37 +0,0
3,37 3,27 x 3,36
+0,0 +0,5 +1,3

6) Ada Honkaniemi ImU 2,67 +0,0
2,67 2,67 2,26 2,66
+1,3 +0,0 +2,7 +1,6

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Akseli Kinnunen YlämPy 9,12
8,64 8,41 9,12 x

T13 Kuula
Loppukilpailu
1) Veera Vallin ImU 7,75
7,56 x 7,75 7,71

P15 800m
Loppukilpailu
1) Joonatan Vallin ImU 2.26,18
2) Valtteri Kinnunen YlämPy 2.41,51
3) Jami Rinta-Jaskari JoutsKu 3.01,50

T15 800m
Loppukilpailu
1) Pinja Yläharju PuumVi 2.31,43
2) Salla Ahonen ImU 2.33,99
3) Anni Berg LappUM 2.35,51
4) Sara Vainikka LappUM 2.38,88
5) Minttu Ahvo ImU 2.44,54
6) Sofia Sund ImU 3.20,33

T15 80m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Milja Mahlavuori LappUM 12,57
2) Anne-Karin Kilkki LappUM 13,00
3) Elisa Hilska LappUM 13,40
4) Anniina Piitulainen LappUM 13,93
5) Rosa Valkendorff LappUM 14,39
6) Silja Häkämies YlämPy 14,98

P15 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,3
1) Konsta Rutonen LappUM 13,88
2) Kasperi Vehmaa LappUM 14,18
3) Rasmus Vehmaa LappUM 15,01

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Anni Konnu ImU 160
142 147 152 156 160 164
o – o xxo xo xxx

2) Tytti Repo LappUM 147
137 142 147 152
o o xo xxx

3) Senja Ojalainen ImU 137
126 132 137 142
xo o xo xxx

P15 Pituus
Loppukilpailu
1) Kasperi Vehmaa LappUM 5,58 +1,8
5,58 x 5,35 x 5,50 5,44
+1,8 -0,8 +3,0 +1,7

2) Rasmus Vehmaa LappUM 4,89 +3,3 4,81 -0,4
x 4,27 4,81 x 4,89 4,75
+0,2 -0,4 +3,3 +0,6

T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Tytti Repo LappUM 4,82 +1,1
4,69 4,63 4,82 4,50 4,77 4,76
+2,0 +2,1 +1,1 +1,8 +2,7 +2,1

2) Iines Peltonen LappUM 4,58 +0,5
4,44 4,58 4,36 x x 4,29
+0,1 +0,5 +1,0 +2,8

3) Anni Konnu ImU 4,57 +1,7
4,17 4,38 4,57 4,49 4,31 4,27
+1,3 -0,1 +1,7 +2,6 +1,9 +1,7

4) Anne-Karin Kilkki LappUM 4,52 +3,6 4,52 +0,6
4,43 4,35 4,52 4,52 4,51 x
+2,5 +0,8 +0,6 +3,6 +0,8

5) Milja Mahlavuori LappUM 4,45 +1,3
4,18 4,25 4,23 x 4,39 4,45
+1,3 +1,4 +1,0 +0,6 +1,3

6) Elisa Hilska LappUM 4,42 -0,1
4,27 4,26 4,42 4,02 x 4,24
+0,5 +2,4 -0,1 +2,5 +3,1

7) Rosa Valkendorff LappUM 4,11 +1,3
x x 4,11 x x x
+1,3

8) Tuuli Summanen LappUM 4,08 +2,0
x 3,50 3,83 x 3,98 4,08
-0,5 +1,5 +2,6 +2,0

9) Silja Häkämies YlämPy 4,00 +2,2 3,90 +1,5
3,90 3,95 3,87 4,00 x 3,84
+1,5 +2,2 +1,1 +2,2 +1,1

10) Emmi Karttunen ImU 3,91 +0,8
3,86 x 3,91 x x x
+0,2 +0,8

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Aaro Turkia YlämPy 8,07
7,58 8,07 7,99 7,59 7,69 7,79

2) Valtteri Kinnunen YlämPy 7,72
7,28 7,39 x x 7,72 7,40

3) Ville Häkämies YlämPy 6,18
6,18 5,99 x 6,15 6,16 6,14

T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Erika Lankinen ImU 8,43
8,43 8,06 8,21 8,04 7,62 7,50

2) Miia Hottinen ImU 8,26
6,97 7,35 7,96 8,26 x 7,59

3) Miisa Huuhtanen ImU 7,53
7,39 x 7,37 7,53 7,14 6,95

4) Siiri Martikainen PuumVi 7,50
7,30 x x x x 7,50

5) Emmi Karttunen ImU 7,45
7,45 7,17 6,57 6,62 7,20 7,05

6) Senja Ojalainen ImU 6,77
6,73 6,77 6,56 6,41 6,23 x

M17 800m
Loppukilpailu
1) Saku Miettinen JoutsKu 2.13,00
2) Mika Karkkonen ImU 2.29,30

N17 800m
Loppukilpailu
1) Essi Urpalainen ImU 2.57,83

N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1) Sofia Lindholm LappUM 13,91
2) Essi Vehmaa LappUM 14,58
3) Sani Rantalainen LappUM 14,77

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 184
168 172 176 180 184 188
o o o o xo xxx

2) Vladislav Volkov RUS 160
152 156 160 164
o xo xo xxx

N17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Hilla Mikkilä ImU 147
137 142 147 152
o o o xxx

M17 Pituus
Loppukilpailu
1) Otso Mikkilä ImU 6,33 +3,3 6,20 +1,1

5,83 5,86 5,93 6,20 6,33 x
+3,0 -1,0 +1,3 +1,1 +3,3

2) Lauri Honkanen ImU 5,64 +1,3
5,55 5,32 5,64 5,57 5,50 5,59
+2,1 -1,4 +1,3 +2,6 +2,3 -0,1

N17 Pituus
Loppukilpailu
1) Sani Rantalainen LappUM 5,14 +2,3 5,11 +1,8
5,14 5,12 x 4,96 5,11 5,07
+2,3 +2,1 +1,7 +1,8 +2,0

2) Noora Tiainen LappUM 5,10 +1,9
x x 5,10 4,94 x x
+1,9 -2,3

3) Essi Vehmaa LappUM 5,05 +3,5 5,04 +0,0
4,94 5,03 4,79 5,05 4,87 5,04
+2,3 +0,7 +2,3 +3,5 +1,7 +0,0

4) Milka Riiali ImU 4,93 +2,8 4,87 +0,6
4,93 4,87 4,80 4,74 4,74 4,87
+2,8 +0,6 +2,1 +1,2 +0,0 -1,0

5) Milla Uitti ImU 4,90 +0,9
x 4,85 4,49 4,36 4,84 4,90
+1,4 +0,8 -0,4 +3,7 +0,9

6) Hilla Mikkilä ImU 4,59 -0,9
4,44 4,16 x 4,59 4,40 x
+1,6 +0,8 -0,9 -0,4

7) Anniina Kuukka ImU 4,51 +0,4
x 4,49 4,51 4,33 x x
+2,0 +0,4 +0,7

M17 Kuula
Loppukilpailu
1) Lauri Honkanen ImU 10,08
9,09 10,08 – – – –

N17 Kuula
Loppukilpailu
1) Sini Tiussa ImU 9,25
9,25 x x 9,03 8,55 9,21

2) Hilla Mikkilä ImU 8,48
8,32 8,31 8,48 – – –

M19 Kuula
Loppukilpailu
1) Ville Halonen PyhäsU 16,35
15,99 x 16,14 16,35 x x

2) Eero Virtanen ImU 15,35
14,20 14,32 14,60 x 15,35 x