IU seuracupin finaalissa tera-sarjan 9.

Onnittelut joukkueelle hienosta taistelusta kovassa seurassa! 
Hyvän menestyksen takana mm. kolme lajivoittoa Juho Venäläinen P11 150m (21,03), Joonatan Venäläinen P11 1000m (3.14,94) ja Anni Konnu T13 korkeus (153). Kisoissa seuran nuoret tekivät 16 ennätystään. Myös se, että meillä oli joka lajissa osallistuja toi seuralle paljon pisteitä.  Suur kiitos myös mukana olleille huoltajille ja erityis kiitos taas Mirjalle seipäiden kuljetuksesta!
ps. hyvin juostun viestin (aika oli 2.22.2) hyväksyminen ei olisi nostanut meidän sijoitusta.

Satun ottamat kuvat ja järjestäjän lähettämät lopputulokset jatkosivulla

Imatran Urheilijoiden joukkuetta la 2.9. 2017 Leppävaaran stadionin katsomossa.

IMG-20170908-WA0000IMG-20170908-WA0001IMG-20170908-WA0002

 

Seuracup Tera-sarjan Finaali
Leppävaaran Stadion, Espoo
2.9.2017

 

LOPPUPISTEET

1. Tampereen Pyrintö 389
2. Jyväskylän Kenttäurheilijat 367
3. Helsingin Kisa-Veikot 338
4. Espoon Tapiot 313
5. Turun Urheiluliitto 307,5
6. Lahden Ahkera 289
7. Borgå Akilles 276
8. Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 262,5
9. Porin Yleisurheilu 251
9. Imatran Urheilijat 251
11. Savonlinnan Riento 241
12. Lappeenrannan Urheilu-Miehet 233
13. Joensuun Kataja 212
14. Nurmijärven Yleisurheilu 211
15. Seinäjoen Seudun Urheilijat 204
16. Hämeenlinnan Tarmo 203

 

TULOKSET

Sukkulaviesti 16 x 60 m

1. Espoon Tapiot 2.13,1
2. Tampereen Pyrintö 2.13,2
3. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.13,3
4. Helsingin Kisa-Veikot 2.13,6
5. Lahden Ahkera 2.15,8
6. Turun Urheiluliitto 2.15,8
7. Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.16,8
8. Porin Yleisurheilu 2.18,5
9. Borgå Akilles 2.18,7
10. Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.19,2
11. Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 2.20,4
12. Nurmijärven Yleisurheilu 2.22,3
13. Savonlinnan Riento 2.22,7
14. Hämeenlinnan Tarmo 2.22,9
15. Joensuun Kataja 2.23,8
Imatran Urheilijat DQ

Erä 1

1. Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.16,8
Aleksi Hilska
Maisa Luostarinen
Erik Lipsanen
Peppi Pyyhtiä
Rasmus Vehmaa
Elisa Hilska
Kasperi Vehmaa
Rosa Vakendorff
Konsta Rutonen
Tanja Kokkonen
Aapo Vainikka
Sani Rantalainen
Jori Turtiainen
Riina Heikkonen
Antti Parkkonen
Minttu Mattinen

2. Porin Yleisurheilu 2.18,5
Niklas Ranne
Sofia Sivunen
Onni Ruusunen
Maisa Aarikka
Niklas Viikisalo
Jenny Karttunen
Aleksi Miikkulainen
Inkeri Ahokas
Juho Kivistö
Vera Karttunen
Joonas Lakkamäki
Liinu Karjala
Jeremy Rouvali
Eleonora Korpua
Patrik Jakonen
Laura Lepistö

3. Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.19,2
Oliver Metsälä
Aliina Ojaniemi
Tuomas Lähdemäki
Kaisa Lähdemäki
Teemu Rantanen
Sara Takala
Lauri Takala
Julia Ojala
Niilo Mustalahti
Aada Mikkilä
Aukusti Jaskari
Saana Takala
Veeti Lehtiniemi
Meeri Elomaa
Daniel Tavisalo
Elise Lähdemäki

4. Nurmijärven Yleisurheilu 2.22,3
Luukas Lahti
Charlotte Kajander
Tuomas Teimonen
Sara Ahlfors
Roni Heikkonen
Thea Kolu
Eelis Lähdemäki
Selma Mäenpää
Matias Ketomäki
Essi Kärhä
Samu Käyhkö
Janette Lohilahti
Sauli Mokkila
Jemina Saari
Simo Kauppila
Erin Karjalahti

5. Savonlinnan Riento 2.22,7
Otso Nyyssönen
Ella-Sofia Kaiponen
Onni Nyyssönen
Helmi Karjalainen
Aatu Hartikainen
Aada Heiskanen
Juho Rissanen
Erin Kainulainen
Väinö Ripatti
Milla Pirkkalainen
Arttu Härkönen
Niina Karttunen
Niko Mutikainen
Sandra-Sofia Kosonen
Rasmus Hiltunen
Riikka Pitkänen

6. Hämeenlinnan Tarmo 2.22,9
Tuomas Rättö
Jenni Väänänen
Eeti Hänninen
Erika Juselius
Mikko Sumanen
Aino Ojaniemi
Eetu Nurmi
Moona Mäkelä
Arvi Väre
Emma Remes
Ukko Korhonen
Julia Tienhaara
Eino Vuori
Iida Lehtonen
Joonas Koponen
Erika Ahvenharju

7. Joensuun Kataja 2.23,8
Santeri Kekarainen
Olivia Panhelainen
Niklas Nykyri
Nella Voutilainen
Aatu Holopainen
Siiri Luostarinen
Ilmari Lehmus
Tiia Säde
Matias Ahtinen
Peppi Penttinen
Sakari Vallius
Aada Kokko
Arttu Simanainen
Lumi Kärkkäinen
Rasmus Lehikoinen
Jenna Riikonen

Imatran Urheilijat DQ
Eeli Valtonen
Emilia Huittinen
Juho Venäläinen
Eevi Laatikainen
Niklas Laverty
Erika Lankinen
Sisu Mikkilä
Nelli Anttonen
Lauri Kykkänen
Anniina Kuukka
Mika Karkkonen
Ilona Repo
Vili Valtonen
Vilma Moilanen
Otto Pulkkinen
Aino Venäläinen

 

Erä 2

1. Espoon Tapiot 2.13,1
Jonne Isoherranen
Elmiina Siikala
Markus Hakala
Emma Koskinen
Johannes Hakala
Laura Einamo
Henri Matikainen
Hilla Saarinen
Jonatan Sperryn
Ellinoora Riikinsaari
Ibrahim El Mrabt
Vilma Hakala
Max Koskinen
Merituuli Saarela
Evangelos Spartiotis
Reetta Kämäräinen

2. Tampereen Pyrintö 2.13,2
Jesse Riissanen
Krista Lehti
Vili Lahtinen
Monamaria Pyhältö
Vikke Savola
Tuuli Ingman
Antti Sainio
Eerika Heiskala
Ari Mahmoudian
Vilma Itälinna
Aleksi Savolainen
Venla Väliharju
Joel Turkka
Nea Lento
Riku Ahvenniemi
Pinja Heinonen

3. Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.13,3
Oliver Koskinen
Eevi Ylitalo
Antto-Ville Heinonen
Aljona Karamzina
Atte Leppänen
Alisa Seilonen
Pyry Lahtinen
Minea Vertala
Elmeri Valkonen
Netta Leppänen
Arttu Peltola
Ada Zitting
Eero Viljanmaa
Oona Nieminen
Pietari Valoranta
Pinja Hirvilahti

4. Helsingin Kisa-Veikot 2.13,6
Eino Sormunen
Elinda Koivula
Eero Sormunen
Chantelle Peter
Ville Kylmäpuro
Siiri Siirtola
Lassi Pihlavisto
Edesa Gashi
Miki Laakso
Mimi Kontala
Atte Timgren
Peppi Siirtola
Daniel Aaltonen
Edith Berden
Pyry Anttila
Petra Häggqvist

5. Lahden Ahkera 2.15,8
Otso Meronen
Helmiina Saarikunnas
Matias Salminen
Vilja Hautaniemi
Roni Rämä
Milka Ukkonen
Matias Somppi
Sini Rajaniemi
Eelis Snåre
Veera Lehtinen
Roope Rämä
Venla Pulkkanen
Joni Takala
Anni Sinelampi
Joni Järvinen
Aino Tuomi

6. Turun Urheiluliitto 2.15,8
Eero Honkanen
Carmen Welling
Matias Auremaa
Mimosa Heikura
Atte Öhman
Tinja Pirttikoski
Riku Uusitalo
Lotta Nurminen
Roope Kivelä
Emmi Valtonen
Eeli Heikkilä
Aino Honkanen
Eetu Kuusela
Enni Harittu
Jaakko Juvonen
Kaisla Koskela

7. Borgå Akilles 2.18,7
Alexander Heikkinen
Jessica Björksten
Henri Aspelin
Erin Johansson
Jami Leppäkoski
Ida Suuronen
Elliot Schmidt
Gisela Bergström
Linus Schmidt
Ida Henricson
Niklas Tallqvist
Jannika Viljakainen
Daniel Niva
Isabel Nieminen
Severi Mäntylä
Sandra Liljendal

8. Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 2.20,4
Alex Brofeldt
Mila Heikkonen
Olaoluwa Oluseyi
Siru Huuskola
Sampo Väyrynen
Liina Tervo
Konsta Keijonen
Nora Koskela-Koivisto
Henrik Tapio
Ella-Maria Multala
Daniel Keane
Karoliina Isomäki
Teemu Nikula
Nea-Nora Heiskanen
Jaakko Poutanen
Hertta Hankimaa

 

P11 150 m

1. Juho Venäläinen ImU 21,03
2. Santeri Kekarainen JoensKa 21,67
3. Matias Auremaa TuUL 21,80
4. Jesse Riissanen TampPy 22,12
5. Alexander Heikkinen BorgåAk 22,21
6. Eemil Eskola LahdA 22,23
7. Oliver Koskinen JyväskKU 22,24
8. Alex Brofeldt KeskiUYU 22,44
9. Lauri Kylmäpuro HKV 22,48
10. Santeri Purokoski EspTa 22,56
11. Onni Ruusunen PorinYU 22,63
12. Onni Nyyssönen SavonlRie 22,68
13. Eeti Hänninen HämeenlTa 22,89
14. Tuomas Teimonen NurmijYU 23,79
15. Veeti Myllyperkiö SeinäjSU 25,20

Erä 1 Tuuli: -0,2

1. Oliver Koskinen JyväskKU 22,24 PB
2. Alex Brofeldt KeskiUYU 22,44 PB
3. Santeri Purokoski EspTa 22,56
4. Onni Ruusunen PorinYU 22,63
5. Onni Nyyssönen SavonlRie 22,68 PB
6. Tuomas Teimonen NurmijYU 23,79 PB
7. Veeti Myllyperkiö SeinäjSU 25,20

Erä 2 Tuuli: -1,2

1. Juho Venäläinen ImU 21,03 PB
2. Santeri Kekarainen JoensKa 21,67 PB
3. Matias Auremaa TuUL 21,80
4. Jesse Riissanen TampPy 22,12
5. Alexander Heikkinen BorgåAk 22,21 PB
6. Eemil Eskola LahdA 22,23
7. Lauri Kylmäpuro HKV 22,48 PB
8. Eeti Hänninen HämeenlTa 22,89

P11 1000 m

 

1. Joonatan Venäläinen ImU 3.14,94
2. Samuel Pasanen LahdA 3.18,10 PB
3. Anton Kettunen JoensKa 3.23,28
4. Tobias Syrjä TampPy 3.24,03 PB
5. Kalle Tossavainen JyväskKU 3.24,09
6. Joni Haapamäki SeinäjSU 3.25,49
7. Maxim Både HKV 3.26,14
8. Jonne Isoherranen EspTa 3.28,25
9. Joel Seppälä HämeenlTa 3.34,86
10. Rasmus Tenovuo TuUL 3.37,67
11. Kevin Backman BorgåAk 3.37,77 PB
12. Kasperi Kemppainen NurmijYU 3.37,86
13. Niklas Nuorsaari PorinYU 3.41,55
14. Rasmus Kortesoja KeskiUYU 3.46,50 PB
15. Aslan Yalcin SavonlRie 3.55,18 PB
16. Veeti Ryökkynen LappUM 4.13,45

P11 Pituus

1. Eino Sormunen HKV 4,72 +0,5
4,72 4,58 4,64 4,58
+0,5 +0,8 +0,8 -0,9
2. Luukas Lahti NurmijYU 4,63 -0,9 PB
4,42 4,56 4,63 4,57
-1,3 +0,9 -0,9 +1,4
3. Eero Honkanen TuUL 4,61 +1,0
4,54 4,61 4,37 4,57
-0,5 +1,0 -0,6 +0,6
4. Emil Törmälä TampPy 4,55 -1,6 PB
4,55 4,46 4,52 4,44
-1,6 +0,8 -0,7 +1,0
5. Niklas Ranne PorinYU 4,38 +0,6 PB
4,14 4,13 4,00 4,38
-1,9 -0,5 -0,7 +0,6
6. Niklas Nykyri JoensKa 4,32 +0,7 PB
4,32 4,28 4,25 3,88
+0,7 -0,5 +0,9 -0,5
7. Tuomas Rättö HämeenlTa 4,31 -0,5
4,22 4,23 4,22 4,31
-1,0 -0,6 -1,5 -0,5
8. Erik Lipsanen LappUM 4,31 +0,7 PB
3,80 4,31 4,15 4,05
+0,7 +0,7 -0,5 -0,9
9. Oliver Metsälä SeinäjSU 4,17 -0,5
4,04 4,17 4,02 3,98
-0,8 -0,5 -1,2 -0,6
10. Matias Salminen LahdA 4,16 +0,6 PB
3,89 3,80 4,16 3,79
+0,9 +0,7 +0,6 -0,5
11. Olaoluwa Oluseyi KeskiUYU 4,12 +0,6
3,67 4,12 3,92 3,86
-0,6 +0,6 +1,1 -1,3
12. Hannes Bottas JyväskKU 4,02 +0,8
3,95 4,02 4,01 3,91
+0,8 +0,8 +0,7 -1,1
13. Eeli Valtonen ImU 4,01 +0,8 PB
3,77 4,01 3,74 3,96
-0,7 +0,8 -1,5 +1,2
14. Otso Nyyssönen SavonlRie 3,91 +1,3
3,79 3,84 3,77 3,91
-1,6 +0,6 -1,3 +1,3
15. Albert Isaksson BorgåAk 3,88 -0,8 PB
3,88 3,83 3,76 3,81
-0,8 -0,5 +0,8 +1,1
16. Markus Hakala EspTa 3,66 -1,0
3,66 3,62 3,56 3,50
-1,0 +0,6 -1,2 +1.3

P11 Keihäs

1. Eero Sormunen HKV 37,92 PB
35,75 32,32 37,25 37,92
2. Antto-Ville Heinonen JyväskKU 37,74
36,07 36,89 37,74 35,91
3. Aleksi Hilska LappUM 37,34
36,66 X 37,34 35,12
4. Teemu Sinkkonen ImU 35,20
34,42 35,20 X X
5. Eeli Mustonen JoensKa 31,78
26,69 30,22 31,78 30,91
6. Tomi Kuusisto TuUL 30,55
27,58 25,43 29,65 30,55
7. Valtteri Vasama NurmijYU 29,22
28,77 29,22 27,14 28,27
8. Hermanni Oravainen TampPy 26,65
26,65 25,62 25,80 23,81
9. Oliver Koskelainen LahdA 26,22
23,96 24,37 24,61 26,22
10. Henri Aspelin BorgåAk 26,17 PB
X 26,17 25,49 26,00
11. Veikko Koski PorinYU 25,45
22,18 20,83 25,45 22,47
12. Jesse Kaipiainen KeskiUYU 23,41
18,81 22,13 19,69 23,41
13. Tuomas Lähdemäki SeinäjSU 22,75 PB
22,75 20,16 19,02 22,12
14. Aapo Vanhanen EspTa 22,07
X 21,79 22,07 18,98
15. Elias Kerälä HämeenlTa 20,43
20,41 20,43 18,70 19,21
16. Pauli Paju SavonlRie 20,16
17,43 13,90 19,96 20,16

P13 1000 m

 

1. Patrik Järvinen TampPy 2.57,59 PB
2. Simeon Vorselman HKV 2.58,29 PB
3. Johannes Hakala EspTa 3.05,87 PB
4. Elmeri Kero TuUL 3.07,23 PB
5. Pyry Lahtinen JyväskKU 3.08,99 PB
6. Lauri Takala SeinäjSU 3.15,67
7. Ilmari Lehmus JoensKa 3.17,30 PB
8. Aleksi Miikkulainen PorinYU 3.17,94
9. Oscar Nyholm BorgåAk 3.18,07 PB
10. Matti Mansikka ImU 3.19,11 PB
11. Matias Somppi LahdA 3.26,83
12. Jonne Mourujärvi NurmijYU 3.29,43 PB
13. Eetu Pohjonen LappUM 3.32,46
14. Kai Yin SavonlRie 3.32,87 PB
15. Sisu Hakkarainen HämeenlTa 3.34,60
16. Kalle Gauriloff KeskiUYU 3.39,30

P13 60 m aj

1. Kasperi Vehmaa LappUM 9,31
2. Lassi Pihlavisto HKV 9,53
3. Antti Sainio TampPy 9,54
4. Sampo Väyrynen KeskiUYU 9,61
5. Lassi Nalkki JyväskKU 9,85
6. Niklas Viikisalo PorinYU 10,02
7. Aatu Holopainen JoensKa 10,16
8. Atte Öhman TuUL 10,20
9. Lassi Lehtimäki EspTa 10,22
10. Joonatan Vallin ImU 10,33
11. Mikko Sumanen HämeenlTa 11,11
12. Roni Heikkonen NurmijYU 11,25
13. Aatu Hartikainen SavonlRie 11,41
14. Atte Tuominen LahdA 11,80
15. Linus Henriksson BorgåAk 12,08

Erä 1 Tuuli: -1,6

1. Niklas Viikisalo PorinYU 10,02 PB
2. Lassi Lehtimäki EspTa 10,22 PB
3. Joonatan Vallin ImU 10,33 PB
4. Mikko Sumanen HämeenlTa 11,11 PB
5. Roni Heikkonen NurmijYU 11,25
6. Aatu Hartikainen SavonlRie 11,41
7. Linus Henriksson BorgåAk 12,08

Erä 2 Tuuli: -0,9

1. Kasperi Vehmaa LappUM 9,31 PB
2. Lassi Pihlavisto HKV 9,53 PB
3. Antti Sainio TampPy 9,54 PB
4. Sampo Väyrynen KeskiUYU 9,61
5. Lassi Nalkki JyväskKU 9,85 PB
6. Aatu Holopainen JoensKa 10,16 PB
7. Atte Öhman TuUL 10,20 PB
8. Atte Tuominen LahdA 11,80

P13 Korkeus

1. Topi Rönni TampPy 161
139 142 145 148 152 155 158 161 169
O – O – XO O XXO O XXX
2. Joonas Lapinkero JyväskKU 158 PB
130 133 136 139 142 145 148 152 155 158 161
O – O – O O O O O XXO XXX
3. Roni Rämä LahdA 152
136 139 142 145 148 152 155
O O O O XO O XXX
4. Sisu Mikkilä ImU 152 PB
130 133 136 139 142 145 148 152 155
O O O O XO O XXO XXO XXX
5. Ville Kylmäpuro HKV 148 SB
125 130 133 136 139 142 145 148 152
O O O O XO XO XO XXO XXX
6. Henri Matikainen EspTa 142 PB
125 130 133 136 139 142 145
O O O O O O XXX
7. Konsta Keijonen KeskiUYU 142
120 125 130 133 136 139 142 145
O O O O O XO XXO XXX
8. Veikka Loikas PorinYU 142
115 120 125 130 133 136 139 142 145
O O O XO O XO O XXO XXX
9. Jami Leppäkoski BorgåAk 139 PB
115 120 125 130 133 136 139 142
O O O O XO XO O XXX
10. Kalle Huttunen SavonlRie 136 PB
115 120 125 130 133 136 139
O O XO XO XO XO XXX
11. Riku Uusitalo TuUL 136
120 125 130 133 136 139
XO O O O XXO XXX
12. Eetu Nurmi HämeenlTa 125
110 115 120 125 130
O O O O XXX
13. Rasmus Vehmaa LappUM 125 PB
110 115 120 125 130
XO XXO O XXO XXX
14. Topias Mustonen JoensKa 115
105 110 115 120
O O XO XXX
15. Joona Paananen NurmijYU 110
100 105 110 115
O XO O XXX

P13 Moukari

1. Max Lampinen HKV 55,75
54,63 55,75 X 55,42
2. Mikko Huhta NurmijYU 50,48
X 50,30 X 50,48
3. Matias Tapanainen EspTa 36,91 PB
33,91 36,91 X 36,75
4. Isko Kovanen SavonlRie 33,57
33,57 31,39 X 31,44
5. Aron Johansson BorgåAk 32,00
X 30,60 X 32,00
6. Vikke Savola TampPy 31,82
30,51 30,10 31,82 X
7. Petrus Jakonen PorinYU 29,31
28,23 29,31 28,30 X
8. Teemu Rantanen SeinäjSU 28,76
27,53 23,96 X 28,76
9. Kasper Karhunen LappUM 27,86 PB
X 27,86 X 26,37
10. Atte Leppänen JyväskKU 27,74 PB
24,62 27,74 27,39 26,34
11. Onni Rustholkarhu LahdA 26,74
X 26,02 X 26,74
12. Alex Vuori KeskiUYU 23,36
23,36 X 21,27 X
13. Viktor Jalamo TuUL 21,51
20,95 21,51 X 20,32
14. Eeli Kinnunen JoensKa 14,52
X 14,52 X X
15. Vini Aarnikko ImU 10,96
10,96 X 10,16 10,36

P15 2000 m

 

1. Benjamin Lee HKV 6.22,30
2. Denis Moskvin JoensKa 6.40,61
3. Elias Risku KeskiUYU 6.45,88
4. Hessu Malmstedt SavonlRie 6.48,55 PB
5. Sami Heino PorinYU 6.52,63 PB
6. Mika Karkkonen ImU 7.06,48 PB
7. Tommi Ilomäki JyväskKU 7.07,98 PB
8. Sisu Moilanen TuUL 7.09,25
9. Teo Penttinen LahdA 7.26,79
10. Victor Lindroos BorgåAk 8.07,34
11. Ilmari Sarasmaa EspTa 8.24,64
12. Jaakko Veijola HämeenlTa 8.50,86
Pyry Iltanen TampPy DNS

P15 100 m aj

1. Atte Timgren HKV 13,84
2. Niilo Mustalahti SeinäjSU 14,01
3. Ibrahim El Mrabt EspTa 14,44
4. Konsta Rutonen LappUM 14,47
5. Arttu Ahola JyväskKU 14,65
6. Joonas Lakkamäki PorinYU 14,99
7. Henrik Tapio KeskiUYU 15,05
8. Eelis Snåre LahdA 15,28
9. Matias Ahtinen JoensKa 15,38
10. Ukko Korhonen HämeenlTa 15,69
11. Lauri Honkanen ImU 15,69
12. Ari Mahmoudian TampPy 16,05
13. Väinö Ripatti SavonlRie 16,08
14. Thomas Isaksson BorgåAk 21,67
Jeremi Siimes TuUL DNS
Samu Käyhkö NurmijYU DQ

Erä 1 Tuuli: -1,2

1. Joonas Lakkamäki PorinYU 14,99
2. Eelis Snåre LahdA 15,28 PB
3. Matias Ahtinen JoensKa 15,38
4. Ukko Korhonen HämeenlTa 15,69
5. Lauri Honkanen ImU 15,69 PB
6. Väinö Ripatti SavonlRie 16,08
7. Thomas Isaksson BorgåAk 21,67
Samu Käyhkö NurmijYU DQ

Erä 2 Tuuli: -0,2

1. Atte Timgren HKV 13,84
2. Niilo Mustalahti SeinäjSU 14,01 PB
3. Ibrahim El Mrabt EspTa 14,44
4. Konsta Rutonen LappUM 14,47 PB
5. Arttu Ahola JyväskKU 14,65
6. Henrik Tapio KeskiUYU 15,05
7. Ari Mahmoudian TampPy 16,05
Jeremi Siimes TuUL DNS

P15 1000 m kävely

 

1. Valtteri Kalanti HämeenlTa 4.26,03 PB
2. Pyry Suojanen TuUL 4.55,81
3. Otto Ahonen TampPy 5.28,02
4. Samuel Puustinen BorgåAk 6.12,85 SB

P15 Seiväs

1. Aleksi Savolainen TampPy 350
310 320 330 340 350 360
O O – O XO XXX
2. Eeli Heikkilä TuUL 350
310 320 330 340 350 360
O – XXO O XXO XXX
3. Niklas Tallqvist BorgåAk 340
300 310 320 330 340 350
XO – O – O XXX
4. Miska Käyhkö SavonlRie 310 PB
260 270 280 290 300 310 320
O O O O O O XXX
5. Aukusti Jaskari SeinäjSU 310 PB
240 250 260 270 280 290 300 310 320
O O O O XO XO O O XXX
6. Otso Mikkilä ImU 300 PB
230 240 250 260 270 280 290 300 310
O – O O O O O O XXX
7. Arttu Peltola JyväskKU 290 PB
240 250 260 270 280 290 300
O – O XXO XXO O XXX
8. Miro Tanninen JoensKa 280 PB
250 260 270 280 290
O – O O XXX
9. Miro Heikkonen KeskiUYU 270 PB
220 230 240 250 260 270 280
O O – O XXO XXO XXX
10. Johannes Mäkelä HKV 250 PB
210 220 230 240 250 260
O O O O O XXX
11. Martti Hyvärinen LappUM 250
220 230 240 250 260
O – XXO O XXX
12. Manu Metsäkangas LahdA 240 PB
210 220 230 240 250
O O O XO XXX
13. Niko Mikkola PorinYU 220
160 180 200 210 220 230
O O O O O XXX
14. Arvi Väre HämeenlTa 220
200 210 220 230
O XXO O XXX
15. Saku Rouvinen NurmijYU 210
140 160 180 200 210 220
O – O O XO XXX
16. Joona Koskinen EspTa 210
180 200 210 220
O O XXO XXX

P15 Kuula

1. Saku Laine TampPy 15,15
13,71 15,15 14,95 14,13
2. Jesse Sorvari BorgåAk 13,26 PB
X X 13,10 13,26
3. Kaius Kaleva EspTa 13,00
12,12 13,00 – –
4. Arttu Härkönen SavonlRie 12,78
12,72 12,78 12,59 12,57
5. Joonatan Veijola HämeenlTa 12,63
12,63 12,05 12,31 12,32
6. Dani Lirkki JyväskKU 12,04 PB
12,04 10,41 11,27 11,54
7. Kaius Kemppainen TuUL 11,80
11,80 X 10,72 11,32
8. Matias Ketomäki NurmijYU 10,82
10,82 10,12 10,72 10,62
9. Roope Rämä LahdA 10,56
X 9,72 10,56 9,99
10. Paavo Niinikoski HKV 9,06
8,74 9,06 8,76 8,48
11. Lauri Kykkänen ImU 8,48 PB
8,48 X 8,02 X
12. Rasmus Kujala KeskiUYU 8,46
X 8,46 8,31 8,46
13. Sakari Vallius JoensKa 8,29
8,06 8,29 8,06 8,19
14. Aapo Vainikka LappUM 7,85
X 7,85 X 7,43
15. Joonas Häkkinen PorinYU 7,44
7,41 6,34 7,01 7,44

M17 200 m

1. Joni Takala LahdA 23,24
2. Eero Viljanmaa JyväskKU 23,51
3. Jaakko Poutanen KeskiUYU 23,56
4. Daniel Niva BorgåAk 23,60
5. Daniel Aaltonen HKV 23,65
6. Eino Vuori HämeenlTa 23,70
7. Max Koskinen EspTa 23,70
8. Eetu Kuusela TuUL 23,72
9. Joel Turkka TampPy 23,77
10. Niko Mutikainen SavonlRie 23,97
11. Rasmus Lehikoinen JoensKa 24,88
12. Vili Valtonen ImU 24,93
13. Jeremy Rouvali PorinYU 24,94
14. Veeti Lehtiniemi SeinäjSU 25,02
15. Kaapo Kummunsalo LappUM 25,17
16. Sauli Mokkila NurmijYU 28,92

Erä 1 Tuuli: -0,4

1. Daniel Aaltonen HKV 23,65 PB
2. Eino Vuori HämeenlTa 23,70 PB
3. Rasmus Lehikoinen JoensKa 24,88 PB
4. Vili Valtonen ImU 24,93
5. Jeremy Rouvali PorinYU 24,94 PB
6. Veeti Lehtiniemi SeinäjSU 25,02 PB
7. Kaapo Kummunsalo LappUM 25,17
8. Sauli Mokkila NurmijYU 28,92 PB

Erä 2 Tuuli: +0,1

1. Joni Takala LahdA 23,24 SB
2. Eero Viljanmaa JyväskKU 23,51
3. Jaakko Poutanen KeskiUYU 23,56
4. Daniel Niva BorgåAk 23,60 PB
5. Max Koskinen EspTa 23,70
6. Eetu Kuusela TuUL 23,72
7. Joel Turkka TampPy 23,77
8. Niko Mutikainen SavonlRie 23,97

M17 Pituus

1. Riku Ahvenniemi TampPy 6,59 +0,7
X 6,59 X X
+0,7 -0,8
2. Patrik Jakonen PorinYU 6,48 +0,8 PB
6,03 6,48 6,25 X
+0,8 +0,8 +0,8 +0,6
3. Severi Mäntylä BorgåAk 6,48 +0,7
4,68 6,16 6,48 4,83
-0,5 +0,6 +0,7 +0,5
4. Otto Pulkkinen ImU 6,38 +0,6
6,36 X 6,09 6,38
-0,9 +0,5 +0,7 +0,6
5. Evangelos Spartiotis EspTa 6,35 -1,0
6,27 6,33 6,35 6,21
+0,7 -0,8 -1,0 +0,8
6. Antti Parkkonen LappUM 6,12 +0,5 PB
6,12 5,89 6,07 5,86
+0,5 -1,3 +0,5 +1,2
7. Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,12 +0,1 PB
5,95 6,03 6,12 5,95
-1,0 -0,7 +0,1 +1,1
8. Pietari Valoranta JyväskKU 6,09 -0,6 PB
5,73 4,10 5,89 6,09
-1,6 +0,9 +0,9 -0,6
9. Simo Kauppila NurmijYU 6,01 +0,7 PB
5,63 5,82 6,01 5,82
+0,7 +0,5 +0,7 +0,6
10. Daniel Tavisalo SeinäjSU 5,95 +0,7 PB
5,65 5,72 X 5,95
-1,1 -0,8 +0,7
11. Karim Echahid LahdA 5,94 +0,8
5,77 5,78 5,94 5,73
-1,6 +0,6 +0,8 -0,5
12. Christian Hänninen HKV 5,88 -0,6
5,62 5,85 5,75 5,88
-1,3 +0,8 +0,8 -0,6
13. Jaakko Juvonen TuUL 5,71 -0,9 PB
5,65 5,71 5,50 5,61
-1,2 -0,9 +0,7 +1,0
14. Arttu Simanainen JoensKa 5,62 -0,7 PB
5,53 5,56 5,45 5,62
-1,0 +1,2 +0,5 -0,7
Eelis Soikkeli KeskiUYU NM
X X X X
-1,2

M17 Kuula

1. Jonathan Björksten BorgåAk 16,06
14,99 X 16,06 X
2. Eeki Kokkonen JoensKa 13,11 PB
13,11 – X –
3. Eero Virtanen ImU 12,74
X 12,74 X 12,46
4. Niclas Forsberg JyväskKU 12,54 PB
11,62 X 12,17 12,54
5. Joonatan Kiviö TuUL 12,51
12,51 X X X
6. Kimi Rinnekari NurmijYU 12,20
11,90 11,60 12,20 12,09
7. Joonas Koponen HämeenlTa 11,80
11,80 11,55 11,58 X
8. Jori Turtiainen LappUM 11,41
11,41 9,45 9,31 10,11
9. Aaro Iso-Kungas SeinäjSU 11,40
11,40 10,92 11,13 10,95
10. Pyry Anttila HKV 11,30
11,30 X X X
11. Elja Neuvonen EspTa 11,28
11,28 X X X
12. Joni Järvinen LahdA 11,04 PB
X 11,04 X X
13. Juuso Nurminen TampPy 10,47 PB
9,85 10,47 9,78 10,31
14. Teemu Nikula KeskiUYU 8,63
8,02 8,08 8,17 8,63
15. Veikka Mikkonen SavonlRie 8,25
7,51 X 8,25 X
16. Janne Pajunen PorinYU 4,70
4,64 4,38 4,70 4,42

T11 150 m

1. Krista Lehti TampPy 20,93
2. Elmiina Siikala EspTa 21,58
3. Chantelle Peter HKV 21,59
4. Mimosa Heikura TuUL 21,60
5. Maisa Luostarinen LappUM 22,55
6. Olivia Panhelainen JoensKa 22,67
7. Jenni Väänänen HämeenlTa 22,68
8. Maisa Aarikka PorinYU 22,70
9. Nea Koppeli JyväskKU 23,06
10. Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 23,14
11. Aliina Ojaniemi SeinäjSU 23,14
12. Helmi Cardona KeskiUYU 23,36
13. Sofia Rinne LahdA 23,75
14. Siiri Väyrynen ImU 24,19
15. Erin Johansson BorgåAk 24,42
16. Sanni Lehtonen NurmijYU 24,95

Erä 1 Tuuli: +0,1

1. Krista Lehti TampPy 20,93
2. Maisa Aarikka PorinYU 22,70 PB
3. Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 23,14 PB
4. Aliina Ojaniemi SeinäjSU 23,14 PB
5. Sofia Rinne LahdA 23,75
6. Siiri Väyrynen ImU 24,19 PB
7. Erin Johansson BorgåAk 24,42 PB
8. Sanni Lehtonen NurmijYU 24,95

Erä 2 Tuuli: +0,4

1. Elmiina Siikala EspTa 21,58 PB
2. Chantelle Peter HKV 21,59 PB
3. Mimosa Heikura TuUL 21,60 PB
4. Maisa Luostarinen LappUM 22,55 PB
5. Olivia Panhelainen JoensKa 22,67 PB
6. Jenni Väänänen HämeenlTa 22,68 PB
7. Nea Koppeli JyväskKU 23,06
8. Helmi Cardona KeskiUYU 23,36 PB

T11 1000 m

 

1. Venla Virrantuomi HKV 3.15,50 PB
2. Sofia Sivunen PorinYU 3.20,64 PB
3. Iida Kastarinen TampPy 3.24,34
4. Vilja Läderberg LahdA 3.30,24
5. Jenniina Eronen EspTa 3.35,90
6. Linnea Kero TuUL 3.37,45 PB
7. Henni Piirainen KeskiUYU 3.40,66 PB
8. Erika Spoof JyväskKU 3.41,53
9. Sara Parviainen NurmijYU 3.42,18
10. Malin Lindblom BorgåAk 3.43,53 PB
11. Isabella Laverty ImU 3.43,76
12. Oona Immonen SavonlRie 3.49,36
13. Camilla Uschanov HämeenlTa 3.51,82 PB
14. Anni Rantanen SeinäjSU 3.52,81
15. Nella Voutilainen JoensKa 3.53,06 PB
16. Saimi Kivelä LappUM 3.54,61 PB

T11 Pituus

1. Helmiina Saarikunnas LahdA 4,67 +0,5 PB
4,38 4,40 4,02 4,67
-0,9 +0,6 -0,8 +0,5
2. Carmen Welling TuUL 4,49 -0,7
4,41 4,49 4,41 4,45
-0,8 -0,7 -1,0 +1,4
3. Isabella Aaltonen HKV 4,44 -1,1 PB
4,44 4,32 4,28 X
-1,1 +0,7 -1,3
4. Eevi Ylitalo JyväskKU 4,24 +0,8 PB
4,06 4,23 4,00 4,24
-1,0 +0,7 -1,9 +0,8
5. Emilia Huittinen ImU 4,19 +0,6 PB
4,06 4,19 4,15 4,15
-0,6 +0,6 -1,4 -0,6
6. Mila Heikkonen KeskiUYU 4,18 +0,5
4,11 4,18 4,09 4,10
-0,5 +0,5 -1,7 -1,4
7. Monamaria Pyhältö TampPy 4,09 -1,3
4,09 4,09 4,00 4,01
-1,3 -0,9 -1,5 -1,2
8. Sara Ahlfors NurmijYU 4,09 -0,9
4,08 4,09 3,86 3,99
-0,9 -0,9 -0,9 -0,6
9. Emilia Rättö HämeenlTa 4,04 +1,0
3,98 4,01 3,92 4,04
-1,4 -1,0 -1,4 +1,0
10. Vilma Laaksonen PorinYU 3,90 -0,6
3,88 3,89 3,87 3,90
-0,8 +0,9 -1,3 -0,6
11. Saara Hokkanen EspTa 3,82 -0,5
3,65 3,79 3,82 X
-0,7 -1,1 -0,5
12. Essi Nurmela SavonlRie 3,74 +1,1
3,60 3,74 X 3,72
-0,7 +1,1 -0,7
13. Siiri Kvist SeinäjSU 3,73 -1,2
3,73 3,61 3,52 3,68
-1,2 -0,7 -1,0 +2,0
14. Peppi Pyyhtiä LappUM 3,64 -1,0
3,54 3,64 3,10 –
-0,5 -1,0 -1,8
15. Jessica Björksten BorgåAk 3,45 -0,7
3,26 3,45 3,28 3,27
-1,1 -0,7 -1,7 +0,6
16. Iiris Voutilainen JoensKa 3,43 -0,5
3,31 3,43 3,30 3,34
+0,6 -0,5 -1,5 -2.6

T11 Keihäs

1. Joanna Kangas SeinäjSU 31,92
29,10 29,57 31,92 30,56
2. Aino Aalto HämeenlTa 29,08
29,08 26,96 X 24,81
3. Maya-Maria Hautala TuUL 28,17
28,17 26,97 26,60 27,40
4. Ella Kause PorinYU 27,37 PB
24,53 23,02 26,49 27,37
5. Pirkko Järvikylä JyväskKU 24,68
19,82 20,90 20,97 24,68
6. Lumia Laakso KeskiUYU 23,11
23,11 20,16 19,13 X
7. Iida Suvanto ImU 20,36
18,53 17,75 20,36 20,02
8. Vilja Hautaniemi LahdA 19,82
17,99 16,83 19,82 18,29
9. Charlotte Kajander NurmijYU 19,55
16,09 14,32 18,33 19,55
10. Oona Moisio TampPy 18,89 PB
16,66 16,95 16,84 18,89
11. Natalie Saarinen EspTa 17,94
17,94 17,03 14,05 16,12
12. Jemina Nikkanen SavonlRie 17,37
16,95 17,13 17,26 17,37
13. Elinda Koivula HKV 17,19
17,19 12,71 13,86 14,43
14. Melina Lundqvist BorgåAk 16,00
X 16,00 14,76 X
15. Ida Valkendorff LappUM 15,24 PB
15,24 13,34 14,86 13,92
16. Kiira Kiiskinen JoensKa 14,65
X 14,13 14,65 14,57

T13 1000 m

 

1. Sini Rajaniemi LahdA 3.07,94
2. Ida Suuronen BorgåAk 3.17,16
3. Kiia Paavola JyväskKU 3.17,25
4. Tinja Pirttikoski TuUL 3.17,46 PB
5. Isabella Hale HKV 3.22,24 PB
6. Nora Koskela-Koivisto KeskiUYU 3.23,09 PB
7. Tuuli Ingman TampPy 3.23,78 PB
8. Ida-Sofia Simola HämeenlTa 3.24,19
9. Sanja Siurala EspTa 3.28,29 SB
10. Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 3.30,88
11. Inkaliina Nurminen NurmijYU 3.32,13 PB
12. Salla Ahonen ImU 3.33,38
13. Siiri Luostarinen JoensKa 3.35,32
14. Joanna Haapamäki SeinäjSU 3.38,08
15. Aleksanda Huhtala PorinYU 3.50,45
16. Anni Berg LappUM 4.21,50

T13 60 m aj

1. Alisa Seilonen JyväskKU 9,15
2. Liina Tervo KeskiUYU 9,40
3. Inkeri Ahokas PorinYU 9,70
4. Venla Läderberg LahdA 9,79
5. Vilma Väliharju TampPy 9,81
6. Meeri Riiali ImU 9,82
7. Siiri Siirtola HKV 9,95
8. Laura Einamo EspTa 10,02
9. Aino Ojaniemi HämeenlTa 10,25
10. Helmi Laine SavonlRie 10,33
11. Elisa Hilska LappUM 10,61
12. Elsa Karjalainen TuUL 10,90
13. Greta Laukala NurmijYU 11,25
14. Julia Ojala SeinäjSU 11,34
15. Tiia Säde JoensKa 11,91
16. Ida Finell BorgåAk 12,74

Erä 1 Tuuli: -1,5

1. Aino Ojaniemi HämeenlTa 10,25
2. Helmi Laine SavonlRie 10,33
3. Elisa Hilska LappUM 10,61
4. Elsa Karjalainen TuUL 10,90 PB
5. Greta Laukala NurmijYU 11,25
6. Julia Ojala SeinäjSU 11,34
7. Tiia Säde JoensKa 11,91 PB
8. Ida Finell BorgåAk 12,74 PB

Erä 2 Tuuli: +0,1

1. Alisa Seilonen JyväskKU 9,15 PB
2. Liina Tervo KeskiUYU 9,40 PB
3. Inkeri Ahokas PorinYU 9,70 PB
4. Venla Läderberg LahdA 9,79 PB
5. Vilma Väliharju TampPy 9,81
6. Meeri Riiali ImU 9,82 PB
7. Siiri Siirtola HKV 9,95
8. Laura Einamo EspTa 10,02

T13 Korkeus

1. Anni Konnu ImU 153
130 135 138 141 144 147 150 153
O O O O O O XO XXO
2. Anni Nurminen TampPy 150 PB
135 138 141 144 147 150 153
O O O O O O XXX
3. Gisela Bergström BorgåAk 147
130 135 138 141 144 147 150
O O O O O O XXX
4. Jenna Kuusivaara TuUL 141
135 138 141 144
O O O XXX
5. Mimosa Teerijoki JyväskKU 141
125 130 135 138 141 144
O O O XXO O XXX
5. Siiri Nyyssönen SavonlRie 141
125 130 135 138 141 144
O O XO XO O XXX
7. Miina Turpeinen HKV 141
120 125 130 135 138 141 144
O O O O O XO XXX
8. Alisa Tikkanen EspTa 141
141 144 135 138
XXO XXX O O
9. Ilona Saarikunnas LahdA 138
130 135 138 141
O O O XXX
10. Jenna Ojaniemi SeinäjSU 138
120 125 130 135 138 141
O O XO XO O XXX
11. Iiris Veijola HämeenlTa 135 SB
120 125 130 135 138
O O O XO XXX
12. Essi Niinimäki LappUM 130 PB
110 115 120 125 130 135
O O O XO XO XXX
13. Helmiina Kivilahti PorinYU 130
110 115 120 125 130 135
XXO O O XO XXO XXX
14. Noora Sihvonen KeskiUYU 125
120 125 130
O O XXX
15. Vaula Pispala NurmijYU 120 PB
110 115 120 125
XO XO XXO XXX
16. Oona Kärkkäinen JoensKa 115
105 110 115 120
O O O XXX

T13 Moukari

1. Tiina Järvinen LahdA 35,87 PB
34,92 X X 35,87
2. Oona Ketomäki NurmijYU 35,71
28,97 31,78 X 35,71
3. Anniina Huura TampPy 32,47
25,93 30,13 32,47 X
4. Moona Mäkelä HämeenlTa 31,95
X X 31,95 31,58
5. Vilma Härkönen SavonlRie 31,82
31,82 29,99 X X
6. Oona Kaskinen TuUL 31,80 PB
31,12 31,72 31,80 X
7. Emmi Mäkäläinen JyväskKU 31,44 PB
31,44 29,33 29,90 X
8. Sara Puustinen BorgåAk 28,12 PB
X X 28,12 X
9. Ida Cardona KeskiUYU 27,28
27,13 26,52 X 27,28
10. Oona Räisänen EspTa 26,58
X 25,03 X 26,58
11. Jasmin Pajunen PorinYU 18,93 PB
18,82 X 18,59 18,93
12. Tuuli Summanen LappUM 18,79
X 18,79 X X
13. Senja Ojalainen ImU 16,55
13,63 X X 16,55
14. Kristiina Kunnari SeinäjSU 14,45
14,45 10,89 14,27 14,32
15. Angelina Ashour HKV 11,76
X X X 11,76
Silja Rossi TampPy

T15 2000 m

 

1. Moona Korkealaakso LappUM 6.15,78 PB
2. Venla Saari JyväskKU 6.22,25 PB
3. Aino Pihlava TampPy 6.50,44
4. Ella Kainulainen SavonlRie 6.53,62 PB
5. Veera Kontkanen JoensKa 6.55,01 PB
6. Pihla Salonen PorinYU 7.00,81 PB
7. Jenni Johnsson LahdA 7.03,34
8. Iines Aho TuUL 7.14,91
9. Katharina Marekwia EspTa 7.30,27
10. Hanna-Maija Siltanen KeskiUYU 7.31,80 PB
11. Suvi Rantala HämeenlTa 7.47,22 PB
12. Sanni Markkanen HKV 8.17,11
13. Kiia Karttunen ImU 8.30,06
Jannika Viljakainen BorgåAk DNS

T15 80 m aj

1. Tanja Kokkonen LappUM 11,81
2. Venla Väliharju TampPy 11,99
3. Niina Karttunen SavonlRie 12,02
4. Janette Lohilahti NurmijYU 12,40
5. Aino Honkanen TuUL 12,55
6. Venla Pulkkanen LahdA 12,75
7. Ida Henricson BorgåAk 12,78
8. Nelli Järvinen KeskiUYU 12,79
9. Mimi Kontala HKV 12,85
10. Ada Zitting JyväskKU 12,93
11. Saana Takala SeinäjSU 13,13
12. Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,28
13. Milka Riiali ImU 13,31
14. Liinu Karjala PorinYU 13,66
15. Emma Remes HämeenlTa 17,49
Aada Kokko JoensKa DQ

Erä 1 Tuuli: -0,8

1. Aino Honkanen TuUL 12,55 PB
2. Venla Pulkkanen LahdA 12,75
3. Ida Henricson BorgåAk 12,78
4. Saana Takala SeinäjSU 13,13 PB
5. Milka Riiali ImU 13,31
6. Liinu Karjala PorinYU 13,66 PB
7. Emma Remes HämeenlTa 17,49
Aada Kokko JoensKa DQ

Erä 2 Tuuli: -1,7

1. Tanja Kokkonen LappUM 11,81
2. Venla Väliharju TampPy 11,99
3. Niina Karttunen SavonlRie 12,02
4. Janette Lohilahti NurmijYU 12,40
5. Nelli Järvinen KeskiUYU 12,79
6. Mimi Kontala HKV 12,85
7. Ada Zitting JyväskKU 12,93
8. Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,28

T15 1000 m kävely

 

1. Laura Kankkunen KeskiUYU 4.23,59 PB
2. Ellen Seisto EspTa 4.56,92
3. Alina Tikka JoensKa 5.32,23 PB
4. Anni Välimäki PorinYU 5.38,00 PB
5. Essi Urpalainen ImU 5.38,78 PB
6. Nea Kylmänen NurmijYU 5.43,28 SB
7. Maria Yijälä JyväskKU 6.13,69
8. Telma Huopainen SavonlRie 6.31,36
9. Milka Ukkonen LahdA 6.33,42
10. Taimi Vallinoja HKV 6.55,73
11. Anne-Karin Kilkki LappUM 7.28,94 PB

T15 Seiväs

1. Annika Ahonen JyväskKU 320 PB
270 280 290 300 310 320 327
O O XO O O XXO XXX
2. Essi Kärhä NurmijYU 310 PB
270 280 290 300 310 320
O XO XO XXO XO XXX
3. Fanny Lindholm BorgåAk 270
240 260 270 280 290
O O O XX- X
4. Lotta Alasaukko-Oja TampPy 260
260 270
O XXX
5. Saara Niittymäki SavonlRie 250 PB
190 200 210 220 230 240 250 260
O O O XO XO XXO XXO XXX
6. Liisa Lintula EspTa 240
210 220 230 240 250
O O O XO XXX
7. Fanny Ojala SeinäjSU 230 PB
170 180 190 200 210 220 230 240
O O O O O O O XXX
8. Ilona Repo ImU 220 PB
160 170 180 190 200 210 220 230
O O O O O O XO XXX
9. Vera Karttunen PorinYU 190
160 170 180 190 200
O O O O XXX
10. Peppi Penttinen JoensKa 190 PB
150 160 170 180 190 200
O O O XO O XXX
11. Hertta Ahonen TuUL 190
150 160 170 180 190 200
O O O O XO XXX
11. Iida Haajanen KeskiUYU 190
150 160 170 180 190 200
O O O O XO XXX
13. Saana Talsta HKV 170
120 140 150 160 170 180
O O O O O XXX
14. Anniina Piitulainen LappUM 150 PB
140 150 160
O O XXX
Edith Rantala LahdA NH
210
XXX
Emmi Tuominen KeskiUYU DNS
T15 Kuula

1. Aada Koppeli JyväskKU 12,98
12,98 11,25 12,94 12,69
2. Lotta Putkiranta EspTa 12,18
10,99 11,10 11,20 12,18
3. Saga Vanninen TampPy 11,43
10,21 11,43 11,21 11,05
4. Peppi Siirtola HKV 11,24
10,73 11,22 11,24 10,92
5. Milla Pirkkalainen SavonlRie 10,77
X 10,77 10,61 X
6. Ella-Maria Multala KeskiUYU 10,58 PB
10,43 10,58 10,38 10,14
7. Eeva Laine LappUM 10,58 PB
9,82 10,17 10,58 X
8. Tuuli Kinnunen JoensKa 10,42
10,37 X X 10,42
9. Veera Koskinen LahdA 10,40
9,42 10,40 X 9,29
10. Aada Mikkilä SeinäjSU 9,96
9,96 X 9,71 X
11. Emmi Valtonen TuUL 9,57
9,15 9,51 8,97 9,57
12. Emmy Ollas BorgåAk 9,49
9,11 8,96 9,49 9,20
13. Silja Toivonen HämeenlTa 9,38
X 8,77 9,00 9,38
14. Hilla Mikkilä ImU 8,14 PB
7,98 7,32 7,74 8,14
15. Nina Seppälä PorinYU 5,71
5,71 5,70 5,28 5,39

N17 200 m

1. Sandra Liljendal BorgåAk 25,44
2. Reetta Kämäräinen EspTa 26,02
3. Elise Lähdemäki SeinäjSU 26,17
4. Riina Heikkonen LappUM 26,21
5. Sara Siltala HKV 26,32
6. Pinja Heinonen TampPy 26,42
7. Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 26,63
8. Erin Karjalahti NurmijYU 26,81
9. Hertta Hankimaa KeskiUYU 26,85
10. Eleonora Korpua PorinYU 27,04
11. Siiri Rainio JyväskKU 27,07
12. Kaisla Koskela TuUL 27,35
13. Aino Tuomi LahdA 27,60
14. Iida Lehtonen HämeenlTa 27,68
15. Aino Venäläinen ImU 28,01
16. Jenna Riikonen JoensKa 28,29

Erä 1 Tuuli: -0,1

1. Erin Karjalahti NurmijYU 26,81 PB
2. Hertta Hankimaa KeskiUYU 26,85 PB
3. Siiri Rainio JyväskKU 27,07
4. Kaisla Koskela TuUL 27,35
5. Aino Tuomi LahdA 27,60
6. Iida Lehtonen HämeenlTa 27,68
7. Aino Venäläinen ImU 28,01 PB
8. Jenna Riikonen JoensKa 28,29

Erä 2 Tuuli: +0,4

1. Sandra Liljendal BorgåAk 25,44
2. Reetta Kämäräinen EspTa 26,02
3. Elise Lähdemäki SeinäjSU 26,17 PB
4. Riina Heikkonen LappUM 26,21
5. Sara Siltala HKV 26,32
6. Pinja Heinonen TampPy 26,42
7. Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 26,63
8. Eleonora Korpua PorinYU 27,04

N17 Pituus

1. Oona Nieminen JyväskKU 5,71 +1,4 SB
5,71 5,51 5,58
+1,4 -1,8 +0,5
2. Nea Lento TampPy 5,64 -0,8
X 5,64 5,47 5,52
-1,6 -0,8 +1,2 +0,6
3. Merituuli Saarela EspTa 5,45 +0,7 PB
X 5,45 X X
+0,7
4. Edith Berden HKV 5,35 -0,6 PB
5,23 5,32 5,22 5,35
-0,5 -1,1 -0,7 -0,6
5. Nelli-Rosa Korpua PorinYU 5,07 -0,5
4,96 4,93 4,95 5,07
-2,1 -0,9 -1,2 -0,5
6. Noora Tiainen LappUM 5,06 -1,1
5,06 4,89 5,00 5,02
-1,1 -1,5 +0,5 -1,9
7. Riikka Pitkänen SavonlRie 5,03 +1,1
4,13 4,94 5,02 5,03
-1,6 -0,9 -0,5 +1,1
8. Meeri Elomaa SeinäjSU 4,97 -1,0
4,63 4,97 4,90 X
+0,6 -1,0 +0,9 +0,5
9. Jemina Saari NurmijYU 4,95 -1,6
4,66 4,67 4,95 4,48
-1,8 -2,0 -1,6 +0,5
10. Nea-Nora Heiskanen KeskiUYU 4,86 -2,3
X 4,86 X X
-1,3 -2,3 +0,7 +1,1
11. Enni Harittu TuUL 4,84 -1,4
4,84 4,69 4,65 4,57
-1,4 +0,7 +0,7 -0,5
12. Isabel Nieminen BorgåAk 4,82 -1,1
4,61 4,68 4,53 4,82
-1,7 -1,2 -1,0 -1,1
13. Anni Sinelampi LahdA 4,74 -2,1
4,74 4,70 X X
-2,1 -1,0
14. Milla Uitti ImU 4,60 +0,8
4,47 4,32 4,32 4,60
-1,0 -1,4 -0,5 +0,8
15. Lumi Kärkkäinen JoensKa 4,36 +0,7
4,34 4,19 4,26 4,36
-1,0 -1,8 -1,3 +0,7
16. Vilma Kerälä HämeenlTa 4,09 +0,5
X X X 4,09
-2,2 -0,6 +0.5

N17 Kuula

1. Katri Erkkilä BorgåAk 13,94
13,56 X 13,94 13,73
2. Kangas Emilia SeinäjSU 13,86
13,66 X 13,80 13,86
3. Minttu Mattinen LappUM 12,43 PB
11,88 X 12,43 X
4. Rebekka Sukselainen EspTa 12,17
11,50 11,57 12,17 X
5. Eerika Salomäki KeskiUYU 11,98
11,98 11,98 – –
6. Erika Ahvenharju HämeenlTa 11,54
X 11,54 X X
7. Riina Mantila LahdA 11,31
10,02 11,17 11,31 X
8. Liina Ylikotila NurmijYU 11,31 PB
9,94 10,76 11,31 10,93
9. Riikka Lonkainen JoensKa 11,13 PB
10,45 11,08 11,13 10,88
10. Daniela Sandås TuUL 10,97
10,57 10,07 10,97 10,56
11. Kaisa Pousi TampPy 10,80
10,80 10,04 10,25 10,32
12. Pinja Hirvilahti JyväskKU 10,67
10,57 X 10,67 10,51
13. Laura Lepistö PorinYU 10,63
10,63 10,52 10,42 10,35
14. Salla Hovatov ImU 9,49 SB
9,19 9,18 9,17 9,49
15. Minttu Kovanen SavonlRie 9,34
9,34 8,85 8,76 8,92
16. Essi Davies HKV 8,84
8,32 8,84 8,21 8,80

Mainokset