Etelä-Karjala voitti piiriottelun

Torastai-iltana 3.8. Kuusankoskella käytiin yleisurheilussa perinteinen Kymenlaakso – Etelä-Karjala – Lahti -piiriottelu. Etelä-Karjala voitti 5. perättäisen kerran ottelun. Tänä vuonna kisa oli tasaisempi kuin moneen vuoteen. Kolme voittoa neljästä viestijuoksusta ratkaisi lopulta kisan meille ja saatiin tuoda kiertopalkinto takaisin Etelä-Karjalaan. Pisteet: Etelä-Karjala 174, Lahti 163 ja Kymenlaakso 89 pistettä. Oheisesta pisteiden saalistajista kerätystä taulukosta näkee, että ”suuria kenkiä” on jäämässä nuoremmille täytettäviksi ensi vuodelle.  pistesaalis
Onnittelut kaikille mukana olleille ja pisteitä piirille hankkineille nuorille, teitä kaikkia tarvittiin, että voitto saatiin!
mm. tulokset, kuva ja loppupisteet …

Piiriottelu_2017

Onnelliset piirottelun voittajat Kuusankosken kentällä to 3.10.2017

Piiriottelu Kymenlaakso – Etelä-Karjala – Lahti
Kuusankosken Urheilupuisto
3.8.2017

TULOKSET

M17 200 m
Tuuli: +0,7

1. Jaakko Salopelto 2000 KarhKa 23,19 PB
2. Antti Parkkonen 2001 LappUM 23,25 PB
3. Sakke Petäjäsaari 2002 KarhU 24,11 PB
4. Eero Peltola 2001 LahdA 24,16 PB
5. Arttu Sandberg 2001 LahdA 24,19
6. Justus Arvelin 2000 LahdA 24,20
7. Jori Turtiainen 2000 LappUM 24,64
8. Eero Soikkeli 2002 VehkVei 26,73

M17 800 m

1. Niklas Heikkilä 2000 KuusUS 1.58,02
2. Lassi Kuva 2000 LahdA 2.02,96
3. Aleksi Rajaniemi 2003 LahdA 2.04,62
4. Leevi Kallio 2000 LahdA 2.06,58
5. Lauri Syväranta 2001 LahdA 2.07,79
6. Rasmus Kivistö 2001 LappUM 2.12,48
7. Kaapo Kummunsalo 2000 LappUM 2.13,07
8. Jaakko Lehtinen 2001 KarhKa 2.13,92 SB
9. Wäinö Hautala 2003 LahdA 2.15,69 PB
Akseli Nuutinen 2001 IitPy DNS

M17 2000 m ej

1. Walte Hautala 2001 LahdA 6.36,32
Aleksi Rajaniemi 2003 LahdA DNS

M17 110 m aj
Tuuli: +0,9

1. Joni Järvinen 2000 LahdA 14,50
2. Jori Turtiainen 2000 LappUM 14,98
3. Karim Echahid 2001 LahdA 15,58
4. Tobias Honkanen 2002 PertPo 21,38
Arttu Sandberg 2001 LahdA DNF
Akseli Nuutinen 2001 IitPy DNS

M17 Korkeus

1. Lauri Syväranta 2001 LahdA 172 PB
2. Henrik Porvari 2001 HartVoi 172
3. Otso Mikkilä 2002 ImU 169
4. Jere Nyström 2004 KuusKi 160 PB
5. Vili Valtonen 2000 ImU 145
6. Manu Metsäkangas 2003 LahdA 140

M17 Seiväs

1. Veeti Vesalainen 2000 LahdA 445 PB
2. Akseli Nuutinen 2001 IitPy 400 PB
3. Miikka Metsäkangas LahdA 390
4. Jesper Mansner Imu 280
5. Otso Mikkilä 2002 ImU 265
Henrik Porvari 2001 HartVoi DNS
Ali-Samed Köksal 2001 KarhU DNS
Karim Echahid 2001 LahdA DNS
Otso Kolehmainen 2002 IitPy DNS

M17 Pituus

1. Otto Pulkkinen 2001 ImU 6,27 0,0
2. Vili Valtonen 2000 ImU 5,53 -0,2
3. Karim Echahid 2001 LahdA 5,47 +0,2 PB
4. Juuso Pyyhtiä 2002 LahdA 5,20 +0,4 SB
Lassi Hirvonen 2001 ValkKa DNS
Christian Nevametsä 2002 ImU DNS
Eemil Porvari 2003 HartVoi DNS
Eelis Snåre 2003 LahdA DNS

M17 Kuula

1. Lauri Eskola 2000 IitPy 13,78
2. Ali-Samed Köksal 2001 KarhU 12,93 PB
2. Eero Virtanen 2001 ImU 12,93
4. Antti Parkkonen 2001 LappUM 12,49 PB
5. Jaakko Salopelto 2000 KarhKa 11,62
6. Akseli Nuutinen 2001 IitPy 10,01
7. Eero Soikkeli 2002 VehkVei 9,69
Tuukka Ingers IitPy DNS

M17 Kiekko

1. Eero Virtanen 2001 ImU 44,42
2. Vili Valtonen 2000 ImU 34,54
3. Lauri Eskola 2000 IitPy 32,66
4. Tobias Honkanen 2002 PertPo 31,22
5. Lauri Honkanen 2003 ImU 25,80
6. Eero Soikkeli 2002 VehkVei 13,12
Aapo Vainonen 2000 IitPy DNS

M17 Keihäs

1. Eemil Porvari 2003 HartVoi 68,48
2. Otto Pulkkinen 2001 ImU 59,42 PB
3. Vili Valtonen 2000 ImU 57,54
4. Joni Järvinen 2000 LahdA 35,00
5. Lauri Eskola 2000 IitPy 31,75
6. Eero Soikkeli 2002 VehkVei 29,24
7. Lauri Honkanen 2003 ImU 23,56
Aapo Vainonen 2000 IitPy DNS
Ali-Samed Köksal 2001 KarhU DNS
Eero Peltola 2001 LahdA DNS

M17 4 x 100 m

1. Etelä-Karjala 1 45,44
Otto Pulkkinen, Antti Parkkonen, Jori Turtiainen, Kaapo Kummunsalo
2. Lahti 1 45,46
Joni Järvinen, Karim Echahid, Eero Peltola, Justus Arvelin
Kymenlaakso 1 DNS

M17 4 x 400 m

1. Lahti 1 3.42,81
Eero Peltola, Leevi Kallio, Aleksi Rajaniemi, Lassi Kuva
2. Etelä-Karjala 1 3.58,77
Vili Valtonen, Lauri Honkanen, Rasmus Kivistö, Kaapo Kummunsalo
Kymenlaakso 1 DNS

N17 200 m

1. Tanja Kokkonen 2002 LappUM 26,22
2. Riina Heikkonen 2001 LappUM 26,33
3. Janna Koskela 2000 KarhKa 27,54
4. Senja Roos 2003 KärkKV 27,58
5. Aada Jauhiainen 2001 KuusKi 28,05
6. Veera Lehtinen 2003 LahdA 28,43
7. Essi Tuukkanen 2003 LahdA 28,59
8. Emma Relander 2000 ValkKa 28,67
9. Petra Mannonen 2000 KarhKa 28,70

Erä 1 Tuuli: +0,1

1. Tanja Kokkonen 2002 LappUM 26,22
2. Riina Heikkonen 2001 LappUM 26,33 PB
3. Janna Koskela 2000 KarhKa 27,54 PB
4. Aada Jauhiainen 2001 KuusKi 28,05 PB
5. Petra Mannonen 2000 KarhKa 28,70 PB

Erä 2 Tuuli: 0,0

1. Senja Roos 2003 KärkKV 27,58 PB
2. Veera Lehtinen 2003 LahdA 28,43
3. Essi Tuukkanen 2003 LahdA 28,59 PB
4. Emma Relander 2000 ValkKa 28,67

N17 800 m

1. Moona Korkealaakso 2002 LappUM 2.14,68
2. Pinja Kotinurmi 2002 LahdA 2.15,53
3. Rebecca Nisonen 2002 LappUM 2.27,43
4. Sara Kinnunen 2002 LahdA 2.30,93
5. Hanna Kokkonen 2001 KarhKa 2.31,57
6. Emma Pasanen LahdA 2.33,74
7. Maiju Nousiainen ImU 2.35,48
8. Siiri Heikkilä 2003 KarhKa 2.36,74

N17 2000 m ej

1. Salla Laukkanen 2000 LahdA 7.21,85
2. Kerttu Niiranen 2003 KarhKa 8.09,75
Kia Heiskanen 2000 KarhKa DNF

N17 100 m aj
Tuuli: +0,7

1. Essi Vehmaa 2002 LappUM 14,90
2. Minttu Mattinen 2000 LappUM 15,12
3. Venla Pulkkanen 2002 LahdA 15,72
4. Anni Sinelampi 2001 LahdA 17,01
Tanja Kokkonen 2002 LappUM DQ

N17 Korkeus

1. Milka Riiali 2002 ImU 160 PB
2. Venla Pulkkanen 2002 LahdA 160 PB
3. Erica Nyström 2002 KuusKi 155 SB
4. Minttu Mattinen 2000 LappUM 150
5. Juulia Inkinen 2003 LahdA 135
6. Gita Reinholm 2003 KarhKa 135
Annukka Vainonen 2003 IitPy DNS
Siiri Saalo LahdA DNS

N17 Seiväs

1. Venla Peltola 2001 LappUM 340
2. Elina Peltola 1999 LappUM 320
3. Vilma Hannula 2002 KarhKa 300 PB
4. Vilma Moilanen 2001 ImU 250 PB
5. Viola Tyynilä 2001 KarhU 235
6. Julia Salmi 2002 IitPy 200
7. Annukka Vainonen 2003 IitPy 180

N17 Pituus

1. Noora Hautamäki 2000 PyhtY 5,29 0,0
2. Minttu Mattinen 2000 LappUM 5,17 +0,2
3. Riina Heikkonen 2001 LappUM 5,12 0,0
4. Noora Tiainen 2002 LappUM 4,96 +0,6
5. Siiri Saalo LahdA 4,92 +0,1
6. Erica Nyström 2002 KuusKi 4,80 +0,2
7. Anni Sinelampi 2001 LahdA 4,79 +0,4 PB
8. Emilia Tapionlinna 2002 LahdA 4,52 +0,2
Janna Koskela 2000 KarhKa NM
Janette Hanski 2000 KarhU DNS
Venla Pulkkanen 2002 LahdA DNS
Senja Roos 2003 KärkKV DNS

N17 Kuula

1. Janette Hanski 2000 KarhU 14,06
2. Veera Laamanen 2002 HeinI 13,09
3. Maria Olkkonen 2000 HartVoi 11,93
4. Minttu Mattinen 2000 LappUM 11,74
5. Nea Roiha 2002 ParikkU 10,33
6. Eeva Laine 2002 LappUM 10,13 PB
7. Gita Reinholm 2003 KarhKa 10,02 PB
Iida Pulkkanen 2000 LahdA DNS
Hanna Kokkonen 2001 KarhKa DNS
Riina Mantila 2001 LahdA DNS

N17 Kiekko

1. Maria Olkkonen 2000 HartVoi 35,76
2. Veera Laamanen 2002 HeinI 34,78
3. Iida Pulkkanen 2000 LahdA 33,57
4. Anni Sinelampi 2001 LahdA 30,12 PB
5. Saana Torniainen 2000 KuusKi 27,51 SB
6. Salla Hovatov 2001 ImU 23,34
7. Venla Pirinen 2001 ParikkU 23,15 PB
8. Taru Haimi 2000 ValkKa 22,15
9. Julia Valjus 2001 KarhU 19,69

N17 Keihäs

1. Venla Peltola 2001 LappUM 42,41
2. Janette Hanski 2000 KarhU 37,73
3. Nea Roiha 2002 ParikkU 37,17 PB
4. Noora Hautamäki 2000 PyhtY 36,72
5. Pihla Johansson 2001 JoutsPo 34,05
6. Annukka Vainonen 2003 IitPy 31,82
7. Salla Hovatov 2001 ImU 28,82
8. Venla Pirinen 2001 ParikkU 28,81
9. Taru Haimi 2000 ValkKa 28,48 PB
Mila Takki 2001 LahdA DNS
Siiri Saalo LahdA DNS

N17 4 x 100 m

1. Etelä-Karjala 1 50,04
Essi Vehmaa, Riina Heikkonen, Minttu Mattinen, Tanja Kokkonen
2. Lahti 1 51,31
Essi Tuukkanen, Pinja Kotinurmi, Emilia Tapionlinna, Senja Roos
3. Kymenlaakso 1 52,65
Janna Koskela, Vilma Hannula, Petra Mannonen, Hanna Kokkonen
Kilpailun ulkopuolella
Kymenlaakso 2 52,72
Matilda Hiltunen, Fanni Jauhiainen, Aada Jauhiainen, Laura Kauppinen

N17 4 x 400 m

1. Etelä-Karjala 1 4.09,44
Riina Heikkonen, Maiju Nousiainen, Rebecca Nisonen, Moona Korkealaakso
2. Kymenlaakso 1 4.13,63
Petra Mannonen, Hanna Kokkonen, Kia Heiskanen, Janette Hanski
3. Lahti 1 4.15,17

Mainokset